Notowania

kościół
03.10.2009 20:31

Jubileusz 650-lecia kościoła farnego w Radomiu

Uroczystości z okazji 650-lecia fundacji kościoła farnego pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu - zwanego "Matką Kościołów Radomskich" - rozpoczęły się w sobotę. Tego dnia obchodzone są urodziny Św. Kazimierza Jagiellończyka, patrona Radomia i diecezji radomskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Uroczystości z okazji 650-lecia fundacji kościoła farnego pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu - zwanego "Matką Kościołów Radomskich" - rozpoczęły się w sobotę. Tego dnia obchodzone są urodziny Św. Kazimierza Jagiellończyka, patrona Radomia i diecezji radomskiej. *

Obchody jubileuszowe potrwają rok. Złoży się na nie wiele uroczystości kościelnych i kulturalnych.

Są wśród nich m.in. niedzielna premiera spektaklu "Hiob" w radomskim Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego oraz zaplanowana na czerwiec 2010 r. wystawa w Muzeum im. J. Malczewskiego - "650 lat Fary. Radom Kazimierza Wielkiego. Radom Jagiellonów".

Obchodom towarzyszy konkurs fotograficzny poświęcony patronowi miasta oraz radomskiej farze. Aby dotrzeć z informacją patronie kościoła Św. Janie Chrzcicielu do najmłodszych radomian wydano wierszowano malowankę dla dzieci.

Przewodniczący Społecznego Stowarzyszenia Przyjaciół Radomskiej Fary ks. Arkadiusz Bieniek przypomniał, że fara była świadkiem wielu ważnych wydarzeń w dziejach miasta i jego mieszkańców. "Tu przychodzili na modlitwę królowie przebywający na zamku radomskim: Władysław Jagiełło, św. Jadwiga Królowa, Kazimierz Jagiellończyk i jego synowie. Będąc Namiestnikiem Królestwa Polskiego, nawiedzał tę świątynię Kazimierz królewicz, ogłoszony świętym, dzisiejszy patron Radomia i diecezji radomskiej" - powiedział.

W radomskiej farze ochrzczeni byli wybitni Polacy, m.in. pochodzący z Radomia malarz Jacek Malczewski, jeden z głównych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku, jego ciotka Wanda Malczewska, znana mistyczka, której proces beatyfikacyjny jest w toku, oraz lekarz i społecznik, odkrywca Zakopanego - Tytus Chałubiński.

Świątynię ufundował w 1360 r. król Kazimierz Wielki. Została wzniesiona w latach 1360-1370, jako obiekt jednonawowy, z czerwonej cegły. W XV i XVI w. dobudowano kaplice boczne, z których zachowała się kaplica różańcowa, ufundowana w 1481 r. przez mieszczanina Jana Warcaba.

Św. Kazimierz Jagiellończyk, rezydując z polecenia ojca na zamku w Radomiu w latach 1481-1483, traktował świątynię pw. św. Jana jako zamkową, często udawał się do niej na modlitwy.

W XVII w. z fundacji Jana Kochanowskiego, chorążego kozienickiego, dobudowano późnorenesansową kaplicę. W początkach XIX w. kościół był poważnie uszkodzony. Jego restaurację podjęto w latach 1817-1838. W wyniku tych zmian fasada zachodnia otrzymała wystrój neogotycki. W latach 1908-1909 fara została gruntownie przebudowana według projektu architekta Józefa Dziekońskiego.

Z dawnego kościoła obecnie zachowane są prezbiterium, północna ściana nawy z kaplicą różańcową i wieżą oraz kaplica Kochanowskich.

Obecnie do parafii św. Jana należy ok. 6 tys. parafian. Przed laty parafia liczyła dziesięć razy tylu wiernych. Obejmowała swym zasięgiem Radom oraz sąsiednie miejscowości. (PAP)

ilp/ pz/

Tagi: kościół, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz