Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izrael: Koniec strajku pracowników MSZ

0
Podziel się

Po prawie sześciu miesiącach pracownicy izraelskiego MSZ ogłosili w
środę, że kończą strajk. Zrzeszający ich związek zawodowy ogłosił, że od czwartku personel zarówno
w Izraelu, jak i za granicą podejmie normalnie pracę.

bCXzverV

Po prawie sześciu miesiącach pracownicy izraelskiego MSZ ogłosili w środę, że kończą strajk. Zrzeszający ich związek zawodowy ogłosił, że od czwartku personel zarówno w Izraelu, jak i za granicą podejmie normalnie pracę.

Według komunikatu sądu pracy przedstawiciele związku i ministerstwa finansów mają się spotkać, aby postarać się znaleźć rozwiązanie konfliktu na tle płacowym. Jednak podwyżki pensji, zamrożonych od wielu lat, są tylko jednym z postulatów pracowników MSZ, pozbawionego w ostatnim czasie wielu tradycyjnych uprawnień i funkcji. Obserwatorzy komentują, że w strajku chodziło również o przywrócenie resortowi dawnego znaczenia.

Ministerstwo spraw zagranicznych liczy 1,1 tys. pracowników, w tym 350 dyplomatów na placówkach zagranicznych; pracownicy resortu skarżą się, że są źle opłacani, coraz bardziej pozbawiani dotychczasowych kompetencji i wpływu na politykę zagraniczną.

Obecnie funkcję ministra spraw zagranicznych pełni premier Benjamin Netanjahu. Właśnie z powodu strajku czerwcową wizytę premiera w Polsce przygotowywało wojsko, a nie ambasada Izraela - informowano.

bCXzverX

W ramach protestu MSZ nie obsługiwało korespondencji między placówkami za granicą i nie przygotowywało zagranicznych wizyt izraelskich polityków.

Rezultatem strajku był także paraliż służby konsularnej - nie przyznawano m.in. wiz i nie przedłużano paszportów. (PAP)

ksaj/ kar/

14301252 arch.

bCXzvesy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)