Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
areszt
29.12.2007 10:03

Józef Jędruch opuścił areszt

Oskarżony o wielomilionowe oszustwa były właściciel konsorcjum Colloseum Józef Jędruch opuścił areszt. Tę informację potwierdziła PAP w sobotę nieoficjalnie administracja więzienia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Oskarżony o wielomilionowe oszustwa były właściciel konsorcjum Colloseum Józef Jędruch opuścił areszt. Tę informację potwierdziła PAP w sobotę nieoficjalnie administracja więzienia.

O tym, że były właściciel Colloseum opuścił areszt napisał w sobotę katowicki dodatek "Gazety Wyborczej". Według informacji PAP, Jędruch wyszedł z aresztu w czwartek.

O możliwości zwolnienia Jędrucha za kaucją zdecydował w połowie grudnia Sąd Apelacyjny w Katowicach. Wyznaczył wówczas 3 mln zł poręczenia majątkowego.

Prokurator domagał się przed sądem utrzymania aresztu wobec oskarżonego, a obrońca - niższej kwoty poręczenia. Tłumaczył, że bliscy Jędrucha nie są w stanie zebrać tak dużych pieniędzy.

Główny proces w sprawie Colloseum toczy się od początku 2006 roku przed katowickim sądem okręgowym. Prokuratura zarzuciła Jędruchowi i 12 innym oskarżonym oszustwa na blisko 430 mln zł. Na początku tego procesu Jędruch zgodził się na podawanie w mediach swego nazwiska w pełnym brzmieniu.

Pod względem wielkości wyrządzonej szkody to jeden z największych procesów w Polsce. Z ustaleń śledztwa wynika, że większość tej kwoty została wyłudzona w obrocie wierzytelnościami, a głównymi oszukanymi przedsiębiorstwami są należące do Skarbu Państwa Będziński Zakład Elektroenergetyczny (BZE) i Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

Jędruch odpowiada w procesie za sześć przestępstw. Najpoważniejsze dotyczy oszustwa na szkodę BZE. Wśród innych zarzutów z aktu oskarżenia jest oszustwo na szkodę gminy Ornontowice, gdzie mieściła się siedziba Colloseum. Szefowie spółki, kupując tamtejszy pałac, zapewnili, że mają zgodę Ministerstwa Edukacji Narodowej na prowadzenie działalności oświatowej. W ten sposób uzyskali upust na zakup nieruchomości - prawie pół miliona zł.

Jędruchowi grozi do 15 lat więzienia. W postępowaniu zabezpieczono jego majątek na kwotę 10 mln zł, m.in. dwa samoloty, luksusowe samochody, kilka nieruchomości, akcje i gotówkę. Inne zasiadające na ławie oskarżenia osoby - odpowiadające za oszustwa lub niegospodarność - pełniły funkcje w różnych firmach. Wśród nich jest były prezes Colloseum Mariusz Ł. i Lidia W. - w przeszłości główna księgowa spółki.

W śledztwie przesłuchano ok. 200 świadków, sporządzono liczne ekspertyzy i opinie. W postępowanie były zaangażowane Centralne Biuro Śledcze i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak informowała prokuratura, w postępowaniu nie potwierdziły się wątki polityczne. Wcześniej Jędruch mówił w wywiadach prasowych o rzekomym finansowaniu przez niego kampanii wyborczej partii politycznych.

Już wcześniej do sądu trafiło kilka innych aktów oskarżenia, obejmujących kilkadziesiąt osób. Dotyczyły one pobocznych wątków sprawy, m.in. zawyżenia wartości spółki, utrudniania kontroli skarbowej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach i manipulowania akcjami.

Konsorcjum Finansowo-Inwestycyjne Colloseum istniało od 1996 r. Zaczynało od handlu samochodami i obrotu wierzytelnościami. W końcu lat 90. rozwinęło szeroką działalność finansową, inwestycyjną i handlową. Colloseum kupiło m.in. kontrolny pakiet akcji Huty Pokój w Rudzie Śląskiej i lubelską spółkę PRiM. Dzięki współpracy z innymi akcjonariuszami uzyskało też decydujący głos w akcjonariacie dwóch spółek giełdowych: Huty Ferrum i Energomontażu- Północ.

W marcu 2002 r. Jędruch uciekł z Polski, kiedy Sąd Okręgowy w Katowicach postanowił go aresztować. Zniknęli też wówczas inni podejrzani w tej sprawie. Do tej pory poszukiwany jest były wiceprezes Colloseum Piotr Wolnicki. Jędrucha zatrzymano w lipcu 2003 r. w izraelskim mieście Jaffa. Znaleziono przy nim sfałszowane dokumenty tożsamości. Pod koniec 2003 r. został sprowadzony do Polski z Izraela na podstawie umowy ekstradycyjnej. W 2003 r. sąd ogłosił upadłość Colloseum. (PAP)

kon/ ura/

Tagi: areszt, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz