Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Japonia: Konferencja w sprawie pomocy dla Afganistanu

0
Podziel się:

Międzynarodowa konferencja z udziałem 70 państw w sprawie pomocy dla
Afganistanu rozpoczęła się w niedzielę w stolicy Japonii od apelu sekretarza generalnego ONZ Ban Ki
Muna do społeczności międzynarodowej o solidarną postawę wobec tego kraju.

*Międzynarodowa konferencja z udziałem 70 państw w sprawie pomocy dla Afganistanu rozpoczęła się w niedzielę w stolicy Japonii od apelu sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna do społeczności międzynarodowej o solidarną postawę wobec tego kraju. *

Ban Ki Mun ostrzegł, że bez międzynarodowej pomocy zniweczone zostaną 10-letnie wysiłki ustabilizowania sytuacji w Afganistanie. Podkreślił, że istnieją obawy, iż planowane wycofanie wojsk NATO może ożywić rebeliantów islamskich i wtrącić kraj z powrotem w odmęty chaosu.

"Brak inwestycji w infrastrukturę, system sprawowania władzy, wymiar sprawiedliwości, prawa człowieka i postęp społeczny może zniweczyć nakłady i ofiary ponoszone od 10 lat" - powiedział sekretarz generalny ONZ uczestnikom konferencji.

Sekretarz stanu USA Hillary Rodham Clinton zapowiedziała, że administracja prezydenta Obamy zwróci się do Kongresu o kontynuowanie cywilnej pomocy dla Afganistanu na średnim poziomie z ostatnich 10 lat aż do roku 2017. Clinton podkreśliła, że Stany Zjednoczone pomogą Afganistanowi rozwijać gospodarkę i przeprowadzać niezbędne reformy. Nie podała jednak bliższych szczegółów.

Jak informuje Associated Press, Waszyngton przeznaczał na cywilną pomoc dla Afganistanu od roku 2001 średnio 1 mld dolarów rocznie; w tym roku suma tam wzrosnąć do 2,3 mld dolarów.

"Bezpieczeństwo Afganistanu nie może być mierzone jedynie brakiem wojny. Powinno być mierzone tym czy ludzie mają pracę i możliwości rozwoju oraz czy rząd wychodzi naprzeciw ich potrzebom" - powiedziała Clinton.

Podczas konferencji ma zostać uzgodniony czteroletni plan pomocy dla zniszczonego wojną kraju. Afganistan ma otrzymać do roku 2015 łącznie 16 mld dolarów.

Analitycy spodziewają się, że rząd w Kabulu będzie domagał się konkretnych deklaracji pomocy natomiast potencjalni ofiarodawcy będą żądać gwarancji, iż pieniądze będą trafiać tam gdzie są naprawdę potrzebne. Będą też domagać się większej skuteczności władz afgańskich w walce z korupcją.

Afgański bank centralny szacuje, że kraj potrzebuje ok. 6-7 mld dolarów rocznie na pomoc rozwojową. (PAP)

jm/

11787706 int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)