Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bakteria e. coli
06.06.2011 19:39

"Jesteśmy przygotowani na więcej zakażeń EHEC"

Główny Inspektorat Sanitarny jest dobrze przygotowany w razie wystąpienia zwiększonej liczby zakażeń bakterią EHEC - zapewnia rzecznik Inspektoratu Jan Bondar.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Główny Inspektorat Sanitarny jest dobrze przygotowany w razie wystąpienia zwiększonej liczby zakażeń bakterią EHEC - zapewnia rzecznik Inspektoratu Jan Bondar. Jolanta Szych z Państwowego Zakładu Higieny przekonuje, że ścisłe przestrzeganie higieny uchroni Polaków przed epidemią.

_ - Główny Inspektorat Sanitarny jest dobrze przygotowany nawet na większą epidemię. Dwie stacje Sanepidu - w Warszawie i Poznaniu - są gotowe do badania próbek żywności. W razie potrzeby takie zadania może podjąć jeszcze siedem stacji. Każdy przypadek zachorowania sprawdzają wojewódzcy inspektorzy sanitarni - kontaktują się z chorymi, by ustalić źródło zakażenia _ - wyliczył Bondar.

Badaniem chorobotwórczych szczepów bakterii Escherichia coli od kilkunastu lat zajmuje się Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. - _ Nie ma problemu z rozpoznawaniem szczepu O104 w próbkach. Mamy wyszkolony personel, laboratorium stosujące wiarygodne metody badań i współpracujemy ze światowymi ośrodkami _ - wyjaśniła dr Jolanta Szych z Państwowego Zakładu Higieny.

Według niej, aby uchronić się przed niebezpiecznym szczepem Escherichia coli konieczne jest zachowanie podstawowych zasad higieny, dokładne mycie warzyw i zgłaszanie się do lekarza w razie biegunki. - _ Nie ma przeciwwskazań, by jeść krajowe warzywa, choć trzeba je dokładnie myć, osuszać i obierać _ - powiedziała. Zaznaczyła też, że trzeba dokładnie myć ręce i dokładnie odkażać toaletę przy użyciu bakteriobójczych środków czyszczących.

Jak powiedziała, pierwszym objawem choroby jest biegunka, po 2-3 dniach przechodząca w biegunkę krwawą. Osoba z biegunką powinna się zgłosić do lekarza - a także dbać, by nie doszło do dalszych zakażeń. Podczas leczenia trzeba dbać przede wszystkim, by pacjent się nie odwodnił (specjalne mieszanki do rozpuszczenia w wodzie są dostępne w aptekach).

Bondar zwrócił uwagę, że wszystkie dotychczasowe przypadki zachorowań Polaków są związane z pobytem w Niemczech. - _ Bakteria nie rozprzestrzenia się w Polsce. Każda osoba, która powróciła z Niemiec i u której w ciągu 10 dni wystąpiła nawet lekka biegunka jest podejrzana epidemiologicznie - co nie oznacza, że jest chora _ - wyjaśnił.

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia bakterią E.coli o takim samym serotypie jak ta, która wywołuje zachorowania w Niemczech. Hospitalizowane są cztery osoby z podejrzeniem zakażenia.

Dotychczas zmarły 22 osoby, z czego 21 w Niemczech z powodu zakażenia bakterią EHEC. W całej Europie zachorowało ponad 2000 osób.

Zakażenie bakterią E. coli może przenosić się przez skażoną wodę, świeże warzywa, surowe mleko, sery z niepasteryzowanego mleka, bliski kontakt z osobą zakażoną, w wyniku zaniedbań higienicznych, a także poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85811.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bakteria;e;coli;w;polskich;szpitalach;przebywa;juz;trzech;zarazonych,110,0,845934.html) Bakteria E. coli: W polskich szpitalach przebywa już trzech zarażonych Hospitalizowane są dwie dorosłe osoby w Szczecinie oraz chłopiec w Warszawie. Zainfekowany EHEC może być też mężczyzna przebywający w szpitalu w Łodzi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t40297.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;stracila;przez;rosyjskie;embargo;kilkanascie;milionow;zlotych,95,0,845919.html) Polska straciła przez rosyjskie embargo kilkanaście milionów złotych Minister rolnictwa Marek Sawicki rozmawiał telefonicznie z szefową resortu rolnictwa Rosji Jeleną Skrynnik o rosyjskim embargu na import warzyw z krajów Unii Europejskiej, w tym także z Polski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t83652.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klaus;o;ogorkach;i;epidemii;to;cyrk,24,0,844056.html) Klaus o ogórkach i epidemii: To cyrk Za sztucznie wywołany cyrk uznał prezydent Czech Vaclav Klaus powiązanie hiszpańskich ogórków z epidemią pokarmową w Niemczech.
Tagi: bakteria e. coli, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz