Notowania

wiadomości
18.05.2013 20:57

Jakub Kipa wygrał otwarte mistrzostwa Krakowa w układaniu kostki Rubika

Jakub Kipa wygrał w sobotę pierwsze, otwarte mistrzostwa Krakowa w układaniu kostki Rubika. Zwyciężył w konkurencji 3x3x3, czyli układaniu klasycznej kostki, ze średnim czasem 9,5 sekundy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jakub Kipa wygrał w sobotę pierwsze, otwarte mistrzostwa Krakowa w układaniu kostki Rubika. Zwyciężył w konkurencji 3x3x3, czyli układaniu klasycznej kostki, ze średnim czasem 9,5 sekundy.

Każdy zawodnik układał kostkę pięć razy, a o zwycięstwie przesądzał średni czas, który w przypadku zwycięzcy wyniósł 9,5 s. "Jest dużo metod układania, trzeba się nauczyć jednej konkretnej i ćwiczyć. Im więcej się ćwiczy, tym szybciej potrafi się ułożyć kostkę. Mój rekord to 6,58 s." - powiedział PAP Jakub Kipa, który jest gimnazjalistą. Układaniem kostki Rubika zajmuje się od 3,5 roku. "Pierwszy raz udało mi się wygrać także w układaniu kostki jedną ręką i bardzo się z tego cieszę" - dodał.

Otwarte mistrzostwa Krakowa w układaniu kostki Rubika - Kraków Open 2013 zorganizowali studenci Politechniki Krakowskiej. W zawodach udział wzięło 68 osób. Najmłodszy zawodnik miał 6 lat, najstarszy 28.

Zawodnicy układali kostki sześcienne z różną liczbą elementów (od 2x2x2 do 7x7x7) oraz kostki o nietypowych kształtach (pyraminx, megaminx). Rywalizowano też w układaniu kostki jedną ręką oraz bez patrzenia. W pierwszej z tych kategorii wygrał Jakub Kipa, w drugiej wielokrotny mistrz świata w układaniu kostki bez patrzenia, finalista programu "Mam Talent" Marcin Kowalczyk.

"Te mistrzostwa to połączenie zabawy i rywalizacji sportowej. Przy okazji próbujemy wytłumaczyć zasadę matematycznego działania algorytmów w układaniu kostki Rubika" - powiedziała PAP Tonia Kwaśniewska z Naukowego Koła Fizyków "Kwark" na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki PK, które zorganizowało zawody.(PAP)

wos/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz