Notowania

wiadomości
28.03.2011 16:43

Izrael: Bank wypłaci odszkodowania spadkobiercom ofiar holokaustu

Bank Leumi, największy bank komercyjny w Izraelu, wypłaci - w przeliczeniu - prawie 131 mln złotych rekompensaty spadkobiercom ofiar holokaustu, które zdeponowały w nim pieniądze przed II wojną światową.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Bank Leumi, największy bank komercyjny w Izraelu, wypłaci - w przeliczeniu - prawie 131 mln złotych rekompensaty spadkobiercom ofiar holokaustu, które zdeponowały w nim pieniądze przed II wojną światową. *

Decyzję podjęto dzięki ugodzie w sprawie sądowej między bankiem a Agencją Lokalizacji i Restytucji Mienia Ofiar Holokaustu reprezentującą interesy spadkobierców ofiar, która żądała pierwotnie wypłaty 300 mln szekli, co stanowi zbliżoną wartość w złotych.

Ugodę zawarto po dwóch latach od chwili złożenia pozwu przez agencję, która zabiegała o uzyskanie odszkodowań za depozyty umieszczone na 3577 kontach bankowych przez osoby, które zginęły podczas nazistowskiej zagłady Żydów.

Noach Flug, szef centrum reprezentującego różne organizacje ocalonych z holokaustu ocenił, że "lepszy jest kompromis zawarty teraz, niż korzystniejsze nawet rozwiązanie (...) po zakończeniu procesu, wiele lat później".

Bank w swoim oświadczeniu podkreśla, że zgadza się na wypłaty nie w efekcie uznania roszczeń, ale po to, by udzielić pomocy materialnej ocalonym oraz rodzinom ofiar. Podkreśla jednocześnie, że porozumienie "ostatecznie i całkowicie kładzie kres wszystkim roszczeniom" w tej sprawie.

Europejscy Żydzi lokowali swoje pieniądze w Anglo-Palestine Bank, największym banku syjonistycznym w latach 30. XX wieku. Jego kontynuatorem od roku 1950 jest Leumi, który po utworzeniu państwa Izrael w 1948 roku przez pewien czas pełnił funkcję banku centralnego i stworzył izraelski system monetarny.

Z Tel Awiwu Juliusz Urbanowiczm (PAP)

ju/ fit/ ro/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz