Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jasionka: W 2009 r. liczba pasażerów wzrosła o 18,5 proc.

0
Podziel się

Ponad 380 tys. pasażerów obsłużono w ubiegłym roku w porcie lotniczym w
Jasionce k. Rzeszowa. Oznacza to wzrost aż o 18,5 proc. w stosunku do roku 2008.

bEhOOVGt

Ponad 380 tys. pasażerów obsłużono w ubiegłym roku w porcie lotniczym w Jasionce k. Rzeszowa. Oznacza to wzrost aż o 18,5 proc. w stosunku do roku 2008.

Prezes spółki Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka Stanisław Nowak powiedział na konferencji prasowej, że pomimo braku oficjalnych wyników, można stwierdzić, że Jasionka jest jedynym w kraju portem, który zanotował tak wysoki wzrost liczby pasażerów rok do roku.

"Drugim portem, który osiągnie taki poziom będzie zapewne lotnisko w Bydgoszczy. Prognozy na ten rok wskazują, że liczba pasażerów w naszym porcie będzie wzrastać. Już teraz wiemy, że przewoźnicy operujący w Jasionce zadeklarowali zwiększenie częstotliwości istniejących połączeń, m.in. połączenie do Frankfurtu od marca odbywać się będzie siedem razy w tygodniu z obecnych pięciu" - dodał Nowak.

bEhOOVGv

Z trzech przewoźników, którzy latają z Jasionki, największy udział w przewozie pasażerów ma irlandzki Ryanair - 64 proc., drugi jest LOT - 24 proc., a trzecie miejsce przypadło Lufthansie - 4 proc. Resztę stanowią samoloty czarterowe.

Jak podał Nowak, startujące z lotniska samoloty czarterowe przewiozły w ubiegłym roku ponad 28 tys. osób, co stanowi 37-proc. wzrost w porównaniu do roku 2008.

"Obsługiwaliśmy trzy kierunki: Tunezję, Turcję i Egipt. W tym roku wiemy już na pewno, że dojdzie nam nowy kierunek - Grecja. Liczba pasażerów czarterów na pewno znów się zwiększy" - powiedział Nowak. Jego zdaniem Jasionka w 2011 r. powinna obsłużyć ok. 600 tys. pasażerów.

Wiceprezes spółki Zbigniew Halat zapowiedział na konferencji, że w najbliższych miesiącach ogłoszone zostaną przetargi na dwie najważniejsze inwestycje dla portu: rozbudowę płyty postojowej i budowę nowego terminala pasażerskiego.

bEhOOVGB

"Płyta powinna być gotowa w połowie 2011 r., jej koszt wynosi ok. 57 mln zł, zaś terminal będzie oddany do czerwca 2012 r., kosztować ma 102 mln zł. Obie inwestycje będą współfinansowane z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko" - dodał Halat.

Lotnisko w Jasionce podczas Euro 2012 będzie portem rezerwowym.

Port Lotniczy "Rzeszów-Jasionka" obsługuje obecnie połączenia: Londyn, Nowy Jork, Frankfurt, Dublin, Birmingham, Bristol, Liverpool, East Midlands oraz Warszawa. Trasy obsługiwane są przez Ryanair, LOT oraz Lufthansę.(PAP)

huk/ bos/ jbr/

bEhOOVGW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)