Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jubileusz 600-lecia katedry włocławskiej z udziałem legata papieskiego

0
Podziel się:

Uroczysta msza święta z udziałem Episkopatu Polski, pod przewodnictwem
legata papieskiego, prefekta Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, była w niedzielę głównym
wydarzeniem obchodów 600-lecia katedry we Włocławku.

Uroczysta msza święta z udziałem Episkopatu Polski, pod przewodnictwem legata papieskiego, prefekta Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, była w niedzielę głównym wydarzeniem obchodów 600-lecia katedry we Włocławku.

Liturgia w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny została odprawiona jako dziękczynienie za sześć wieków katedry i beatyfikację polskiego papieża.

"Pragnę wyrazić szczerą radość z tego, że dane jest mi w imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI przewodniczyć podniosłej uroczystości 600-lecia konsekracji tej przepięknej, bogatej w historię i dzieła sztuki, katedry włocławskiej" - powiedział w homilii kard. Grocholewski.

Wysłannik Benedykta XVI podkreślił, że katedra jest nie tylko miejscem zebrań, wspólnego śpiewu i modlitwy, ale jest też "obrazem Kościoła, w którym są wierni".

"W imieniu Ojca Świętego modlę się i życzę wam całym sercem byście kochali tę świątynię, byście umieli uczynić z niej naprawdę tętniącą życiem centrum całej diecezji, centrum ubogacania duchowego, centrum jednoczenia z Bogiem. Niech ta świątynia za przyczyną Matki Bożej Wniebowziętej pomaga wam nieustannie w budowaniu solidnego Kościoła waszych serc i zarazem niech będzie wyraźnym drogowskazem, ukazującym drogę do niebieskiej ojczyzny" - mówił kardynał.

W czasie mszy zgromadzeni wysłuchali pozdrowień papieża Benedykta XVI, jakie po polsku skierował z Placu św. Piotra do członków Episkopatu Polski i uczestników jubileuszowych uroczystości. "W modlitwie polecam was Najświętszej Maryi Pannie Wniebowziętej, patronce katedry. Niech wymowne dzieje tej świątyni będą dla wszystkich zachętą do trwania w wierze ojców i świadczenia o Chrystusie w codziennym życiu. Z serca wam błogosławię" - mówił papież.

W mszy uczestniczyli członkowie Episkopatu Polski, który w piątek i sobotę obradowali na 355. zebraniu plenarnym w Licheniu, na terenie diecezji włocławskiej. Obecni byli nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz biskupi z Litwy i Białorusi.

Na początku mszy zebrani na stojąco wysłuchali przesłania papieża Benedykta XVI, skierowanego na ręce kard. Grocholewskiego, do uczestników uroczystości.

"Ta przesławna świątynia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przez wieki była katedrą biskupów kujawskich, a następnie włocławskich. W niej błogosławiony Michał Kozal, biskup i męczennik, otrzymał sakrę biskupią, a sługa boży Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - święcenia kapłańskie. Poprzednik nasz, błogosławiony Jan Paweł II w 1991 r. nawiedził tę świątynię i mówił o jej historii i doniosłym, duchowym znaczeniu dla całego kraju" - napisał Ojciec Święty.

W trakcie mszy mszy metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przekazał biskupowi włocławskiemu Wiesławowi Meringowi relikwie bł. Jana Pawła II.

"Błogosławiony Jan Paweł II jest dziś z nami, jest dziś z Kościołem włocławskim (...) Przywożę relikwie, cenne relikwie Ojca Świętego. Ojciec Święty w swoim testamencie napisał: +nie pozostawiam żadnych dóbr materialnych, a to co zostaje jako pamiątki, proszę księdza Stanisława, aby zarządził tym co zostaje+. Jeszcze wtedy nie wiedziałem, że wśród tych pamiątek najcenniejszą pamiątką będą relikwie krwi, jego krwi. Lekarzy poprosiłem w ostatnim dniu, aby zostawili cząstkę krwi żywej Jana Pawła II" - mówił kard. Dziwisz.

"Dzielę się z radością z Kościołem włocławskim, z pasterzem, i przywożę tę cząstkę Jana Pawła II,, a w tych relikwiach, ufam, że jest z nami dzisiaj Ojciec Święty Jan Paweł II i nas wzywa, tak jak na początku swego pontyfikatu, +otwórzcie drzwi, otwórzcie drzwi Jezusowi" - dodał metropolita krakowski.

Diecezja włocławska jest jedną z najstarszych w Polsce. Pierwsza zachowana informacja to bulla papieska z 1148 r. Początkowo funkcję katedry pełnił najprawdopodobniej drewniany kościół. Na początku XIII w. rozpoczęto budowę murowanej świątyni, ale została ona zniszczona przez Krzyżaków w 1329 r. Obecna katedra została zbudowana w latach w latach 1340-1411. Konsekrowano ją 13 maja 1411 r., w obecności króla Władysława Jagiełły, jako wotum wdzięczności narodu polskiego za zwycięstwo nad Krzyżakami pod Grunwaldem. (PAP)

rau/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)