Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izrael poinformował o wznowieniu rozmów z Palestyńczykami

0
Podziel się

Nowa runda negocjacji pokojowych między Izraelem i Palestyńczykami
została rozpoczęta - poinformował w środę zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel
izraelskich władz.

bErUcpyZ

Nowa runda negocjacji pokojowych między Izraelem i Palestyńczykami została rozpoczęta - poinformował w środę zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel izraelskich władz.

Według niego rokowania odbywają się w Jerozolimie. Żadnych dalszych szczegółów na ten temat nie ujawnił.

Są to pierwsze od blisko pięciu lat rozmowy izraelsko-palestyńskie, z którymi wiąże się nadzieje na konkretne rezultaty. Rokowania w sprawie trwałego porozumienia pokojowego na Bliskim Wschodzie załamały się w 2010 roku w następstwie sporu o granice przyszłego państwa palestyńskiego i niechęci Izraela do wstrzymania akcji osadniczej na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Palestyńczycy chcą, by ich państwo obejmowało całość Zachodniego Brzegu w granicach sprzed wojny sześciodniowej 1967 roku - czyli wraz z Jerozolimą Wschodnią, uważaną przez Izrael za część jego własnej stolicy.

bErUcpzb

Izraelski rząd opublikował tylko krótkie nagranie wideo przedstawiające uściśnięcie sobie rąk przez głównych negocjatorów. Jak się przewiduje, pierwsze spotkanie poświęcone będzie ustaleniu tematów dalszych rozmów.

Izrael wypuścił w środę rano na wolność 26 uwięzionych w latach 1985-2001 Palestyńczyków, wśród których są sprawcy śmiertelnych w skutkach zamachów. Ich uwolnienie, podobnie jak rezygnacja palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa z żądania zamrożenia budowy nowych domów dla izraelskich osadników jako wstępnego warunku rozmów, pomogły w doprowadzeniu obu stron do stołu rokowań. (PAP)

dmi/ mc/

14383838 1438860

bErUcpzC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)