Notowania

wiadomości
09.06.2011 19:04

Już ponad 2400 Syryjczyków uciekło do Turcji

# większa liczba uciekinierów #

Podziel się
Dodaj komentarz

# większa liczba uciekinierów #

09.06. Abu Zabi (PAP/AFP,AP,Reuters) - Już ponad 2,4 tysiąca Syryjczyków uciekło przed falą przemocy do Turcji - powiedział w czwartek turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu, uczestniczący w Abu Zabi w spotkaniu, poświęconym pomocy dla powstańców libijskich.

"Sytuacja w Syrii poważnie nas niepokoi. Pół godziny temu otrzymałem dokładne dane. (...) Ponad 2400 osób przybyło już do Turcji jako uchodźcy" - powiedział Davutoglu dziennikarzom.

Wcześniej tego dnia przedstawiciel władz tureckiej prowincji Hatay informował, że od środy granicę z Turcją przekroczyło około tysiąca uchodźców z Syrii, zwiększając liczbę uciekinierów do około 1600, ale też przewidywał, że liczba uchodźców będzie rosła.

W czwartek po syryjskiej stronie granicy fotoreporter agencji Associated Press widział dziesiątki ludzi na motocyklach i w furgonetkach, którzy chcieli dostać się do Turcji.

Uchodźcy uciekają przed represjami w Syrii. Reżim prezydenta Baszara el-Asada siłą tłumi antyrządowe protesty, trwające od połowy marca. Dotychczas w wyniku działań sił bezpieczeństwa zginęło ponad 1000 osób.

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w środę, że Turcja "nie zamknie drzwi" przed uciekinierami z Syrii. Dodał, że Ankara monitoruje rozwój wydarzeń w tym kraju i wezwał władze w Damaszku do łagodniejszego traktowania obywateli.(PAP)

az/ jhp/ kar/

9167562 9167680 9167749 9171753

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz