Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jedna trzecia mieszkańców UE pali papierosy

0
Podziel się

Trzech na 10 mieszkańców Unii
Europejskiej powyżej 15. roku życia przyznaje się do palenia
papierosów - wynika z nowego sondażu Komisji Europejskiej.

bEiWDejp

Trzech na 10 mieszkańców Unii Europejskiej powyżej 15. roku życia przyznaje się do palenia papierosów - wynika z nowego sondażu Komisji Europejskiej.

26 proc. mieszkańców państw UE pali codziennie, a 5 proc. od czasu do czasu.

Sondaż przeprowadzono w dniach 13-17 grudnia na próbie 26,5 tys. osób ze wszystkich państw członkowskich UE oraz Norwegii.

bEiWDejr

Największy odsetek palaczy ma Grecja (42 proc. ankietowanych), Bułgaria (39 proc.) i Łotwa (37 proc.). Najmniejszy natomiast Słowenia (22 proc.) i Szwecja (25 proc.).

W Polsce 28 proc. respondentów zadeklarowało, że pali codziennie, a 4 proc. - że od czasu do czasu. Nasz kraj plasuje się mniej więcej w środku zestawienia.

Blisko połowa mieszkańców UE (46 proc.) twierdzi, że nigdy nie wypalili papierosa, a 22 proc. - że rzucili palenie. W Polsce odsetek ten wynosi odpowiednio 46 i 22 proc.

Chociaż coraz więcej państw unijnych wprowadza zakaz palenia w miejscach pracy, blisko jedna piąta ankietowanych (19 proc.) twierdzi, że w pracy padają ofiarą biernego palenia.

bEiWDejx

W Polsce 7 proc. respondentów twierdzi, że przez ponad pięc godzin dziennie są narażeni na bierne palenie w pracy, 13 proc. - że od godziny do pięciu godzin i także 13 proc., że przez niecałą godzinę. Zajmujemy tym samym piąte miejsce wśród państw, których mieszkańcy są najbardziej narażeni na bierne palenie w pracy.

Zdecydowana większość mieszkańców państw unijnych popiera zakaz palenia we wszystkich miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc pracy (84 proc.), restauracji (79 proc.) i barów oraz klubów (65 proc.). W Polsce jest to odpowiednio 82 proc., 75 proc. i 66 proc. (PAP)

mw/ kar/

4680 int.

bEiWDejS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)