Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kaczyński: Odmowa uznania opozycji uderza w fundament demokracji

0
Podziel się

Odmowa uznania i akceptowania opozycji oraz naciski na media są zjawiskami,
które uderzają w fundament demokracji - oświadczył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Mówił
też m.in. o tym, że dwudniowe głosowanie jest niezgodne z konstytucją.

bEgRtPCd

*Odmowa uznania i akceptowania opozycji oraz naciski na media są zjawiskami, które uderzają w fundament demokracji - oświadczył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Mówił też m.in. o tym, że dwudniowe głosowanie jest niezgodne z konstytucją. *

Kaczyński wziął udział w konferencji pt. "Nic o Nas bez Nas - wolności obywatelskie i naprawa Rzeczpospolitej".

Prezes PiS podkreślił, że obecnie w Polsce mamy do czynienia z dwoma procesami. "Pierwszym z nich jest odmowa uznania opozycji. Jawna zapowiedź, wielokrotnie formułowana - może teraz nieco rzadziej, sytuacja się znów zmieniła - anihilacji opozycji" - powiedział Kaczyński. Jego zdaniem, opozycja przestała być elementem akceptowanym.

bEgRtPCf

Brak akceptacji - jak mówił - wyraża się także "w kompletnym podważeniu, rozbiciu całego systemu norm, który niezależnie od swoich ułomności w ciągu kilkunastu lat jakoś tam zostały ustanowiony". Według Kaczyńskiego, zmiany dotyczą języka, który został radykalnie zdegradowany, oraz reguł przysługujących opozycji w codziennej praktyce parlamentarnej.

Druga kwestia - jak mówił Kaczyński - dotyczy likwidacji "w głównym docierającym najszerzej do społeczeństwa nurcie mediów jakiegokolwiek pluralizmu". "Kolejne audycje likwidowane w telewizji, eliminowanie pewnych dziennikarzy, spychanie ich do mediów, które są ważne, ale nie są tak szeroko czytane, naciski na media, także na tabloidy (...) to są dzisiaj zjawiska znane i w oczywisty sposób uderzające w demokrację, sam fundament demokracji" - powiedział.

"Wolność od opresji ze strony państwa jest dzisiaj wyraźnie podważana" - ocenił Kaczyński. Prezes PiS powiedział, że aparat państwowy jest obecnie "używany do walki politycznej i wewnątrzpartyjnej". "To domysł. Nie mogę tego powiedzieć w 100 procentach" - zastrzegł jednak.

Kaczyński dodał, że jest wiele sygnałów, iż służby specjalne intensyfikują swoją działalność w sferze politycznej, którą nie powinny się zajmować. Nawiązał w tym kontekście do śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Płocku zajmującej się - z doniesienia PiS - sprawą rzekomej inwigilacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego w śledztwie o ujawnienie raportu ABW nt. incydentu w Gruzji w 2008 r.

bEgRtPCl

Sprawę tę Jarosław Kaczyński nazwał "niebywałym skandalem, który - w jego opinii - w niejednym państwie przyczyniłby się do obalenia rządu. "W Polsce mechanizm skandalu nie funkcjonuje (....). Nie funkcjonował przy aferze hazardowej. Został wyłączony" - ocenił.

Kaczyński skrytykował rozwiązania przyjęte w Kodeksie Wyborczym. Zapowiedział, że PiS zaskarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Prezes PiS zaznaczył, że dwudniowe wybory, które wprowadza kodeks, to rozwiązanie niezgodne z konstytucją. "Konstytucja mówi bardzo wyraźnie, że jest jeden dzień wyborów. Zawsze używa liczby pojedynczej. Wprowadzenie dwudniowych wyborów wymagałoby zmiany konstytucji" - podkreślił.

Art. 98 konstytucji mówi, że "wybory do Sejmu i Senatu zarządza Prezydent Rzeczypospolitej nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu".

W połowie stycznia prezydent podpisał Kodeks Wyborczy, który wprowadza m.in. jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu. Kodeks przewiduje też możliwość dwudniowego głosowania, które - w myśl nowych przepisów - ma charakter fakultatywny. O tym, czy wybory będą trwały jeden czy dwa dni, zdecyduje osoba je zarządzająca, czyli np. w przypadku wyborów samorządowych będzie to premier, prezydenckich - marszałek Sejmu, parlamentarnych - prezydent.

bEgRtPCm

"Jest nadzieja, że polską demokrację obronimy, ale musimy jej bronić" - powiedział Kaczyński.

Po Kaczyńskim głos zabrali naukowcy z Warszawy i Krakowa m.in.: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, prof. Andrzej Nowak, prof. Ryszard Legutko oraz wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski.

Prof. Nowak mówił, że duża część mediów działa tak, że część obywateli "żyje w świecie nierzeczywistości". "Trzeba upominać się o rzeczywistość" - podkreślił.

"Mówić o tym co mamy w tej chwili jako o demokracji jest bardzo trudno" - ocenił Romaszewski. "Demokracja wymaga współpracy. To jest rzecz, do której nie możemy się dobić i właściwie pogrzebaliśmy po 1989 roku" - mówił wicemarszałek Senatu. (PAP)

bEgRtPCn

tgo/ ls/

bEgRtPCG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)