Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalendarium rządu Donalda Tuska

0
Podziel się:

-------

-------

3.11. - Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział, że na listopadowy szczyt UE w Brukseli pojedzie tylko prezydent Lech Kaczyński wyposażony przez rząd w odpowiednie instrukcje.

- Resort skarbu przesłał komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes zapewnienie, że akceptuje jej propozycję ratowania przemysłu stoczniowego.

KE oczekiwała odpowiedzi polskiego rządu, czy zgadza się na rozwiązanie, które polega na sprzedaży majątku trwałego, spłacie długów i likwidacji stoczni, co - jej zdaniem - daje szansę na zachowanie miejsc pracy w zakładach, jakie powstaną w ich miejsce.

4.11. - Premier Donald Tusk i szef MSZ uważają, że Lech Kaczyński powinien skonsultować z rządem deklarację, którą podpisał z prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem, w sprawie nowej umowy UE- Rosja.

- D.Tusk spotkał się z szefami partii i klubów parlamentarnych w sprawie wejścia Polski do strefy euro. Spotkanie nie przyniosło zmiany stanowiska PiS, które opowiada się za referendum dotyczącym daty przystąpienia Polski do strefy euro.

- Premier zapowiedział, że bardzo prawdopodobne jest jego spotkanie z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy'm, na którym może być poruszony temat pakietu klimatyczno-energetycznego. Spotkanie możliwe jest przed szczytem UE-Rosja, który zaplanowany jest na 14 listopada.

- Rząd przyjął informację w sprawie stanu negocjacji umów szczegółowych dotyczących obrony przeciwrakietowej - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.

"Rząd uważa, że nie szybkość, a jakość umów, które zawieramy ze Stanami Zjednoczonymi jest najważniejsza" - podkreślił minister. Sikorski przypomniał, że Polska zawiera ze Stanami Zjednoczonymi umowę o statusie wojsk amerykańskich w Polsce i umowę ramową o współpracy naukowej i przemysłowej, ponadto nasz kraj "zabiega o wypełnienie zobowiązań ustępującej administracji, jeżeli chodzi o dialog strategiczny i wzmocnienie wojska polskiego".

- Przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o Radzie Ministrów zakłada, że projekty ustaw będą przygotowywane w Rządowym Centrum Legislacji, a nie jak dotychczas w ministerstwach; w resortach będą zaś powstawały założenia do nowych przepisów.

- Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych przewidujący dwie kategorie służby wojskowej - stałą i kontraktową. Przygotowany przez MON projekt zakłada też, że służba w polskim wojsku będzie dostępna dla osób z podwójnym obywatelstwem.

- Rząd zaakceptował wniosek do prezydenta w sprawie przedłużenia użycia polskiego kontyngentu wojskowego w operacji UE w Bośni i Hercegowinie, Macedonii i Kosowie.

- Premier poinformował, że stanowisko rządu, z którym na szczyt UE pojedzie Lech Kaczyński, powstanie po powrocie ministra Jacka Rostowskiego ze spotkania szefów resortów finansów UE i po szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie.

5.11. - Donald Tusk przesłał amerykańskiemu prezydentowi- elektowi USA Barackowi Obamie list gratulacyjny, w którym życzył mu sukcesów i zaprosił go do Polski.

Szef rządu powiedział, że nic nie wskazuje na to, aby Obama chciał odstąpić od projektu budowy tarczy antyrakietowej. Dodał, że głęboko wierzy, iż projekt budowy tarczy zostanie sfinalizowany.

- D.Tusk spotkał się z premierami Grupy Wyszehradzkiej i państw bałtyckich. Tusk ocenił, że spotkanie zakończyło się "ewidentnym sukcesem", ponieważ przedłużony został sojusz na rzecz korzystnego kształtu pakietu klimatyczno-energetycznego.

- Premier pogratulował szefowi słowackiego rządu Robertowi Fico "odważnej decyzji" o wejściu Słowacji do strefy euro w styczniu 2009 roku. To jest bardzo poważne osiągnięcie - uważa szef polskiego rządu.

