Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izba rolnicza znalazła chętnego na kupno pałacu w Klewkach

0
Podziel się

Jedna oferta wpłynęła w przetargu na sprzedaż XIX-wiecznego pałacu w
Klewkach pod Olsztynem - poinformowała w czwartek Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza. Samorząd
rolniczy chce sprzedać ten zabytkowy obiekt, bo nie stać go na remont.

bEhhufvV

Jedna oferta wpłynęła w przetargu na sprzedaż XIX-wiecznego pałacu w Klewkach pod Olsztynem - poinformowała w czwartek Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza. Samorząd rolniczy chce sprzedać ten zabytkowy obiekt, bo nie stać go na remont.

Jak poinformował PAP dyrektor biura Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Jacek Kuczajowski, w wyznaczonym terminie zgłosił się jeden oferent zainteresowany kupnem pałacu o powierzchni ponad 1 tys. m kw. wraz z zespołem parkowym zajmującym ponad 4 ha. "W ciągu 21 dni zarząd rozstrzygnie, czy prowadzić z tym oferentem dalsze negocjacje, czy rozpisać nowy przetarg" - powiedział.

Rolniczy samorząd liczył, że przetarg wzbudzi znaczne zainteresowanie, bo - jak oceniał dyrektor - Klewki są nazwą rozpoznawalną w całym kraju "ze względu na legendę o talibach". W dodatku nieruchomość jest atrakcyjnie położona nad kanałem łączącym jeziora Klebarskie i Linowskie, w pobliżu drogi krajowej z Olsztyna do Szczytna.

bEhhufvX

Pałac ponad 10 lat temu przekazała Izbie Rolniczej na siedzibę Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Nowy właściciel - wkrótce po przejęciu zabytku - wyremontował więźbę dachową, a potem dokonywał w budynku jedynie bieżących napraw.

Rolniczy samorząd uznał, że nie stać go na gruntowny remont zabytkowego obiektu, szacowany na ok. 5 mln zł. Obiekt do dzisiaj stoi pusty i niszczeje. Rewaloryzacji wymaga też park, w którym najstarsze drzewa mają ponad 200 lat.

Ostatecznie izba rolnicza znalazła sobie na siedzibę znacznie skromniejsze pomieszczenia przy ul. Lubelskiej w Olsztynie. Dlatego pod koniec ub. roku pałac w Klewkach wystawiła na sprzedaż. Pieniądze uzyskane w ten sposób miałyby pomóc w powołaniu fundacji, wspierającej dzieci z ubogich rodzin wiejskich.

Neorenesansowy pałac w Klewkach zbudowano prawdopodobnie w 1801 roku, a ok. 1861 roku przebudowano. Po wojnie dawny majątek ziemski przejął państwowy zakład rolny. Obecnie obiekt nie jest udostępniany do zwiedzania turystom.

bEhhufwd

Wieś Klewki w gminie Purda istnieje od XIV wieku. Nazwa tej miejscowości stała się powszechnie znana w 2001 roku po sejmowym wystąpieniu Andrzeja Leppera, który - powołując się na swojego informatora - pytał o talibów rzekomo lądujących w Klewkach.(PAP)

mbo/ mki/ jbr/

bEhhufwy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)