Notowania

wiadomości
06.11.2012 11:04

Joel Schumacher na czele jury 20. Festiwalu Plus Camerimage

Reżyser Joel Schumacher stanie na czele jury głównego konkursu 20. Międzynarodowego Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage. Impreza rozpocznie się 24 listopada w Bydgoszczy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Reżyser Joel Schumacher stanie na czele jury głównego konkursu 20. Międzynarodowego Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage. Impreza rozpocznie się 24 listopada w Bydgoszczy.

"Niezmiernie cieszymy się z faktu, iż Joel Schumacher będzie już po raz trzeci gościem Plus Camerimage. Jesteśmy pewni, że jury pod jego przewodnictwem zapewni konkursowi głównemu bezstronność i pełen profesjonalizm" - podkreślił Marek Żydowicz, dyrektor i twórca festiwalu Plus Camerimage.

Schumacher karierę rozpoczynał w latach 70., zarabiając na życie między innymi jako kostiumolog, scenarzysta i początkujący twórca telewizyjny. Jako reżyser stał się znany w kolejnej dekadzie dzięki takim filmom jak: "Ognie Świętego Elma" czy "Straceni chłopcy".

Lata 90. przyniosły rozkwit jego kariery, a producenci zaczęli powierzać mu coraz większe projekty: "Linię życia", "Upadek", "Czas zabijania", "Klienta" oraz dwa filmy o przygodach Batmana. "Schumacher zyskał sobie nie tylko reputację reżysera, który ciągle poszukuje nowych wyzwań, poruszając się po różnych obszarach kina, ale również twórcy dającego młodym, nieznanym aktorom szansę na zaistnienie w branży" - zaznaczył Żydowicz.

W tym roku do głównego konkursu Plus Camerimage zakwalifikowano czternaście filmów. O Złotą Żabę walczyć będą dwaj polscy operatorzy: Arkadiusz Tomiak ("Obława") oraz Piotr Śliskowski ("Mój rower"), konkurując z autorami zdjęć z Wielkiej Brytanii, Kanady, Iranu, USA i Argentyny.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage odbywa się od 1993 roku. Pierwsze siedem edycji festiwalu odbyło się w Toruniu. W 2000 roku pomysłodawca i dyrektor festiwalu Marek Żydowicz przeniósł imprezę do Łodzi, z której w 2010 roku festiwal trafił do Bydgoszczy.

  1. Międzynarodowy Festiwal Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage w Bydgoszczy potrwa od 24 listopada do 1 grudnia. Zgodnie z podpisaną w tym roku umową Bydgoszcz będzie gościć także co najmniej dwie następne edycje tej imprezy. (PAP)

olz/ ls/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz