Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Janusz Wiśniewski odebrał Nagrodę im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya

0
Podziel się

Nagrodę im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya odebrał w środę w Poznaniu dyrektor
tamtejszego Teatru Nowego Janusz Wiśniewski. Nagroda została mu przyznana za autorskie spektakle
stworzone na deskach poznańskiej sceny.

bEgZQZKJ

Nagrodę im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya odebrał w środę w Poznaniu dyrektor tamtejszego Teatru Nowego Janusz Wiśniewski. Nagroda została mu przyznana za autorskie spektakle stworzone na deskach poznańskiej sceny.

Nagrodę od 1957 roku przyznaje artystom teatru polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT.

Jak powiedział w trakcie uroczystości wręczenia nagrody Tomasz Miłkowski, przewodniczący polskiej sekcji AICT, pierwsze znaczące osiągnięcia Janusza Wiśniewskiego i spektakle jakie tworzył w ramach swojego teatru autorskiego przypadły na czas, gdy nagroda nie była przyznawana. Podkreślił jednak, że otrzymuje ją za dokonania współczesne.

bEgZQZKL

"Była to nagroda stworzona na fali popaździernikowych odwilży i od tamtego czasu była probierzem tego, co w się dzieje w polskim teatrze. W latach 80. ta nagroda została zawieszona, do systematycznego jej przyznawania powróciliśmy w roku 2000. Przerwa przypada na czas, kiedy tak rozbłysłnął i rozkwitł talent Janusza Wiśniewskiego i wtedy właściwie ta nagroda powinna mu zostać przyznana. Ale proszę tego nie traktować jako nadrabianie zaległości. W werdykcie zarządu polskiej sekcji jest mowa o trzech spektaklach, realizacjach +Fausta+, +Burzy+ i +Arki Noego+" - powiedział Miłkowski.

Janusz Wiśniewski, odbierając nagrodę, nie krył zaskoczenia. Jak stwierdził, spodziewałby się jej raczej od którejś z sekcji zagranicznych Stowarzyszenia, bo krytycy w Polsce nigdy go nie oszczędzali, a za granicą jego teatr otrzymuje zawsze znakomite recenzje.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in.: Kazimierz Dejmek, Erwin Axer, Tadeusz Łomnicki, Konrad Swinarski, Jerzy Jarocki, Zbigniew Zapasiewicz, Kazimierz Kutz, Maja Komorowska, Tadeusz Kantor i Sławomir Mrożek. (PAP)

ropo/ ls/ woj/

bEgZQZLm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)