Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izrael z nowym-starym premierem. Koniec konsultacji

0
Podziel się:

Prezydent Izraela Szimon Peres powierzy ustępującemu premierowi Benjaminowi Netanjahu sformowanie nowego rządu.

Izrael z nowym-starym premierem. Koniec konsultacji
(Tallicfan20 / domena publiczna)
bEDBOmYB

Prezydent Izraela Szimon Peres zakończył rozmowy z partiami politycznymi i w sobotę powierzy ustępującemu premierowi Benjaminowi Netanjahu sformowanie nowego rządu - poinformowała agencja Reuters.

Peres odbył konsultacje z przedstawicielami 12 partii, które po wyborach z 22 stycznia znalazły się w Knesecie (parlamencie).

Jedynie centrolewicowa Awoda (Izraelska Partia Pracy), centrowa Hatnuah byłej szefowej dyplomacji Cipi Liwni, lewicowy Merec i ugrupowania arabskie (wspólnie mają 38 miejsc w 120-osobowym parlamencie) nie zwracały się do Peresa o desygnowanie Netanjahu. Same też nikogo nie zaproponowały.

bEDBOmYD

Prezydent rozpoczął konsultacje od spotkania z przedstawicielami Likudu i skrajnie prawicowej partii Nasz Dom Izrael, które łącznie uzyskały najwięcej - 31 mandatów. Następnie przyjął delegację nowej partii Jesz Atid (Jest Przyszłość) Jaira Lapida, która uzyskała 19 mandatów i była największą niespodzianką wyborów.

Nieformalne rozmowy między partiami rozpoczęły się niemal natychmiast po wyborach. Obserwatorzy spodziewają się, że Netanjahu będzie próbował stworzyć koalicję z centrową partią Jaira Lapida i mającą w Knesecie 12 miejsc skrajnie prawicową religijną partią Żydowski Dom. Wspólnie ugrupowania te dysponowałyby nieznaczną większością 62 miejsc.

Oświadczenie Peresa w sprawie premiera spodziewane jest w sobotę wieczorem. Jego nominat będzie miał początkowo 28 dni na sformowanie koalicji i będzie mógł zabiegać o dodatkowe 14 dni, jeśli dalsze negocjacje okażą się niezbędne.

bEDBOmZe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)