Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izrael: Sąd Najwyższy: Nie można więzić za nielegalne przejście granicy

0
Podziel się:

Sąd Najwyższy Izraela anulował w poniedziałek przepisy zezwalające na
aresztowanie na okres do trzech lat osób starających się o azyl, które nielegalnie przekroczyły
granicę izraelską. Według prawników ponad 1700 osób może wyjść wkrótce na wolność.

Sąd Najwyższy Izraela anulował w poniedziałek przepisy zezwalające na aresztowanie na okres do trzech lat osób starających się o azyl, które nielegalnie przekroczyły granicę izraelską. Według prawników ponad 1700 osób może wyjść wkrótce na wolność.

Anulowane przepisy to trzecia poprawka do ustawy o zapobieganiu infiltracji, przyjęta w czerwcu 2012 roku. Sąd Najwyższy uznał to prawo za niekonstytucyjne i naruszające prawa człowieka. Rząd Izraela bronił tych norm prawnych tłumacząc, że skutecznie odstraszają potencjalnych imigrantów.

"Ministerstwo Spraw Wewnętrznych musi teraz w ciągu 90 dni rozpatrzyć indywidualnie wszystkie przypadki uwięzionych osób i zastosować wobec nich kryteria obowiązujące przed wprowadzeniem anulowanych dzisiaj przepisów" - powiedział PAP jeden z prawników wnioskujących w sądzie o zniesienie przepisów, Jonatan Berman z miasta Ramat Gan.

"Jeśli dana osoba nie będzie deportowana w ciągu 60 dni, należy ją uwolnić. W praktyce to oznacza, że większość obecnie uwięzionych osób, po rozpatrzeniu ich spraw, musi zostać wypuszczona na wolność" - dodał Berman.

Ponad 90 procent osób przetrzymywanych od ponad roku w aresztach to Erytrejczycy i Sudańczycy. Izrael nie przyznaje im statusu uchodźców, ale uznał te dwie grupy za chronione, czyli takie, których nie można deportować do kraju pochodzenia ze względu na grożące im po powrocie niebezpieczeństwo.

Na początku lipca rząd Izraela poinformował, że w pierwszej połowie 2013 roku liczba osób nielegalnie przekraczających granicę spadła o ponad 99 proc. - z 9570 do 34, w porównaniu z tym samym okresem 2012 roku.

"Ten spadek jest wynikiem zintegrowanego planu działań wprowadzonych przez rząd w ostatnich latach. Jego głównym komponentem jest budowa muru wzdłuż zachodniej granicy (...). Jednocześnie, rząd uniemożliwił przenikającym przez granicę docieranie do izraelskich miast" - podała na początku lipca w oficjalnym komunikacie kancelaria premiera.

"Każda osoba, która dotrze do granicy, jest przekazywana bezpośrednio do aresztu, zgodnie z zainicjowanym przez rząd prawem o zapobieganiu infiltracji, które pozwala na przetrzymywanie przekraczających nielegalnie granicę przez trzy lata" - głosił komunikat.

Izrael obecnie przetrzymuje w aresztach około 2 tys. afrykańskich imigrantów, w tym około 1750 osób za nielegalne przekroczenie granicy, właśnie na podstawie anulowanego prawa.

"Areszt administracyjny wobec osób starających się o azyl nie może być metodą zniechęcania imigrantów. Godnym pożałowania jest to, że państwo więziło przez ponad półtora roku w niedopuszczalnych warunkach tysiące osób bez uzasadnienia ich aresztu. Mamy nadzieję, że teraz państwo zrozumie, że starający się o azyl są ludźmi, więc należy ich traktować w odpowiedni sposób i że państwo zacznie im przyznawać prawa" - napisali w oświadczeniu prawnicy Anat Ben-Dor i Jonatan Berman.

Z Jerozolimy Ala Qandil (PAP)

aqa/ awl/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)