- Ambasada RP w Wilnie oświadczyła, że nie była poinformowana i nie uczestniczyła w przygotowaniu wspólnej deklaracji prezydentów Polski i Litwy dotyczącej wstrzymania rozmów z Rosją na temat nowego układu o partnerstwie UE-Rosja. Prezydencki minister Michał Kamiński twierdził, że ambasada wiedziała o deklaracji.

Doszło do pewnego nieporozumienia, winni zostaną ukarani - powiedział L.Kaczyński odnosząc się do tej sprawy.

- Prezydent ocenił, że instrukcje rządu na szczyt UE w Brukseli mają "umiarkowany związek z przedmiotem obrad", jednak - jak dodał - w zakresie, w którym będą dotyczyły tematu szczytu przedstawi je.

- Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że wiceminister w jego resorcie Przemysław Grudziński - który według katalogów IPN został zarejestrowany w 1988 r. jako tajny współpracownik kontrwywiadu PRL - złożył mu wyjaśnienia i ma jego pełne zaufanie.

6.11. - Premier poinformował, że stanowisko rządu przygotowane na szczyt UE dla L.Kaczyńskiego to 10 merytorycznych punktów. Dodał, że odnosi się ono m.in. do kwestii przyjęcia przez Polskę euro i ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

Szef kancelarii prezydenta Piotr Kownacki powiedział, że minister finansów Jacek Rostowski podczas spotkania z prezydentem przedstawił mu oficjalne stanowisko rządu.

- Sejm przyjął ustawę, która zmniejsza liczbę uprawnionych do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę z ok. miliona osób, które obecnie mają taką możliwość, do niecałych 250 tys. Prawo to straci większość nauczycieli, część kolejarzy, dziennikarze.

Szef rządu oświadczył, że w sprawie emerytur pomostowych rząd będzie konsekwentny. Ustępstwa w ramach zdrowego rozsądku i odpowiedzialności za państwo zostały uczynione - podkreślił.

Wcześniej L.Kaczyński mówił, że "bardzo mocno zastanawia się" nad rządową propozycją w sprawie emerytur pomostowych zmniejszającą liczbę osób korzystających z takich świadczeń.

- Szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz zapowiedział, że rządowy projekt przygotowań do polskiej prezydencji w UE jeszcze w listopadzie zostanie przyjęty przez Radę Ministrów. Polskie przewodnictwo, przypadające w II połowie 2011 roku, będzie kosztowało ok. 330 mln zł.

- Sejm przyjął poprawki Senatu do pakietu ustaw zdrowotnych. Zakończył tym samym etap parlamentarnych prac nad nimi. Jedna z najważniejszych regulacji przewiduje, że zoz-y zostaną obligatoryjnie przekształcone w spółki kapitałowe działające w oparciu o prawo handlowe (w ciągu dwóch lat, licząc od stycznia 2009 r.). Inna z ustaw wprowadza urząd Rzecznika Praw Pacjenta.

Według Piotra Kownackiego należy się spodziewać weta głowy państwa wobec ustaw zdrowotnych.

- Komisja Europejska dała Polsce czas do końca maja 2009 r. na wyprzedaż majątku stoczni. Ma to pozwolić na kontynuowanie ich działalności i zachowanie miejsc pracy. Minister skarbu Aleksander Grad jest zadowolony z decyzji KE.

6.11. - Koalicja PO-PSL nie zdołała odrzucić prezydenckiego weta do zmian w tzw. ustawie kominowej. Nowelizacja miała umożliwić podwyższanie pensji menedżerów w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

7.11. - Radosław Sikorski podkreślił w Sejmie, że ostateczny kształt porozumienia między Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej odpowiada "interesom bezpieczeństwa naszego kraju".

Sikorski, przedstawiając informację rządu na temat polsko- amerykańskiego porozumienia w sprawie tarczy antyrakietowej zaznaczył, że jest to "jedno z ważniejszych wydarzeń w zakresie polityki bezpieczeństwa" dla naszego kraju.

- Lech Kaczyński powiedział że "bardzo poważnie rozważa zawetowanie" ustawy o emeryturach pomostowych.

- Przywódcy państw i rządów przyjęli na nieformalnym szczycie w Brukseli w piątek wspólne stanowisko na szczyt w Waszyngtonie 15 listopada, poświęcony reformie architektury finansowej świata.

"Jest wspólne, szczegółowe stanowisko Europy przed szczytem w Waszyngtonie, broniące wizji Europy dla przebudowy światowych finansów. Wszystkie kraje się zgadzają" - powiedział na konferencji prasowej prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

- Prezydent oświadczył po nadzwyczajnym szczycie UE w Brukseli, że poinformował w trakcie tego posiedzenia, iż polski rząd podjął plan wejścia do strefy euro "w krótkim czasie".

Lech Kaczyński mówił po zakończeniu szczytu, że nadzwyczajne spotkanie osiągnęło swój cel. Jak ocenił, celem spotkania było "spowodowanie, aby Europa mówiła jednym głosem" podczas rozpoczynającego się 15 listopada światowego szczytu gospodarczego w Waszyngtonie. "Myślę, że cel został osiągnięty, został przyjęty wspólny dokument" - dodał.

L.Kaczyński zaznaczył też, że rząd Polski nie zabiegał o zaproszenie na spotkanie G-20 do Waszyngtonu, a "w tej sytuacji dzisiaj było za późno". Podkreślił, że niektóre inne europejskie kraje będą tam obecne.

- Lech Kaczyński powiedział w Brukseli, że poinformował ministra finansów Jacka Rostowskiego, że ich czwartkowe spotkanie przed nadzwyczajnym szczytem UE jest protokołowane.

- Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki podkreślił, że Lech Kaczyński nie zapowiadał weta do ustawy o emeryturach pomostowych. Zdaniem Kownackiego czyniły to jedynie media.

8.11 - Donald Tusk rozmawiał telefonicznie ze zwycięzcą wyborów prezydenckich w USA Barackiem Obamą. Tusk pogratulował Obamie zwycięstwa w wyborach i zaprosił go do Polski.

- Lech Kaczyński przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem- elektem Barackiem Obamą - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Jak wynika z komunikatu, w trakcie rozmowy Obama podkreślił znaczenie strategicznego partnerstwa Polski i Stanów Zjednoczonych i wyraził nadzieję na kontynuację współpracy politycznej i wojskowej między naszymi krajami. Poinformował również, że projekt tarczy antyrakietowej będzie kontynuowany.

- Premier Donald Tusk powiedział, że do końca tego roku nie dokona "najprawdopodobniej" żadnych zmian w rządzie.

- Barack Obama "z radością" przyjął zaproszenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego do złożenia wizyty w Polsce, ale na razie nie można mówić o żadnym konkretnym terminie - powiedział PAP prezydencki minister ds. międzynarodowych Mariusz Handzlik.

- Premier Donald Tusk nie wyklucza, że na wiosnę nowy prezydent USA Barack Obama odwiedzi Polskę.

- "Nic złego się nie stało" - tak premier Donald Tusk ocenił udział prezydenta Lecha Kaczyńskiego w nieformalnym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli.

- Donald Tusk powiedział, że patrząc na przyszłość kraju przyjęcie euro to "bezwzględnie polski interes".

"To nie jest łatwa rzecz, ja też jestem przywiązany do naszej narodowej waluty" - przyznał dziennikarzom premier, który uczestniczył w uroczystości rozdania dyplomów absolwentom Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku.

9.11. - Burza w związku z wypowiedzią posła Artura Górskiego (PiS) o amerykańskim prezydencie-elekcie Baracku Obamie. Sprawa została skierowana do klubowego rzecznika dyscypliny Marka Suskiego.

Górski powiedział w Sejmie, że "głową największego na świecie mocarstwa został kumpel lewackiego terrorysty Williama Ayersa, polityk uważany przez republikańską prawicę za czarnoskórego kryptokomunistę". Jak mówił, "Al-Kaida już zaciera ręce z radości, że nowy prezydent wybiera pokój a nie wojnę; w kwestiach polityki zagranicznej Obama jest pacyfistą i - jak określili go republikanie - naiwnym mięczakiem". Według niego, "Obama to nadchodząca katastrofa. To koniec cywilizacji białego człowieka".

