Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izrael apeluje do UE o złagodzenie krytyki

0
Podziel się:

Izrael ostrzegł w czwartek Unię
Europejską, by złagodziła krytykę wobec nowego izraelskiego rządu,
jeśli nie chce utracić roli mediatora w wysiłkach na rzecz pokoju
na Bliskim Wschodzie.

Izrael ostrzegł w czwartek Unię Europejską, by złagodziła krytykę wobec nowego izraelskiego rządu, jeśli nie chce utracić roli mediatora w wysiłkach na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie.

Ostrzeżenie pojawiło się po tym, jak komisarz UE ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner skrytykowała w tym tygodniu odejście nowego prawicowego rządu w Izraelu od idei utworzenia państwa palestyńskiego. Komisarz podkreśliła, że podniesienie na wyższy poziom stosunków między Unią a Izraelem będzie zależeć od zaangażowania tego kraju w "rozwiązanie polegające na uznaniu dwóch państw".

Apel Izraela do Unii pojawia się przed planowaną na przyszły tydzień podróżą do Europy izraelskiego ministra spraw zagranicznych Awigdora Liebermana. To pierwsza oficjalna podróż zagraniczna szefa dyplomacji w prawicowym rządzie Benjamina Netanjahu, powstałym po wyborach parlamentarnych w lutym.

Nominacja znanego z antyarabskich wypowiedzi Liebermana od początku budziła kontrowersje i niepokój co do zamiarów nowego gabinetu.

Rzecznik MSZ Jigal Palmor nazwał w czwartek wypowiedzi Ferrero- Waldner "bardzo wojowniczymi" i przeczącymi stanowisku innych przedstawicieli UE.

Powiedział, że jej uwagi grożą podważeniem porozumienia z Unią w kwestii utrzymania "cichego dialogu", dopóki Netanjahu nie zakończy formułowania polityki zagranicznej swego rządu.

"Jeśli nie ma spójności w stanowisku Unii, (...) nie pomoże to jej w odgrywaniu tu roli" - powiedział Palmor.

Dziennik "Haarec" podał w czwartek, że przedstawiciel MSZ Rafi Barak wezwał unijnych ambasadorów, by powiedzieć im, że publiczna krytyka Izraela może podważyć unijne wpływy w tym regionie.

UE jest członkiem tzw. kwartetu bliskowchodniego, który zabiega o doprowadzenie do porozumienia między Izraelem a Palestyńczykami. Pozostali członkowie kwartetu to USA, Rosja i ONZ.

Netanjahu, który objął urząd premiera w marcu, odmawiał dotąd wyrażenia poparcia dla powstania niezależnego państwa palestyńskiego, co stanowi podstawowe założenie polityki Zachodu w regionie.

Oczekuje się, że Netanjahu ujawni swą politykę zagraniczną przed udaniem się w połowie maja do Waszyngtonu na rozmowy z prezydentem Barackiem Obamą.(PAP)

mmp/ kar/

5505 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)