Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Izwiestija": za życia Jana Pawła II sąd nad Jaruzelskim byłby niemożliwy

0
Podziel się:

Za życia Karola Wojtyły sąd nad generałem
Wojciechem Jaruzelskim byłby niemożliwy - pisze w środę dziennik
"Izwiestija", według którego "Polacy znaleźli swojego Pinocheta".

Za życia Karola Wojtyły sąd nad generałem Wojciechem Jaruzelskim byłby niemożliwy - pisze w środę dziennik "Izwiestija", według którego "Polacy znaleźli swojego Pinocheta".

Moskiewska gazeta twierdzi, że "to, co w tych dniach dzieje się w Polsce, okryje ją hańbą". "Polakom będzie wstyd za to, co czynią" - podkreślają "Izwiestija".

"Dlaczego zwyciężyła nie polska szlachetność, którą w Rosji tak często podziwialiśmy, lecz małomiasteczkowe, prowincjonalne odruchy?" - pyta dziennik. Sugeruje, że "Polacy utracili moralne drogowskazy, które wyznaczał im autorytet papieża Jana Pawła II".

"Za życia Karola Wojtyły sąd nad Jaruzelskim byłby niemożliwy" - podkreślają "Izwiestija".

Gazeta zauważa, że ten, jak go nazywa, "haniebny" proces "został zorganizowany z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, który wszędzie szuka rosyjskich agentów".

Informując o zarzutach wobec generała, "Izwiestija" polemizują z tezą, że w 1981 roku ZSRR nie mógł sobie pozwolić na interwencję wojskową w Polsce, gdyż ugrzązł już w Afganistanie.

"Z różnych względów, w tym pod naciskiem Waszyngtonu, kierownictwo radzieckie w 1981 roku złagodziło swoje stanowisko. Jednakże z +utratą+ Polski nigdy by się nie pogodziło" - pisze dziennik.

"Należy sądzić, że Moskwa miała rezerwowy plan na wypadek, gdyby generał nie zdecydował się na twarde kroki. (...) Wszystko wskazuje na to, że Moskwa nie w pełni ufała Jaruzelskiemu. Co mówili kremlowscy starcy na posiedzeniach Politbiura, dzisiaj wiemy. O czym milczeli - nie dowiemy się nigdy" - wskazują "Izwiestija".

W opinii gazety "Jaruzelski, to prawdziwy polski patriota, który jednocześnie doskonale zna i rozumie Rosję".

Jerzy Malczyk(PAP)

mal/ mmp/ kar/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)