Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jest akt oskarżenia ws. kradzieży z tablicy Auschwitz

0
Podziel się

Głównym podejrzanym jest Szwed Anders Hoegstroem.

Jest akt oskarżenia ws. kradzieży z tablicy Auschwitz
(Wulfstan/CC)
bDKnAeaJ

Krakowska prokuratura sporządziła akt oskarżenia w sprawie kradzieży napisu z muzeum Auschwitz.

Głównym podejrzanym w tym wątku śledztwa jest Szwed Anders Hoegstroem. W śledztwie postawiono mu zarzut nakłaniania dwóch Polaków do kradzieży napisu umieszczonego nad bramą byłego obozu, będącego zabytkiem i dobrem o szczególnym znaczeniu dla kultury. Mężczyzna nie przyznał się do winy i przedstawił własną wersję wydarzeń. Szwedowi grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Prokuratura wyraziła zgodę na podawanie jego nazwiska.

Do kradzieży napisu doszło 18 grudnia 2009 r. Napis odnaleziono 70 godzin później we wsi koło Torunia. Sprawcy kradzieży, zatrzymani w tym samym czasie, pocięli go wcześniej na trzy części. Z ustaleń prokuratury wynika, że pięciu Polaków - wśród których znajdowali się wykonawcy i pośrednicy - działało na zlecenie pośrednika ze Szwecji.

bDKnAeaL

fot: PAP/Jacek Bednarczyk [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/policja;odyskala;napis;arbeit;macht;frei,galeria,3199,0.html)

W prowadzonym przez polską prokuraturę śledztwie wątek trzech bezpośrednich sprawców kradzieży został wyłączony ze śledztwa i zakończony aktem oskarżenia.

Oskarżeni przyznali się do winy, złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze i zostali 18 marca skazani przez sąd na kary od półtora roku do dwóch i pół roku pozbawienia wolności, i nawiązki pieniężne. Wyrok został wydany bez przeprowadzania procesu. Jest prawomocny.

Aktem oskarżenia nie zostali objęci pozostali podejrzani - Andrzej S. i Marcin A. Według ustaleń prokuratury, obaj kontaktowali się z podejrzanym o zlecenie kradzieży Andersem Hoegstroemem, dlatego prokuratura uznała, że bez przesłuchania Szweda materiał dowodowy przeciwko nim będzie niepełny.

bDKnAeaR

Hoegstroem został zatrzymany w lutym w Sztokholmie i umieszczony w areszcie. Miesiąc później szwedzki sąd zdecydował, że zostanie on wydany Polsce, co nastąpiło w kwietniu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t87605.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kradziez;napisu;z;auschwitz;zlecil;brytyjczyk,43,0,572459.html) Kradzież napisu z Auschwitz zlecił Brytyjczyk? Prawicowe ugrupowanie ze Szwecji miało tylko dostarczyć trofeum.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t87610.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/organizator;kradziezy;napisu;z;auschwitz;trafil;za;kraty,123,0,570235.html) Organizator kradzieży napisu z Auschwitz trafił za kraty Marcin A. miał się kontaktować ze zleceniodawcą.
bDKnAebm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)