Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izrael: Dobiega końca misja ambasador Agnieszki Magdziak-Miszewskiej

0
Podziel się:

Agnieszka Magdziak-Miszewska kończy w tym miesiącu misję ambasadora RP w
Izraelu. Centrum Dziedzictwa Menachema Begina i Izraelska Rada Stosunków Międzynarodowych pożegnały
ją w Jerozolimie konferencją "Izrael, Polska i Żydzi".

Agnieszka Magdziak-Miszewska kończy w tym miesiącu misję ambasadora RP w Izraelu. Centrum Dziedzictwa Menachema Begina i Izraelska Rada Stosunków Międzynarodowych pożegnały ją w Jerozolimie konferencją "Izrael, Polska i Żydzi".

"Poświęcenie i lojalność wobec Polski oraz prawdziwa miłość do narodu żydowskiego i jego państwa sprawia, że ambasador Agnieszka Magdziak-Miszewska jest najlepszym możliwym ambasadorem, jakiego Polska mogła wysłać do Izraela" - powiedział dyrektor Centrum Hercl Makow na początku spotkania, które odbyło się we wtorek wieczorem.

Wybitny historyk Holokaustu, profesor Jehuda Bauer, omawiając relacje polsko-żydowskie, zauważył spadek nastrojów antypolskich w Izraelu i antysemityzmu w Polsce.

Kolejni mówcy dziękowali ambasador za jej wysiłki na rzecz pogłębiania relacji polsko-izraelskich. "Oby inni ambasadorzy podążali jej śladem" - mówił Dawid Horowic, były redaktor naczelny gazety "Jerusalem Post".

Sama ambasador powiedziała, że jej praca przez ostatnie lata była łatwa ze względu na szczególną zgodę wśród polityków co do relacji z Izraelem. "W Polsce jest bardzo rzadki konsensus między wszystkimi opcjami politycznymi, dotyczący tego, że Polska i Izrael powinny być nie tylko sojusznikami, ale też przyjaciółmi" - mówiła.

Magdziak-Miszewska podkreśliła znaczenie spotkań między młodzieżą polską a izraelską. "Mamy perfekcyjne relacje między polskimi i izraelskimi elitami politycznymi. Ale jak to możliwe, że przyjeżdża 30 tys. uczniów do Polski, a właściwie do miejsca Holokaustu, a nam nie udaje się z nimi rozmawiać?" - pytała.

Ambasador podkreśliła, że Polacy chcą być postrzegani nie tylko jako naród, którego pewni przedstawiciele "odegrali niestety wstydliwą rolę w Holokauście", ale który "chciałby być uczestnikiem dyskusji o tym, jak rozmawiać o Holokauście" i jak nie dopuścić do powtórzenia się takiej tragedii w przyszłości.

W trakcie uroczystości Magdziak-Miszewska wręczyła w imieniu polskiego ministra spraw zagranicznych honorową odznakę Bene Merito izraelskiej dziennikarce Greer Fay Cashman, która urodziła się w Melbourne w rodzinie imigrantów z Polski. "Wychowywałam się w miłości do Polski" - mówiła Cashman, dziękując za wyróżnienie.

Agnieszka Magdziak-Miszewska została ambasadorem Polski w Izraelu w czerwcu 2006 roku. Wcześniej pracowała m.in. jako doradczyni premiera ds. stosunków polsko-żydowskich, na placówkach dyplomatycznych w Moskwie i Nowym Jorku. Od 1983 roku z krótką przerwą była związana z miesięcznikiem "Więź". Od 2000 roku jest członkinią Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Z Jerozolimy Ala Qandil (PAP)

aqa/ awl/ ksaj/ ap/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)