Notowania

gaz
09.12.2009 19:12

Izrael uniemożliwił eurodeputowanym wjazd do Gazy

Izrael, powołując się na "względy bezpieczeństwa", uniemożliwił wjazd do Strefy Gazy grupie dziewięciu eurodeputowanych, którym początkowo udzielił zezwolenia na tę wizytę - ogłosiła w wydanym w środę komunikacie delegacja europarlamentu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Izrael, powołując się na "względy bezpieczeństwa", uniemożliwił wjazd do Strefy Gazy grupie dziewięciu eurodeputowanych, którym początkowo udzielił zezwolenia na tę wizytę - ogłosiła w wydanym w środę komunikacie delegacja europarlamentu.

"Wczoraj (we wtorek) po południu Izrael udzielił koniec końców wszystkim członkom naszej grupy pozwolenia na wjazd (do Strefy). Jednak kilka godzin później zakazał nam wszystkim wjazdu, powołując się na względy bezpieczeństwa, bez bliższych wyjaśnień" - stwierdza komunikat.

Delegacja składająca się z przedstawicieli różnych grup parlamentarnych Irlandii, Cypru, Włoch, Niemiec, Francji, W. Brytanii i Grecji zwróciła się do Izraela o "pełne wyjaśnienie, na czym polegało zagrożenie bezpieczeństwa", jakim umotywowana była odmowa, która "nie poprawia stosunków między rządem Izraela a Parlamentem Europejskim".

Eurodeputowani uznali za "rzecz niezwykle ciekawą, że zakaz wjazdu wydano zaledwie w kilka godzin po uchwaleniu przez ministrów spraw zagranicznych UE dokumentu, w którym opowiedzieli się za tym, aby Jerozolima była również stolicą państwa palestyńskiego".

Delegacja przyjęła wiadomość o zakazie wjazdu "z mieszanymi uczuciami i konsternacją" - podkreśla nota, która jako cel wizyty europarlamentarzystów podaje "zbadanie warunków humanitarnych, w jakich żyje ludność Strefy Gazy poddawana nieustannym restrykcjom ze strony Izraela".

Europosłowie mieli także spotkać się z palestyńskimi deputowanymi i "zbadać skuteczność wydatków Unii Europejskiej w Strefie".

"Podjęliśmy naszą misję zarówno z myślą o bezpieczeństwie Izraela, jak i narodu palestyńskiego (...) Niedogodności, jakie stały się naszym udziałem, są niczym w porównaniu z nieustannym napięciem i opresją, jakie stanowią codzienność Palestyńczyków na terytoriach okupowanych" - dodają autorzy komunikatu.

Izraelski "The Jerusalem Post" napisał we wtorek, że rząd Benjamina Netanjahu stosuje niedeklarowaną politykę uniemożliwiania "znanym osobistościom politycznym" wstępu do Gazy. Cel, według dziennika, jest dwojaki: zapobieżenie legitymizacji Hamasu i wywarcie nacisku na uwolnienie przez Palestyńczyków izraelskiego żołnierza Gilada Szalita.(PAP)

ik/ kar/

5283627

Tagi: gaz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz