Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jubileusz Stuligrosza w nowym sezonie Filharmonii Poznańskiej

0
Podziel się:

Jubileusz 70-lecia pracy artystycznej Stefana Stuligrosza i Poznańskich
Słowików uczci w październiku Filharmonia Poznańska. W trakcie nowego, 63. sezonu artystycznego
filharmonia będzie też świętować jubileusze związane m.in. z rocznicą urodzin Fryderyka Chopina.

Jubileusz 70-lecia pracy artystycznej Stefana Stuligrosza i Poznańskich Słowików uczci w październiku Filharmonia Poznańska. W trakcie nowego, 63. sezonu artystycznego filharmonia będzie też świętować jubileusze związane m.in. z rocznicą urodzin Fryderyka Chopina.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej, na koncercie galowym pt. "Druh i jego przyjaciele" obok Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki wystąpią gwiazdy, w tym byli członkowie chóru Stuligrosza.

"Poznańskie Słowiki od wielu lat związane są z Filharmonią Poznańską. Jesteśmy jedyną filharmonią w Europie a może i na świecie, która posiada chór chłopięco-męski z takimi tradycjami" - ocenił.

W koncercie wezmą udział m.in. Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Grażyna Flicińska-Panfil, Jakub Borowczyk, Sebastian Szumski i Jarosław Bręk. W trakcie obchodów jubileuszu zaplanowano także koncert Requiem W.A. Mozarta poświęcony zmarłym śpiewakom i filharmonikom a także mszę św. w ich intencji z udziałem chóru.

Jak stwierdził Nentwig, nowy sezon artystyczny związany jest z rocznicami ważnych wydarzeń dla muzyki polskiej i światowej.

"Liczba rocznic jakie przyniesie rok 2010 to ewenement. Będziemy się +szopenować+, bo na ten sezon artystyczny przypada nie tylko 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina, ale także 160. rocznica jego śmierci. A fakt, że Chopin - jak na geniusza przystało - miał prawo urodzić się dwukrotnie: jedne źródła wskazują na 22 lutego, inne na 1 marca, wykorzystaliśmy, aby kulminacja obchodów trwała przez całą tę dekadę. Dokładniej: od niedzieli 21 lutego do poniedziałku 1 marca" - powiedział Nentwig.

W ramach imprez poświęconych Chopinowi, w październiku zaplanowano koncert ulubionych oper artysty, na którym zabrzmią utwory Chopina a także m.in. Mozarta, Rossiniego i Webera. W koncercie wezmą udział m.in. Annick Massis i Krzysztof Szumański.

"W lutym 2010 roku będziemy się starali pokazać muzykę Chopina w sposób oryginalny, w najróżniejszych propozycjach: od jazzowej i popowej interpretacji Natalii Kukulskiej i Jarosława Śmietany, przez swingujące kreacje Grażyny Auguścik, koncert 13-letniej Aimi Kobayashi i Leonida Chizhika po koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, która także zmierzy się z Chopinem" - powiedział.

1 marca, w rocznicę urodzin artysty w Auli UAM zaprezentowane zostaną zamówione przez Filharmonię Poznańską cztery jednoaktówki związane z osobą Chopina pt. "Fantazja na cztery ręce". Autorami sztuk są Tadeusz Bradecki, Cezary Harasimowicz, Krzysztof Jaślar i Krzysztof Zanussi. W maju z koncertem "Chopin na bis" do Poznania przyjedzie Rafał Blechacz.

Prof. Stefan Stuligrosz urodził się 26 sierpnia 1920 w Poznaniu. Jest twórcą i dyrygentem Chóru Chłopięco-Męskiego "Poznańskie Słowiki". Chór pod jego dyrekcją koncertował w całej Europie, w USA, Kanadzie i Japonii. Wśród wychowanków Stefana Stuligrosza jest wielu wybitnych dyrygentów i chórmistrzów.

Działalność dyrygencką prof. Stuligrosz rozpoczął jesienią 1939 roku, po aresztowaniu ks. dr Wacława Gieburowskiego, dyrygenta Chóru Katedralnego w Poznaniu. Po wojnie założył 80-osobowy chór chłopięco-męski "Poznańskie Słowiki", będący kontynuacją zespołu przedwojennego.

Chór szybko osiągnął wysoki poziom wykonawczy. Po kilku latach wystąpił w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Został także przyłączony do Państwowej Filharmonii w Poznaniu.

Wykształcony w zakresie muzykologii (Uniwersytet Adama Mickiewicza) oraz dyrygentury symfonicznej i śpiewu solowego (Wyższa Szkoła Muzyczna w Poznaniu), Stefan Stuligrosz związał się z poznańską uczelnią muzyczną jako wykładowca. W latach 1967-81 pełnił tam obowiązki rektora. Jego studentami byli m.in.: Antoni Gref, Janusz Dzięcioł, Mieczysław Dondajewski, Jan Szyrocki, Kazimierz Szymonik, Agnieszka Duczmal i Grzegorz Nowak.

Prowadzony przez Stefana Stuligrosza chór Poznańskie Słowiki występował na festiwalach m.in. w Bergen, Brnie, Getyndze, Lourdes, Lozannie, Lyonie, Pradze, Rzymie i Wrocławiu. Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Ma za sobą wielomiesięczne podróże artystyczne. W jego repertuarze jest ponad 1000 utworów wszystkich epok.(PAP)

rpo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)