Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

John Kerry skomentował wczorajszy atak na dyplomatę USA w Afganistanie

0
Podziel się:

Jej śmierć jest ponurym przypomnieniem dla nas wszystkich o tym, jak ważne, ale i jak ryzykowne jest dbanie o lepszą przyszłość- powiedział Kerry.

John Kerry skomentował wczorajszy atak na dyplomatę USA w Afganistanie
(United States Department of State)
bFfEGWUl

Sekretarz stanu USA John Kerry odniósł się do ataku w Afganistanie, w którym wczoraj zginęła Amerykanka z misji dyplomatycznej USA. Oświadczył, że to pierwszy dyplomata USA zabity na służbie od ataku na konsulat w Bengazi 11 września ubiegłego roku.

25-letnia Anne Smedinghoff była wśród sześciu obywateli amerykańskich, którzy zginęli wczoraj w dwóch atakach w Afganistanie. Smedinghoff brała udział w akcji na rzecz wspierania edukacji na południu kraju.

Kerry, który przebywa z wizytą w Stambule, spotkał się z pracownikami amerykańskiego konsulatu. Podczas emocjonalnej rozmowy szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił, że w swej misji Smedinghoff reprezentowała wszystkie amerykańskie wartości.

bFfEGWUn

Jej śmierć _ jest ponurym przypomnieniem dla nas wszystkich o tym, jak ważne, ale i jak ryzykowne jest dbanie o lepszą przyszłość _ - powiedział Kerry w czasie spotkania z pracownikami amerykańskiego konsulatu w tureckiej metropolii. - _ Ludzie, którzy chcą zabijać innych, boją się edukacji. Chcą pozamykać wszystkie drzwi i nie chcą, by inni decydowali o swej przyszłości _ - dodał. Smedinghoff pomagała przy organizacji wizyty Kerry'ego w Afganistanie dwa tygodnie temu.

Wczoraj w prowincji Zabul w południowo-wschodnim Afganistanie w zamachu bombowym zginęło trzech żołnierzy USA, dwoje amerykańskich cywilów, w tym Smedinghoff, i afgański lekarz. Sekretarz stanu sprecyzował, że Amerykanie i ich afgańscy koledzy byli w drodze do szkoły w Kalat, stolicy tej prowincji, z transportem podręczników dla uczniów.

Szósty amerykański cywil współpracujący z amerykańskim rządem zginął w osobnym zamachu na wschodzie Afganistanu - poinformowała amerykańska armia, nie podając żadnych dodatkowych szczegółów.

Kwestia bezpieczeństwa personelu dyplomatycznego jest wyjątkowo drażliwa w USA od ataku na amerykański konsulat w Bengazi w Libii, w którym we wrześniu zginął amerykański ambasador Chris Stevens i trzech innych Amerykanów. Pierwszego dnia na stanowisku szefa dyplomacji Kerry zapewnił, że ochrona amerykańskich dyplomatów będzie jego priorytetem.

bFfEGWUt
Czytaj więcej o sytuacji w Afganistanie w Money.pl
Zamach na gubernatora. Żołnierze nie żyją Wybuch bomby mieście Kalat, stolicy prowincji Zabul w południowo-wschodnim Afganistanie, zabił trzech żołnierzy USA i trzech cywilów.
"Misja w Afganistanie jest niedorzeczna" USA i ich sojusznicy w NATO przygotowują się do ostatecznego wycofania międzynarodowych sił z Afganistanu.
Tragedia w Afganistanie. Zginęło 5 żołnierzy Dwa lata temu talibom udało się zestrzelić helikopter transportowy CH-47 Chinook.
bFfEGWUO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)