Notowania

japonia
24.09.2010 21:07

Japonia wypuściła kapitana chińskiego statku rybackiego

Japonia uwolniła w piątek wieczorem czasu polskiego (w nocy czasu japońskiego) kapitana chińskiego statku rybackiego, przetrzymywanego od ponad dwóch tygodni na wyspie Ishigaki na południu kraju - podała agencja Kyodo.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Japonia uwolniła w piątek wieczorem czasu polskiego (w nocy czasu japońskiego) kapitana chińskiego statku rybackiego, przetrzymywanego od ponad dwóch tygodni na wyspie Ishigaki na południu kraju - podała agencja Kyodo. *

Kyodo podała, że 41-letni Zhan Qixiong wyczarterowanym samolotem odleciał do Chin.

Jak pisze agencja AP, krok ten złagodzi napięcie między Tokio a Pekinem, które wzrosło, gdy Japonia aresztowała 8 września Zhana.

Trawler Zhana zderzył się na Morzu Wschodniochińskim z dwoma okrętami japońskiej straży przybrzeżnej w pobliżu wysp nazywanych przez Chińczyków Diaoyu, a przez Japończyków Senkaku. Do będących pod kontrolą Japonii wysp roszczenia zgłaszają również Chiny. Wokół wysp znajdują się bogate łowiska.

Chiny kategorycznie domagały się, by Japończycy uwolnili kapitana. Pekin zawiesił nawet rozmowy z Japonią na szczeblu ministerialnym.

W piątek prokuratorzy z wyspy Ishigaki poinformowali, że z uwagi na stosunki chińsko-japońskie kapitan zostanie uwolniony. Nie podali jednak, kiedy to nastąpi.(PAP)

jhp/ mc/

7227431 7227223 arch.

Tagi: japonia, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz