Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jarocki i Wyrypajew wśród reżyserów nominowanych do Feliksów

0
Podziel się:

Jerzy Bielunas, Jerzy Jarocki, Marcin Jarnuszkiewicz, Adam Sajnuk i
Aleksandra Popławska oraz Iwan Wyrypajew to reżyserzy nominowani w tym roku do nagród Feliksy
Warszawskie. Nominacje w pięciu kategoriach ogłoszono w środę w Warszawie.

Jerzy Bielunas, Jerzy Jarocki, Marcin Jarnuszkiewicz, Adam Sajnuk i Aleksandra Popławska oraz Iwan Wyrypajew to reżyserzy nominowani w tym roku do nagród Feliksy Warszawskie. Nominacje w pięciu kategoriach ogłoszono w środę w Warszawie.

O tytuły Feliksów Warszawskich, zgodnie z regulaminem konkursu, mogą się ubiegać tylko sceny warszawskie. W tym roku organizatorem konkursu jest Teatr Syrena. Jury konkursu obejrzało 66 premier w 22 teatrach.

Olgierd Łukaszewicz, jeden z członków jury konkursu, przypomniał, że jeszcze kilka lat temu oceniano wyłącznie produkcje teatrów instytucjonalnych. "Teraz dołożyliśmy starań, aby obejrzeć również to, co się dzieje w tzw. warszawskim offie. (...) Jeździliśmy do różnych miejsc, w których spektakle offowe są wystawiane, m.in. do byłych fabryk, przestrzeni postindustrialnych, zwiedziliśmy teatry prowadzone przez fundacje i sceny prywatne" - opowiadał Łukaszewicz.

"Z satysfakcją stwierdziliśmy, że poziom warsztatowy prezentowany przez kolegów jest znakomity - widać wysiłek, świadomość (...) oraz to, że zawód ten nabiera nowej energii" - zauważył.

W 12 edycji Feliksów, w kategorii najlepsza reżyseria, nominowano Jerzego Bielunasa za reżyserię spektaklu "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w Teatrze Kamienica; Jerzego Jarockiego ("Tango" Sławomira Mrożka w Teatrze Narodowym); Marcina Jarnuszkiewicza ("Homework" własnego autorstwa w Teatrze Academia); Adama Sajnuka i Aleksandrę Popławską ("Kompleks Portnoya" na motywach książki Philipa Rotha w Teatrze Konsekwentnym) oraz Iwana Wyrypajewa za spektakl "Taniec Delhi" własnego autorstwa w Teatrze Narodowym.

Ewa Konstancja Bułhak, za rolę Gilety w spektaklu "Księżniczka na opak wywrócona" (reż. Jan Englert, Teatr Narodowy) została nominowana w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca. Na nagrodę w tej kategorii szansę mają również: Anna Chodakowska za rolę Bredy w spektaklu "Elektryczny parkiet" (reż. Andrzej Domalik w Teatrze Narodowym), Karolina Gruszka za rolę Katarzyny w spektaklu "Taniec Delhi" oraz rolę w "Lipcu" w Teatrze na Woli (oba w reż. Iwana Wyrypajewa). Nominowano również Monikę Krzywkowską za kreację Anny Wojnicew w przedstawieniu "Sztuka bez tytułu" Antoniego Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej w Teatrze Współczesnym.

Za stworzenie najlepszych pierwszoplanowych ról męskich nominowano Marcina Hycnara, odtwórcę roli Artura w "Tangu" (reż. Jerzy Jarocki, Teatr Narodowy); Grzegorza Małeckiego za rolę Perota w "Księżniczce na opak wywróconej"; Rafała Rutkowskiego - za kreację w spektaklu "Ojciec polski" (reż. Michał Walczak, Teatr Polonia). Nominację otrzymał też Borys Szyc, odtwórca Płatonowa w spektaklu "Sztuka bez tytułu" (reż. Agnieszka Glińska, Teatr Współczesny).

Do Feliksa nominowano także aktorki w kategorii drugoplanowa rola żeńska. Są to: Beata Fudalej za rolę Starszej Kobiety ("Taniec Delhi"), Dominika Kluźniak (Aleksandra w "Sztuce bez tytułu"), Małgorzata Niemirska (Babcia Lol w "Don Kiszocie" w reż. Macieja Podstawnego w Teatrze Dramatycznym), Ewa Wiśniewska (Eugenia w "Tangu").

W kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska nominowano: Wojciecha Czerwińskiego za rolę w "Do Amsterdamu. Wieczór Piosenek Jacquesa Brela" w reż. Adama Biernackiego w Teatrze Polskim; Jana Englerta za rolę Eugeniusza w "Tangu"; Grzegorza Małeckiego za kreację Edka w "Tangu", Andrzeja Pieczyńskiego, który zagrał Aleksandra w przedstawieniu "Gwiazdy na porannym niebie" w swojej reżyserii w Teatrze Polskim oraz Wojciecha Żołądkowicza za rolę Mikołaja w "Sztuce bez tytułu".

Za najlepszy debiut nominowano Klarę Bielawkę (Dulcynea w "Don Kiszocie"), Annę Smołowik (rola w "Kompleksu Portnoya"), Monikę Węgiel (rola w spektaklu "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego").

Feliksy zostaną wręczone 25 października w Warszawie. Wówczas ujawnione zostanie także nazwisko artysty, który otrzyma w tym roku specjalnego Feliksa za całokształt twórczości. Laureata wybierze jury pod przewodnictwem Barbary Osterloff.(PAP)

agz/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)