Notowania

kaczyński
21.05.2010 12:42

J. Kaczyński: w obliczu powodzi potrzebna jest solidarność

Przemawiając w piątek w Sejmie, szef PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że powódź, która dotknęła Polskę, jest wyzwaniem dla państwa, samorządów i społeczeństwa. Prezes PiS wezwał do "solidarności we wszystkich jej wymiarach".

Podziel się
Dodaj komentarz

Przemawiając w piątek w Sejmie, szef PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że powódź, która dotknęła Polskę, jest wyzwaniem dla państwa, samorządów i społeczeństwa. Prezes PiS wezwał do "solidarności we wszystkich jej wymiarach".

J.Kaczyński podkreślił, że w obliczu powodzi solidarność jest konieczna. "Ona jest dzisiaj bardzo potrzebna. Dzisiaj nie ma i nie powinno być żadnych podziałów. Jesteśmy obywatelami, Polakami i o tym powinniśmy przede wszystkim pamiętać" - powiedział podczas debaty nad informacją rządu o działaniach podjętych przez władze w związku z powodzią.

"To jest wezwanie do solidarności, która wyraża się we wszelkich odmianach pomocy materialnej, wysiłku społecznym ku temu, żeby ludzie poszkodowani zostali wsparci na taką skalę, która będzie wystarczająca" - mówił szef PiS.

Według J.Kaczyńskiego, organizacje społeczne i samorządy sprawdzają się w trudnej sytuacji. "Powinny sprawdzić się wtedy, gdy trzeba szkody naprawiać. Powinny sprawdzić się przez starania, zapobiegliwość odnoszącą się do zbierania środków, poprzez inicjatywę w tej dziedzinie" - dodał.

"Chciałbym wezwać do hojności. Ta hojność w tym momencie jest potrzebna. Wyraża pewną społeczną potrzebę odnoszącą się do co najmniej dziesiątek tysięcy polskich rodzin, ale wyraża także coś więcej - społeczną solidarność, wyraża to, co jest nam dzisiaj tak bardzo potrzebne, że jesteśmy razem" - powiedział J.Kaczyński.

Jego zdaniem, w obecnej sytuacji konieczna będzie korekta budżetowa.

Posłanka PiS Beata Szydło poinformowała, że PiS w piątek złoży w Sejmie projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi. "Nie patrzmy na to, czy dany projekt złożyli posłowie PO, PiS, SLD czy PSL, tylko jeżeli on jest dobry i może pomóc, to procedujmy, bo to są projekty złożone przez polskich parlamentarzystów dla wszystkich Polaków" - wzywała posłanka PiS.

Szydło oszacowała, że rocznie potrzeba około 470 mln zł na umocnienie wałów i poprawę stanu infrastruktury przeciwpowodziowej. Zwrociła się do przedstawicieli rządu, by nawet kosztem innych zadań znaleźć te pieniądze. "Teraz bardzo ważny jest czas i działanie. Uprośćmy procedury, zaufajmy ludziom i dajmy im pieniądze" - apelowała.

"Konieczne jest bardzo szybkie podjęcie działań, które w przyszłości pozwolą takich tragedii w takim rozmiarze uniknąć" - powiedziała Szydło. (PAP)

tgo/ mja/ stk/ mok/ woj/

Tagi: kaczyński, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz