Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janina Ochojska odznaczona za zasługi dla ochrony zdrowia

0
Podziel się:

Założycielka i prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska została
wyróżniona odznaką honorową "Za zasługi dla ochrony zdrowia". Została ona przyznana przez ministra
zdrowia Bartosza Arłukowicza na wniosek wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego.

Założycielka i prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska została wyróżniona odznaką honorową "Za zasługi dla ochrony zdrowia". Została ona przyznana przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza na wniosek wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego.

Jak poinformowała rzeczniczka Wojewody Mazowieckiego Ivetta Biały, inicjatorem przyznania odznaczenia Ochojskiej było Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.

Odznaka jest wyróżnieniem nadawanym w uznaniu osiągnięć m.in. w zakresie "wprowadzania postępu w metodach diagnostycznych, rehabilitacyjnych, ochrony zdrowia ludności, poprawy warunków zdrowotnych i higienicznych a także profilaktyki i promocji zdrowia".

Ochojska jest założycielką i prezeską fundacji Polska Akcja Humanitarna (PAH).

Urodziła się 12 marca 1955 r. w Gdańsku, ukończyła studia na wydziale astronomii na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1976 r. działała w toruńskiej NSZZ "Solidarność".

W 1984 r. trafiła na operację do Francji. Tam związała się z organizacją humanitarną EquiLibre, w której pracowała jako wolontariuszka. Koordynowała francuską pomoc medyczną i żywnościową dla polskich szpitali oraz organizowała konwoje wparcia dla Bośni.

W kraju współtworzyła Polską Fundację EquiLibre, której celem było m.in. rozdzielanie w Polsce pomocy zagranicznej oraz propagowanie wzorów samoorganizacji społecznej. W 1992 r. zorganizowała konwój polskiej pomocy dla byłej Jugosławii.

Dwa lata później postanowiła uniezależnić się od EquiLibre; w 1994 r. założyła PAH, której szefuje do dziś. Zorganizowała pierwszą polską misję pomocy w Kosowie, potem w Czeczenii, Iraku, Iranie, Libanie, na Sri Lance, w Afganistanie, Sudanie, Darfurze i Autonomii Palestyńskiej.

PAH angażuje się w pomoc humanitarną dla mieszkańców krajów ogarniętych konfliktami zbrojnymi lub dotkniętych klęskami żywiołowymi, systematycznie pomaga także mieszkańcom państw, w których panuje głód lub susza. Pomaga uzyskać dostęp do czystej wody, kopie studnie, organizuje edukację dla dzieci. W Polsce PAH prowadzi m.in. akcję Pajacyk, w ramach której finansuje posiłki dla dzieci z ubogich rodzin, wspiera także uchodźców i repatriantów. (PAP)

akw/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)