Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jutro dostaniemy kolejne dokumenty dotyczące katastrofy

0
Podziel się

Na razie nie wiadomo jakie to będą materiały.

Jutro dostaniemy kolejne dokumenty dotyczące katastrofy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEiIIFRx

Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) przekaże we wtorek w Moskwie stronie polskiej kolejne dokumenty dotyczące katastrofy prezydenckiego Tu-154M pod Smoleńskiem. Na razie nie jest do końca jasne, jakie to będą materiały.

na zdjęciu Jerzy Miller, szef MSWiA

Pułkownik Edmund Klich, przedstawiciel Polski akredytowany przy Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym, informował niedawno, że MAK przygotowuje się do przekazania instrukcji technicznej i instrukcji użytkowania w locie. Obie znajdowały się na pokładzie rozbitej maszyny.

bEiIIFRz

Nie wiadomo natomiast, czy wśród tych materiałów będzie też książka eksploatacyjna Tupolewa, zawierająca zapis przeglądów i napraw samolotu. Wiceprzewodniczący MAK Oleg Jermołow potwierdził w zeszłym miesiącu, że książka ta znajduje się w Komitecie. Zapowiedział wówczas, że pozostanie tam do końca badań.

Dokumenty z Rosji trafią do Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego w Warszawie, która niezależnie od MAK oraz prokuratur obu krajów wyjaśnia przyczyny i okoliczności katastrofy polskiego samolotu. Jej pracami kieruje minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.

W lipcu Klich wystosował pismo do władz Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego, w którym zwrócił się o udostępnienie różnych materiałów z postępowania MAK. W sierpniu ponowił swój wniosek. Prosił m.in. o dokumentację lotniska w Smoleńsku, raport z oblotów technicznych tego lotniska, zapis rozmów z wieży kontroli lotów w dniu katastrofy i protokoły przesłuchań świadków.

Odpowiadając na pierwsze z pism Klicha, MAK wyjaśnił, że nie zawsze wszystko może mu udostępnić, gdyż lotnisko w Smoleńsku jest wojskowe, więc tego rodzaju kwestie muszą być uzgadniane z armią.

bEiIIFRF

Miller oświadczył w ubiegłym tygodniu, że materiały, które kierowana przez niego komisja dotychczas otrzymała z Moskwy, nie są jeszcze kompletną dokumentacją z Rosji. Szef MSWiA wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o dokumenty dotyczące lotniska w Smoleńsku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t104102.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sledztwo;w;sprawie;katastrofy;smolenskiej;przyspieszy,127,0,656255.html) Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej przyspieszy? Naczelny Prokurator Wojskowy leci do Moskwy rozmawiać o przekazywaniu nam dokumentów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97950.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/seremet;sa;problemy;w;uzyskaniu;dowodow;od;rosjan,51,0,651571.html) Seremet: Są problemy w uzyskaniu dowodów od Rosjan Nic nie wskazuje na to, by Rosjanie zamierzali je przekazać.
bEiIIFSa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)