Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izrael: Starcia po pogrzebie Palestyńczyka

0
Podziel się

Rośnie napięcie przed arabskimi obchodami dnia katastrofy w rocznicę powstania Izraela.

Izrael: Starcia po pogrzebie Palestyńczyka
(Vadim Lavrusik/CC/Flickr)
bEgRkMmt

Po pogrzebie 16-letniego Palestyńczyka zabitego przez żydowskiego ochroniarza w Jerozolimie doszło wczoraj do starć policji z palestyńskimi demonstrantami. Rośnie napięcie przed arabskimi obchodami dnia _ katastrofy _ w rocznicę powstania Izraela.

Palestyńczycy mieszkający w Izraelu i na ziemiach Autonomii Palestyńskiej przygotowują się, jak co roku, do planowanej na dziś demonstracji z okazji Nakby, jak nazywają utworzenie Izraela, które zapoczątkowało wielki palestyński exodus z ziem zajętych przez nowe państwo.

Co najmniej dwóch z nich zostało rannych pod murami Jerozolimy, kiedy policja ostrzelała kulami gumowymi i granatami z gazem łzawiącym grupę młodzieży, która po pogrzebie obrzucała kamieniami samochody Izraelczyków.

bEgRkMmv

Do rozruchów doszło także w pobliżu małego izraelskiego osiedla w Jerozolimie, zwanego Bet Moskowic, nieopodal miejsca, gdzie w piątek został śmiertelnie ranny 16-letni Milad Said Ajasz. Palestyńscy świadkowie twierdzą, że zabójcą chłopca był jeden z ochroniarzy budynku zamieszkanego przez żydowskich ultranacjonalistów w dzielnicy Siloe. Według dziennika _ Haarec _, agent ochrony otworzył ogień ze swego pistoletu, gdy ktoś z tłumu demonstrantów rzucił butelkę z płynem zapalającym w kierunku tego budynku.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t136734.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;popedza;zydow;i;palestynczykow,245,0,807157.html) Obama popędza Żydów i Palestyńczyków
Rząd Izraela postanowił w tym roku położyć kres obchodom Nakby, przeprowadzając w marcu w Knesecie ustawę, która przewiduje kary pieniężne za obchodzenie rocznicy powstania Państwa Izrael, dnia 15 maja, jako dnia żałoby. Wcześniej, w 2009 roku, izraelskie ministerstwo edukacji wydało zarządzenie, które nakazuje wykreślenie terminu _ Nakba _ ze wszystkich podręczników szkolnych.

Ustawa zakazująca obchodów Nakby i rozporządzenie ministerstwa oświaty wywołały liczne protesty nie tylko ze strony Palestyńczyków, lecz również izraelskich organizacji pozarządowych. Stowarzyszenie na rzecz Praw Obywatelskich w Izraelu i część lewicy Partii Pracy zaapelowały do izraelskiego Sądu Najwyższego o anulowanie ustawy jako _ sprzecznej ze swobodą myśli, słowa i nauczania _. Krytycy ustawy bronią prawa ludności arabskiej stanowiącej około 20 proc obywateli Izraela, do zachowania _ własnej wykładni swej historii _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t136047.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przestrzegaja;netanjahu;przed;zemsta,121,0,800121.html) Przestrzegają Netanjahu przed zemstą Izraelska gazeta _ Haarec _ odradza premierowi uderzenie na Gazę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/34/t135970.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamach;w;jerozolimie;palestyna;przypomina;o;sobie,193,0,799681.html) Zamach w Jerozolimie. Palestyna przypomina o sobie Islamski Dżihad oświadczył, że to _ odpowiedź na zbrodnie wroga _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t133605.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/izraelski;mysliwiec;zaatakowal;strefe;gazy,190,0,784062.html) Izraelski myśliwiec zaatakował strefę Gazy To rewanż za ostrzał rakietowy 20-tysięcznego miasta Beer Szewa na pustyni Negew.
bEgRkMmW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)