Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

JSW kończy budowę grupy węglowo-koksowej

0
Podziel się:

Podpisując umowę kupna 85 proc. akcji wałbrzyskiej koksowni Victoria za
blisko 413,9 mln zł, Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) po prawie 10 latach starań zamyka budowę
grupy węglowo-koksowej - poinformował w czwartek prezes spółki, Jarosław Zagórowski.

Podpisując umowę kupna 85 proc. akcji wałbrzyskiej koksowni Victoria za blisko 413,9 mln zł, Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW)
po prawie 10 latach starań zamyka budowę grupy węglowo-koksowej - poinformował w czwartek prezes spółki, Jarosław Zagórowski.

Warunkową umowę kupna akcji wałbrzyskiej koksowni JSW zawarła z resortem Skarbu Państwa w środę. W końcu czerwca, tuż przed debiutem giełdowym, do grupy wniesiony został także Kombinat Koksochemiczny Zabrze. Od kilku lat w grupie jest również Koksownia Przyjaźń; w tym roku JSW dokupiła 9,7 proc. jej akcji, zwiększając swój udział do blisko 98 proc.

"Zakup 85 proc. akcji Victorii jest ostatnią z wielkich akwizycji przewidzianych w obecnej strategii spółki. Włączając do grupy Victorię zakończyliśmy tworzenie części przerobowej; teraz zamierzamy skupić się na weryfikacji i optymalizacji pracy części koksowniczej. Planujemy tam inwestycje odtworzeniowe, aby utrzymać obecny potencjał produkcyjny" - powiedział Zagórowski podczas czwartkowej konferencji prasowej w Jastrzębiu Zdroju.

Przypomniał, że strategia JSW zakłada oparcie grupy kapitałowej na czterech pionach biznesowych: górniczym (kopalnie i produkcja węgla), koksowniczym (produkcja koksu), energetycznym (wytwarzanie prądu, ciepła i chłodu z niewielkich źródeł) oraz pomocniczym (informatyka, zakłady remontowe, transport, kolejnictwo itp.).

Zagórowski zaznaczył, że Koksownia Przyjaźń specjalizuje się w koksie wielkopiecowym dla przemysłu metalurgicznego, KK Zabrze - w koksie wielkopiecowym, ale także w koksie m.in. dla przemysłu chemicznego, cukierniczego czy wełny mineralnej, natomiast koksownia Victoria - w koksie odlewniczym, który trafia m.in. do niemieckich odlewni związanych z przemysłem motoryzacyjnym.

"Obecnie jako grupa stajemy się producentem pełnej gamy produktów koksowych" - podkreślił prezes. Jak zauważył, w wielu krajach koksownictwo powiązane jest własnościowo raczej z hutami, czyli odbiorcami koksu; w przypadku JSW jest to powiązanie z dostawcą węgla. "Daje to stabilność dostaw, ale wymaga stałego zabiegania o rynek, który my zdobywamy jakością" - podkreślił prezes JSW.

Zapowiedział, że JSW będzie szukać efektów synergii między koksowniami; rozważy np. połączenie działających dotąd samodzielnie zakładów remontowych w tych firmach oraz innych podmiotów, działających wokół koksowni.

Koksownie, które weszły w skład grupy kapitałowej JSW, są silnie zintegrowane poprzez system powiązań handlowych i kooperacyjnych. Brak innych, efektywnych ekonomicznie, możliwości pozyskania węgla koksowego typu 35 z innych źródeł niż JSW powoduje, że jest ona dla koksowni praktycznie niezastąpionym dostawcą tego surowca.

"Stawiamy na dywersyfikację działalności, bo spółka musi nadążać za zmieniającą się rzeczywistością rynkową. Tak jest bezpieczniej. JSW dywersyfikuje rynki zbytu i produkty. Prowadzimy działalność górniczą i przetwórczą, kierujemy się też w stronę energetyki, ale tej, w której czujemy się kompetentni. Planujemy wykorzystywać nasze zasoby gazu koksowniczego. Uważamy, że dzięki tym zmianom firma będzie się szybciej rozwijać" - podsumował Zagórowski.

JSW to największy w Europie producent węgla koksowego. Od lipca tego roku firma jest notowana na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych.(PAP)

mab/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)