Notowania

wiadomości
18.08.2012 08:12

Jarosław: XX jubileuszowy festiwal "Pieśń naszych korzeni"

Laureat nagrody Grammy - Jordi Savall z Hiszpanii - wystąpi w niedzielny wieczór w Jarosławiu (Podkarpackie) na koncercie otwierającym XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni". Hiszpański gość zagra recital na violi da gamba.

Podziel się
Dodaj komentarz

Laureat nagrody Grammy - Jordi Savall z Hiszpanii - wystąpi w niedzielny wieczór w Jarosławiu (Podkarpackie) na koncercie otwierającym XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni". Hiszpański gość zagra recital na violi da gamba.

W jarosławskiej kolegiacie Savall wykona program z XVIII-wieczną muzyką "Les tombeau", poświęcony muzycznym epitafiom. Koncert zadedykuje swojej zmarłej w ubiegłym roku żonie Montserrat Figueras, katalońskiej sopranistce, specjalizującej się w wykonaniach muzyki dawnej.

W czasie tegorocznego festiwalu Jordi Savall otrzyma tytuł honorowego obywatela Jarosławia. Artysta, który wystąpił w tym mieście w 2004 r., skomponował utwór "Jaroslaw" zainspirowany atmosferą festiwalu i miasta, i umieścił go na płycie "Du temps & de l'instant".

"Na wyjątkowość jarosławskiego festiwalu składa się głównie możliwość usłyszenia rzadko w Polsce wykonywanej muzyki średniowiecza, specyficzny rytm dnia, połączenie nurtu liturgicznego i świeckiego, ale także piękne wnętrza XVII-wiecznych zabytków miasta" - zauważyła rzeczniczka festiwalu, Marzena Mikosz.

Jej zdaniem tegoroczny program koncertowy będzie godny jubileuszu dwudziestolecia. Znajdą się w nim m.in. bizantyjskie nabożeństwo za dusze zmarłych "Panichida" - śpiewany odpowiednik łacińskiego requiem, a także projekt muzyczno-teatralny "Ore plangamo de lu Siniore" - najstarsza włoska pasja ludowa. Podstawą tego projektu stało się niedawne odkrycie włoskiego muzykologa, Francesca Zimeiego, który odczytał najstarszą zapisaną melodię towarzyszącą włoskiemu tekstowi "Pasji z Montecassino", z drugiej połowy XII wieku.

Utwór zaprezentuje jarosławskiej publiczności słynny włoski zespół Micrologus, który na festiwalu wystąpi już po raz kolejny. Zespół ten używa wiernych kopii instrumentów średniowiecznych, kostiumów i scenografii.

Wśród wykonawców muzyki dawnej festiwalowa publiczność będzie miała okazję usłyszeć jeszcze takie znane zespoły jak Byzantion z Rumunii, Sequentia reprezentujący Niemcy i Francję oraz austriacko-polski School of the Night.

W festiwalu, który potrwa do następnej niedzieli, wystąpi łącznie kilkudziesięciu artystów, którzy wezmą również udział w jubileuszowym "Koncercie Przyjaciół". Podczas tradycyjnych występów w klubie festiwalowym zagrają zespoły m.in. z Ukrainy, Polski, Węgier i Słowacji.

Odbywać się będą także - będące stałym punktem imprezy - warsztaty chóru festiwalowego. W tym roku poprowadzi je Robert Hugo z Czech. Uczestnicy będą przygotowywać fragmenty oratorium "Mesjasz" Georga Friedricha Haendla. Całość wraz z Akademickim Chórem Politechniki Śląskiej i Barokową Orkiestrą Wyszehradzką zostanie wykonana podczas sobotniego koncertu finałowego.

Przewidziano też warsztaty chorału gregoriańskiego, tańców krajów Grupy Wyszehradzkiej, religijnych śpiewów ormiańskich.

Festiwalowe koncerty tradycyjnie odbywać się będą przeważnie w jarosławskich świątyniach, przeważnie obrządku łacińskiego, ale także w cerkwi.

"Wszystkie wydarzenia: koncerty, warsztaty, biesiady, seminaria mają miejsce we wspaniałych wnętrzach jarosławskich zabytków. Sam festiwal nawiązuje do tradycji XVI- i XVII-wiecznych jarmarków kupieckich i wielokulturowości miasta. Buduje to specyficzną atmosferę imprezy i stanowi najlepszą scenografię dla wykonywanej muzyki" - oceniła Mikosz.

Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej odbywa się od 1993 roku, zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach Jarosławia, które - jak podkreślają organizatorzy - są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jak również jego wieloetniczności, różnorodności wyznań i obrządków.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Stowarzyszenie koncentruje się na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu.(PAP)

api/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz