Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izrael usuwa z podręczników określenie '48 roku jako "katastrofy"

0
Podziel się:

Rząd izraelski usunie z podręczników dla arabskich dzieci zwrot
określający powstanie państwa izraelskiego jako "katastrofę" - poinformował w środę izraelski
minister edukacji Gideon Sa'ar.

Rząd izraelski usunie z podręczników dla arabskich dzieci zwrot określający powstanie państwa izraelskiego jako "katastrofę" - poinformował w środę izraelski minister edukacji Gideon Sa'ar.

Termin "Al-Nakba", oznaczający w języku arabskim katastrofę, odnosi się do porażki państw arabskich w wojnie z Izraelem, po której wielu Palestyńczyków opuściło kraj, i do utworzenia państwa żydowskiego w 1948 roku. Do podręczników wprowadziła je minister edukacji w poprzednim rządzie, kierowanym przez Ehuda Olmerta, Juli Tamir, koncyliacyjnie nastawiona do Palestyńczyków.

Hana Sweid, arabski członek Knesetu, oskarżył rząd izraelski o "zaprzeczanie Nakbie". "To atak na tożsamość palestyńskich obywateli Izraela, na ich pamięć" - powiedział w wywiadzie dla agencji AP.

Minister edukacji zapewnił, że nauczyciele będą mogli swobodnie rozmawiać o osobistych i narodowych tragediach, które spadły na Palestyńczyków w trakcie wojny. Zaznaczył jednak, że z podręczników zniknie określenie "katastrofa".

Decyzja dotyczy podręczników do klasy trzeciej szkoły podstawowej dla dzieci arabskich. W podręcznikach w języku hebrajskim termin "Al-Nakba" nie występuje.

Jossi Sarid, minister edukacji w rządzie Ehuda Baraka, ocenił, że decyzja ta zdradza poczucie niepewności wśród członków rządu. "Nie możemy bać się słowa" - powiedział.

W 1948 roku kraje arabskie zaatakowały Izrael po przedstawieniu oenzetowskiego planu podziału brytyjskiego mandatu Palestyny pomiędzy Żydów i Arabów. Wojnę wygrały siły izraelskie, zajmując terytorium większe od przyznanego przez ONZ. Tereny, na których miało powstać państwo palestyńskie, włączyły do swoich terytoriów Egipt i Jordania. Szacuje się, że z terytorium Izraela uciekło lub zostało wówczas wypędzonych 700 tys. Palestyńczyków.

Arabowie stanowią 20 proc. z 7,3 mln obywateli Izraela. (PAP)

krba/ mc/

4454844

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)