Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
13.02.2012 14:27

Jakub Gierszał wśród najbardziej obiecujących młodych aktorów Europy

Polski aktor Jakub Gierszał został wyróżniony tytułem Shooting Star 2012 dla najbardziej obiecujących młodych aktorów europejskich. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w poniedziałek wieczorem w Berlinie, gdzie trwa festiwal filmowy Berlinale.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Polski aktor Jakub Gierszał został wyróżniony tytułem Shooting Star 2012 dla najbardziej obiecujących młodych aktorów europejskich. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w poniedziałek wieczorem w Berlinie, gdzie trwa festiwal filmowy Berlinale. *

23-letni Gierszał, znany m.in. z filmów "Sala Samobójców" Jana Komasy oraz "Wszystko, co kocham" w reż. Jacka Borcucha, jest jednym z dziesięciu tegorocznych laureatów programu Shooting Stars.

"W chwili, gdy go ujrzeliśmy, było jasne, że Gierszał urodził się, by grać na dużym ekranie. Ukazując kalejdoskop emocji, ma niezrównaną zdolność wciągnięcia widza w opowiadaną historię. Jest wzruszający, wiarygodny i wrażliwy - czysty i unikalny talent" - uznało międzynarodowe jury programu Shooting Stars 2012.

Przez miniony weekend w Berlinie laureaci spotykali się z reżyserami i producentami. Dzięki zainteresowaniu towarzyszącemu festiwalowi Berlinale młode gwiazdy mają okazję zaprezentować się zarówno przedstawicielom branży filmowej, jak i światowej prasie.

Gierszał uznał w poniedziałek, że tytuł Shooting Star 2012 oznacza dla jego kariery tyle, że "albo będzie tylko lepiej, albo teraz jest najlepiej i lepiej już nie będzie".

"Daje to możliwość poznania wielu ludzi i wypłynięcia na szersze wody. Chodzi o to, żeby się pokazać większej widowni, co może dać szansę na pracę także poza granicami" - wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami.

Dla Gierszała szansa na zagraniczną karierę może pojawić się w Niemczech; do jedenastego roku życia aktor mieszkał w Hamburgu i płynnie mówi po niemiecku. "Marzę o tym, by grać również we wspólnych produkcjach różnych krajów" - zaznaczył.

Oprócz Polaka w tym roku wyróżnieni zostali: Antonia Campbell-Hughes z Irlandii, Niemka Anna Maria Muehe, Włoszka Isabella Ragonese, Adele Haenel z Francji, Ana Ularu z Rumunii, Hilmar Gudjonsson z Islandii, Riz Ahmed z Wielkiej Brytanii, Bill Skarsgard ze Szwecji oraz Max Hubacher ze Szwajcarii.

Organizatorem konkursu dla młodych aktorów w Europie jest stowarzyszenie European Film Promotion (EPF), promujące europejskie kino na świecie i skupiające instytucje członkowskie z 33 krajów. Wyróżnienia Shooting Stars przyznawane są od 1997 r. Nominowani do nagrody kandydaci muszą mieć nie więcej niż 36 lat, w dorobku co najmniej jedną rolę główną w krajowej produkcji oraz dobrze mówić po angielsku. W 2010 r. wśród laureatów była Agata Buzek, a w 2007 - Agnieszka Grochowska.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz