Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

JSW: strajk włoski nie spowodował zmniejszenia wydobycia węgla

0
Podziel się

Ogłoszony od środy przez związki zawodowe strajk włoski w Jastrzębskiej
Spółce Węglowej (JSW) jak dotąd nie spowodował zmniejszenia wydobycia węgla w kopalniach firmy -
oceniają przedstawiciele JSW.

bEgWAGZh

Ogłoszony od środy przez związki zawodowe strajk włoski w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW)
jak dotąd nie spowodował zmniejszenia wydobycia węgla w kopalniach firmy - oceniają przedstawiciele JSW.

"Z obserwacji wynika, że niektóre prace konserwacyjne trwały może nieco dłużej niż zwykle, jednak wydobycie węgla było zgodne z planem" - powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer, podsumowując pierwszą dobę trwania protestu w tej formie.

Zastrzegła, że środa była nietypowym dniem, ponieważ wznawiano pracę po przerwie - np. największa kopalnia, Borynia-Zofiówka, nie pracowała przez całe cztery dni z powodu prac w szybie. Po takiej przerwie technologicznej uruchomienie produkcji zawsze trwa nieco dłużej, m.in. w związku z konserwacją i sprawdzaniem urządzeń.

bEgWAGZj

Spółka nie podała, jaki był plan wydobycia węgla na środę i ile węgla faktycznie wydobyto, tłumacząc to embargiem informacyjnym na konkretne dane, co wiąże się z przygotowaniami do debiutu giełdowego. Gdy 18 kwietnia w kopalniach JSW odbył się 24-godzinny strajk, podawano, że kopalnie firmy wydobywają ponad 50 tys. ton węgla na dobę.

Związkowcy prognozowali wcześniej, że strajk włoski, polegający na rygorystycznym przestrzeganiu wszelkich procedur i przepisów, może spowodować zmniejszenie wydajności pracy o ok. 20-30 proc. Organizatorzy protestu oceniają, że przynosi on efekty i zamierzają go kontynuować. Podkreślają przy tym, że ich celem nie jest zatrzymywanie pracy kopalń, a osiągnięcie efektu w postaci przyspieszenia toczących się negocjacji.

Związki zrezygnowały z zapowiadanych pierwotnie na czwartek dwugodzinnych strajków na każdej zmianie; chcą jednak kontynuować strajk włoski. Równolegle mają być prowadzone rozmowy. W czwartek o 10. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpocznie się kolejne spotkanie z pracodawcą i stroną rządową w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

Związkowcy domagają się gwarancji pracowniczych w kontekście planowanego wprowadzenie JSW na giełdę. Żądają też podwyżki płac oraz formalnego potwierdzenia, że oferowany załodze firmy pakiet związany z jej upublicznieniem ma podstawy prawne i faktycznie zostanie zrealizowany.(PAP)

bEgWAGZp

mab/ pad/

bEgWAGZK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)