Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jamajka: Co najmniej 60 śmiertelnych ofiar zamieszek

0
Podziel się

#
nowa liczba ofiar
#

bEitaECt

# nowa liczba ofiar #

26.05. Kingston (PAP/Reuters,AFP) - Jak poinformowały we wtorek władze, co najmniej 60 osób, w większości cywilów, poniosło śmierć podczas trzydniowych zamieszek w stolicy Jamajki, Kingston, do których doszło z powodu planowanej ekstradycji narkotykowego barona do USA. 211 osób zostało zatrzymanych przez policję.

W poniedziałek policja i wojsko przypuściły szturm na dzielnicę Tivoli Gardens na zachodzie miasta, ponieważ spodziewała się znaleźć tam Christophera "Dudusa" Coke'a - poszukiwanego listem gończym barona narkotykowego, którego ekstradycji domagają się Stany Zjednoczone. Dzielnica opanowana jest przez gangi narkotykowe i uchodzi za "twierdzę" Coke'a.

bEitaECv

Mężczyzny jednak nie ujęto, a jego zwolennicy skutecznie bronili się przed policjantami, ostrzeliwując ich z wysokich budynków i ulicznych barykad.

Stany Zjednoczone wystąpiły o wydanie im 42-letniego Coke'a w sierpniu 2009 roku. Podejrzewają go o kierowanie handlującym bronią i narkotykami gangiem "Shower Posse", uchodzącego za najpotężniejszy gang narkotykowy na Jamajce.

Premier Jamajki Bruce Golding wyraził w parlamencie ubolewanie z powodu "śmierci członków sił porządkowych i uczciwych, niewinnych obywateli". Podkreślił, że władze "położą kres anarchii i przywrócą porządek i spokój".

Policja zaleciła mieszkańcom miasta pozostanie w domach do czasu opanowania sytuacji w mieście.

bEitaECB

W niedzielę Golding ogłosił, że rozpoczyna procedurę ekstradycyjną Coke'a. Władze podejrzewają, że właśnie to było przyczyną niedzielnych ataków bombowych na pięć posterunków policji. W dwóch dzielnicach Kingston wprowadzono stan wyjątkowy.

W poniedziałek do walk policji z gangami doszło w kilku dzielnicach Kingston, a także w Spanish Town - mieście leżącym ok. 20 km na zachód od stolicy Jamajki.

Jamajka jest biednym krajem zamieszkałym przez ok. 2,8 mln mieszkańców. Jest masowo odwiedzana przez turystów, którzy jednak unikają rejonu Kingston, uchodzącego za miasto bardzo niebezpieczne. Z powodu zamieszek liczne linie lotnicze zawiesiły loty na Jamajkę a kilka krajów, w tym Wielka Brytania i Szwajcaria, odradziły swoim obywatelom podróż do tego kraju. (PAP)

jm/

bEitaECC

6305302, 6299270, 6306398 arch.

bEitaECW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)