Notowania

ukraina
19.01.2010 17:39

Janukowycz chce zmienić umowy gazowe z Rosją

Zdaniem kandydata na prezydenta Ukraina powinna budować Nord Stream.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Ukraina powinna przyłączyć się dobudowy Gazociągu Północnego (Nord Stream) i zmienić istniejące umowy gazowe z Rosją - oświadczył kandydat na prezydenta Ukrainy Wiktor Janukowycz. *

W niedziele odniósł on zwycięstwo w pierwszej turze wyborów prezydenckichi 7 lutego w drugiej turze głosowania zmierzy się z premier Julią Tymoszenko.

_ - Od razu po wyborach zaproponuję Rosji zmianę umów między rosyjskim Gazpromem a Naftohazem Ukrainy. Umowy te powinny zostać zmienione _ - powiedział Janukowycz.

Polityk nie wyjaśnił przy tym, czego mają dotyczyć zmiany w kontraktach gazowych z Rosją, lecz chodzi najprawdopodobniej o obniżkę cen błękitnego paliwa. W roku bieżącym Ukraińcy za 1000 metrów sześciennych gazu zapłacą Rosjanom średnio 280 dolarów.

Za tranzyt gazu przez ukraińskie terytorium w przyszłym roku Rosjanie zapłacą 2,7 dolara za 1000 metrów sześciennych na odcinku 100 kilometrów. W ubiegłym roku płacili 1,7 dolara.

Niewiele więcej Janukowycz powiedział o udziale Ukrainy w realizacji Gazociągu Północnego, którym gaz ma bezpośrednio popłynąć z Rosji po dnie Bałtyku do Niemiec. _ - Zaproponuję, by Ukraina weszła do konsorcjum, które buduje Gazociąg Północny _ - oświadczył.

Relacjonując tę deklarację ukraińskie media nazywają Gazociąg Północny _ projektem Putina _, który _ ma zmniejszyć zależność Rosji od tranzytu gazu ukraińskimi rurociągami _.

* [ Tymoszenko nie będzie skarżyć wyborów ]( http://news.money.pl/artykul/tymoszenko;nie;bedzie;skarzyc;wyborow,216,0,578008.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: ukraina, umowa, gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz