Notowania

plan
24.05.2010 14:12

Jurek: potrzebny plan wydania 20 mld zł na ochronę przed powodziami

Kandydat na prezydenta Marek Jurek uważa, że Polsce potrzebny jest plan wydania 20 mld zł - w ciągu 10-12 lat - na ochronę przed powodziami i zabezpieczenie konsekwentnej realizacji tego przedsięwzięcia przed "wyrwami budżetowymi" na doraźne potrzeby polityki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kandydat na prezydenta Marek Jurek uważa, że Polsce potrzebny jest plan wydania 20 mld zł - w ciągu 10-12 lat - na ochronę przed powodziami i zabezpieczenie konsekwentnej realizacji tego przedsięwzięcia przed "wyrwami budżetowymi" na doraźne potrzeby polityki.

"Ktokolwiek wygra wybory prezydenckie - dla mnie jest to zasadnicze zobowiązanie - powinien doprowadzić do paktu narodowego głównych sił politycznych, gwarantującego na kilkanaście lat wydawanie co roku realnych środków na budowę solidnych zabezpieczeń przeciwpowodziowych" - powiedział Jurek w poniedziałek w Kielcach.

Tego dnia kandydat Prawicy Rzeczypospolitej na prezydenta odwiedził także dotknięty powodzią Sandomierz, gdzie rozmawiał z samorządowcami o lokalnych potrzebach, by - jak mówił - poznać je z bliska i komunikować władzom co w obecnej sytuacji trzeba robić. Jak mówił PAP, miasto czeka wielotygodniowe usuwanie skutków wylewu Wisły, toteż mieszkańcy jego prawobrzeżnej części powinni otrzymać wielostronną pomoc, zwłaszcza z budżetu państwa i z Europejskiego Funduszu Solidarności.

Jurek powiedział na antenie radia Kielce, że przez ostatnich kilkanaście lat wydaliśmy na ochronę przed "wielką wodą" zaledwie 4,5 mld zł, a 28 mld zł pochłonęły naprawy szkód popowodziowych. "To pokazuje jak wiele tracimy jako całe społeczeństwo na niemyśleniu o przyszłości" - ocenił.

Jurek ponowił apel do rządu o ogłoszenie w kraju stanu klęski żywiołowej. Decyzja w tej sprawie dałaby - według byłego marszałka Sejmu - znacznie lepsze możliwości działania na rzecz ewakuacji ludzi i byłaby bardzo użyteczna w organizowaniu pracy sił społecznych i instytucji publicznych na rzecz powodzian.

Prezentując swój polityczny plan długofalowy, Jurek zaznaczył, że priorytetem są w nim prawa rodziny i umocnienie prawa macierzyństwa.

Jak tłumaczył, rodziny wychowujące dzieci i pomagające państwu przezwyciężyć kryzys demograficzny, powinny otrzymywać większe niż do tej pory wsparcie materialne. Z kolei matkom trzeba zapewnić lepsze "zabezpieczenia" jeśli chodzi o urlop macierzyński, opiekę przedszkolną nad dziećmi i uwzględnienie w naliczaniu emerytury czasu pracy włożonego w wychowanie potomstwa.

Jurek opowiedział się także za zachowaniem w ciągu najbliższej dekady waluty narodowej. Jak argumentował, państwa, które obecnie muszą się rozwijać szybciej niż inne - by tamtym dorównać pod względem cywilizacyjnym i gospodarczym - powinny na ten czas zachować walutę narodową, ponieważ jest ona poważnym czynnikiem stymulującym eksport i konkurencyjność gospodarki.

"Głosy oddane na moją kandydaturę w tych wyborach będą głosami za budową szerokiego porozumienia na prawo od centrum sceny politycznej. Nie mam ambicji promowania w tej sprawie jednego tylko środowiska" - deklarował kandydat na prezydenta.(PAP)

mch/ mok/ mag/

Tagi: plan, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz