Notowania

wiadomości
15.04.2011 01:59

Jordania: 83 policjantów rannych w demonstracji salafitów

# wyższa liczba rannych policjantów #

Podziel się
Dodaj komentarz

# wyższa liczba rannych policjantów #

16.04. Amman (PAP/AFP,Reuters) - 83 jordańskich policjantów zostało w piątek rannych od ran kłutych, w tym co najmniej sześciu ciężko, podczas rozpędzania demonstracji islamskich fundamentalistów (salafitów) , którzy starli się w mieście Zarqa w północnej Jordanii ze zwolennikami monarchii.

Do starć doszło, gdy grupa salafitów zebrała się przed miejscowym meczetem, słuchając swych przywódców potępiających kontakty Jordanii z USA i wzywających do wprowadzenia w kraju prawa szarijatu.

W piątek w całej Jordanii doszło do kolejnych demonstracji antyrządowych. W Ammanie w demonstracji uczestniczyło ponad dwa tysiące osób. Ludzie zebrali się po modłach pod budynkiem władz miasta. Nieśli wielką jordańską flagę i skandowali: "składamy Jordanii ofiarę z naszej krwi i naszej duszy. Zreformujcie teraz system".

Salafizm to skrajnie konserwatywny odłam islamu, mający powiązania z Al-Kaidą. Jest on zakazany w Jordanii, lecz w ostatnich latach urósł w siłę i jego zwolennicy organizują oddzielnie demonstracje w całym kraju, nie przyłączając się do trwających od ponad trzech miesięcy protestów lewicowej opozycji i bardziej umiarkowanych islamistów żądających głębokich reform w kraju, lecz nie obalenia władz.

Na początku lutego król Jordanii Abdullah II w obliczu protestów przyjął rezygnację premiera Samira ar-Rifaia i zwrócił się do swojego byłego doradcy wojskowego Marufa Bachita o utworzenie nowego rządu oraz o "podjęcie szybkich i jasnych działań w celu przeprowadzenia prawdziwych reform politycznych". (PAP)

akl/ jo/ ro/

8794018 8796214

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz