Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

J. Kaczyński: Polska solidarna czy liberalna - to zasadniczy spór

0
Podziel się

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w sobotę, że najbardziej zasadniczy
spór, który dzisiaj różnicuje scenę polityczną i całe życie publiczne to spór o to, czy mamy mieć
Polskę solidarną czy Polskę liberalną.

bEhLNNLV

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w sobotę, że najbardziej zasadniczy spór, który dzisiaj różnicuje scenę polityczną i całe życie publiczne to spór o to, czy mamy mieć Polskę solidarną czy Polskę liberalną.

Polska solidarna to - mówił J. Kaczyński - Polska rozwijającą się w oparciu o "związek lojalnościowy" między jednostkami, grupami społecznymi, regionami, miastami i wsiami. Jak zaznaczył w wizji Polski liberalnej, którego orędownikiem jest PO, ten związek jest drugorzędny a niekiedy w ogóle zakwestionowany.

W sobotę w sali kolumnowej Sejmu odbyła się konferencja programowa PiS "Rozwój Polski - Regiony i Metropolie".

bEhLNNLX

Zdaniem prezesa PiS "solidarność to jest nic innego, jak dążenie do pewnego rodzaju równości". Jak wyjaśniał, nie chodzi tutaj o równość "bezwzględną" czy "absolutną". "Takiej próby były podejmowane i zawsze kończyły się kompromitacją" - zaznaczył polityk na konferencji prasowej.

W jego przekonaniu chodzi raczej o wolność rozumianą jako dążenie do równości szans. Dążenie do tego, by - mówił prezes PiS - "jednostka we wszystkim tym, co będzie czyniła w życiu nie była całkowicie zdeterminowana przez miejsce urodzenia, przez grupę społeczną, w której się urodziła, ale by była wyposażona przez wspólnotę narodową i państwo, które ją reprezentuje w wolność".

"Wolność jest tutaj sprawą centralną, ale wolność pojęta w sposób realny, bo mogą być w jakimś kraju wszelkie swobody, ale ktoś kto się urodzi w sferze nędzy czy w regionie, gdzie dochód na głowę jest wielokrotnie niższy niż w metropolii, taka realna wolność jednostki jest nieporównanie mniejsza, często jest w ogóle zniesiona" - powiedział J. Kaczyński.

Obecna na konferencji Grażyna Gęsicka zaznaczył, że w Polsce obecnie istnieją dwa modele tego, w jaki sposób Polsce zapewnić rozwój gospodarczy. Nawiązując do rządowego raportu "Polska 2030" zaznaczyła, że wizja PO nakreślona w tym dokumencie zakłada polaryzacyjno-dyfuzyjny model rozwoju naszego kraju.

bEhLNNMd

Polaryzacja - wyjaśniała - polega na tym, że w największych metropoliach dokonuje się coraz szybszy wzrost gospodarczy, który następnie miałby oddziaływać na słabsze regiony i przyczyniać się także do ich rozwoju. Jak mówiła, zgodnie z tym modelem należy wzmacniać metropolie i w nich koncentrować inwestycje publiczne zwłaszcza w wysokie technologie, naukę i infrastrukturę. "PO uważa, że z czasem dokona się dyfuzją, czyli samorzutne rozprzestrzenienie się owoców wysokiego wzrostu metropolii na wsie i małe miasta w ich obrębie" - mówiła Gęsicka.

Podkreśliła, że PiS ma wątpliwości co do słuszności takiego modelu. Jej zdaniem, jeżeli państwo nie dokona redystrybucji dochodu, który został wytworzony w metropolii, ponownego jego podziału i skierowania go na ośrodki słabsze, by im pomóc we wzroście i wyrównać szanse cywilizacyjne - to ta dyfuzja się nie dokona.

Zdaniem Gęsickiej rozwój gospodarczy Polski może się dokonać w poprzez znacznie bardziej aktywną politykę wobec Unii Europejskiej, po to by wykorzystać wszystkie możliwości płynące z naszego członkostwa we wspólnocie.

Chodzi m.in. o wzrost uczestnictwa polskich naukowców w unijnych programach dotyczących innowacji technologicznych. "Tego niestety do tej pory nie mamy; nasi naukowcy w niewielkim stopniu wykorzystują te możliwości, które UE stwarza w tym obszarze" - zaznaczyła.

bEhLNNMe

W jej opinii Polska powinna ponadto bardzo aktywnie zapobiegać uchwalaniu kosztownych dla polskiego przedsiębiorcy dyrektyw UE oraz zabiegać o zmianę unijnych dyrektyw środowiskowych, które utrudniają inwestycje w Polsce.

Poza tym - zdaniem Gęsickiej - państwo powinno tworzyć programy rozwojowe przekraczające granice województw, a także aktywizować społeczności lokalne. (PAP)

mzk/ par/

bEhLNNMy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)