Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jurek: potrzebny plan wydania 20 mld zł na ochronę przed powodziami

0
Podziel się:

Kandydat na prezydenta Marek Jurek uważa, że Polsce potrzebny jest plan
wydania 20 mld zł - w ciągu 10-12 lat - na ochronę przed powodziami i zabezpieczenie konsekwentnej
realizacji tego przedsięwzięcia przed "wyrwami budżetowymi" na doraźne potrzeby polityki.

Kandydat na prezydenta Marek Jurek uważa, że Polsce potrzebny jest plan wydania 20 mld zł - w ciągu 10-12 lat - na ochronę przed powodziami i zabezpieczenie konsekwentnej realizacji tego przedsięwzięcia przed "wyrwami budżetowymi" na doraźne potrzeby polityki.

"Ktokolwiek wygra wybory prezydenckie - dla mnie jest to zasadnicze zobowiązanie - powinien doprowadzić do paktu narodowego głównych sił politycznych, gwarantującego na kilkanaście lat wydawanie co roku realnych środków na budowę solidnych zabezpieczeń przeciwpowodziowych" - powiedział Jurek w poniedziałek w Kielcach.

Tego dnia kandydat Prawicy Rzeczypospolitej na prezydenta odwiedził także dotknięty powodzią Sandomierz, gdzie rozmawiał z samorządowcami o lokalnych potrzebach, by - jak mówił - poznać je z bliska i komunikować władzom co w obecnej sytuacji trzeba robić. Jak mówił PAP, miasto czeka wielotygodniowe usuwanie skutków wylewu Wisły, toteż mieszkańcy jego prawobrzeżnej części powinni otrzymać wielostronną pomoc, zwłaszcza z budżetu państwa i z Europejskiego Funduszu Solidarności.

Jurek powiedział na antenie radia Kielce, że przez ostatnich kilkanaście lat wydaliśmy na ochronę przed "wielką wodą" zaledwie 4,5 mld zł, a 28 mld zł pochłonęły naprawy szkód popowodziowych. "To pokazuje jak wiele tracimy jako całe społeczeństwo na niemyśleniu o przyszłości" - ocenił.

Jurek ponowił apel do rządu o ogłoszenie w kraju stanu klęski żywiołowej. Decyzja w tej sprawie dałaby - według byłego marszałka Sejmu - znacznie lepsze możliwości działania na rzecz ewakuacji ludzi i byłaby bardzo użyteczna w organizowaniu pracy sił społecznych i instytucji publicznych na rzecz powodzian.

Prezentując swój polityczny plan długofalowy, Jurek zaznaczył, że priorytetem są w nim prawa rodziny i umocnienie prawa macierzyństwa.

Jak tłumaczył, rodziny wychowujące dzieci i pomagające państwu przezwyciężyć kryzys demograficzny, powinny otrzymywać większe niż do tej pory wsparcie materialne. Z kolei matkom trzeba zapewnić lepsze "zabezpieczenia" jeśli chodzi o urlop macierzyński, opiekę przedszkolną nad dziećmi i uwzględnienie w naliczaniu emerytury czasu pracy włożonego w wychowanie potomstwa.

Jurek opowiedział się także za zachowaniem w ciągu najbliższej dekady waluty narodowej. Jak argumentował, państwa, które obecnie muszą się rozwijać szybciej niż inne - by tamtym dorównać pod względem cywilizacyjnym i gospodarczym - powinny na ten czas zachować walutę narodową, ponieważ jest ona poważnym czynnikiem stymulującym eksport i konkurencyjność gospodarki.

"Głosy oddane na moją kandydaturę w tych wyborach będą głosami za budową szerokiego porozumienia na prawo od centrum sceny politycznej. Nie mam ambicji promowania w tej sprawie jednego tylko środowiska" - deklarował kandydat na prezydenta.(PAP)

mch/ mok/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)