10.11. - Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował w Brukseli, że Polska zgodziła się na powrót do negocjacji UE - Rosja. "Pozostaliśmy w głównym nurcie, zgadzając się, że powrót do negocjacji jest potrzebny" - powiedział na konferencji prasowej.

Litwa jako jedyny kraj członkowski pozostała przeciwna wznawianiu negocjacji nowej umowy o współpracy UE-Rosja, zawieszonych po wybuchu konfliktu gruzińsko-rosyjskiego.

Jak poinformował Sikorski, na posiedzeniu w Brukseli tylko przedstawiciel Litwy był przeciw. "Powiedział, że historia przyzna Litwie rację" - relacjonował Sikorski.

- Zdaniem szefa Kancelarii Prezydenta Piotra Kownackiego, UE powinna wymagać od Rosji wypełnienia wszystkich punktów planu pokojowego, wypracowanego po konflikcie rosyjsko-gruzińskim.

- Prezydent Lech Kaczyński zapewnił, że na razie nie zostały wyciągnięte konsekwencje wobec żadnego z ministrów Kancelarii Prezydenta odnośnie tarczy antyrakietowej.

Lech Kaczyński rozmawiał telefonicznie z amerykańskim prezydentem- elektem Barackiem Obamą. Kancelaria Prezydenta poinformowała w komunikacie, że Obama powiedział m.in., że "projekt tarczy antyrakietowej będzie kontynuowany".

Tę informację potwierdzali szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki oraz prezydencki minister zajmujący się sprawami międzynarodowymi Mariusz Handzlik.

"Na razie żadne konsekwencje nie zostały wyciągnięte, bo muszę się dowiedzieć, dlaczego to zdanie znalazło się w internecie. Kto dokładnie to zdanie wpisał" - powiedział prezydent.

Prezydencki minister Michał Kamiński powiedział w TVN, że żadne konkrety w sprawie tarczy antyrakietowej w rozmowie Lecha Kaczyńskiego z Barackiem Obamą nie padły.

- Interpretacja słów amerykańskiego prezydenta-elekta Baracka Obamy, który miał zapewniać o tym, że sprawa tarczy antyrakietowej będzie kontynuowana, była z naszej strony krokiem za daleko idącym - powiedział Piotr Kownacki.

- Radosław Sikorski powiedział w TVN24, że musiał się tłumaczyć "na bardzo wysokim szczeblu" amerykańskiemu Departamentowi Stanu ze słów prezydenckich ministrów w sprawie rozmowy polskiego prezydenta z Obamą.

11.11. - Uroczyste obchody 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W stolicy odbyły się tradycyjne uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, prezydent Lech Kaczyński wręczył odznaczenia i nominacje generalskie, a na zakończenie odbyła się uroczysta gala w Teatrze Wielkim.

W zorganizowanych przez prezydenta uroczystościach 90. rocznicy odzyskania niepodległości wzięło udział ok. 800 gości z Polski i zagranicy. Na zaproszenie Lecha Kaczyńskiego przyjechało do Warszawy szesnastu szefów państw i rządów.

Podczas wieczornej gali rząd reprezentował m.in. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Nie pojawi się na niej premier Donald Tusk. Na uroczystość nie zaproszono b. prezydenta Lecha Wałęsy. Wśród polskich gości był m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewskim.

- Donald Tusk powiedział po spotkaniu z kombatantami z okazji Święta Niepodległości, że był to "roboczy obiad na rzecz patriotyzmu". "Załoga rewelacyjna, jestem poruszony" - podkreślił.

12.11. - Około 200 związkowców z "Sierpnia 80" rozpoczęło okupację warszawskiego biura poselskiego Donalda Tuska. Związkowcy żądają spotkania z szefem rządu. Protestują m.in. przeciwko planowanym zmianom w emeryturach pomostowych.

Okupacja biura poselskiego Tuska to element protestu związkowców, którzy sprzeciwiają się m.in. "zmniejszeniu liczby osób uprawnionych do emerytur pomostowych, prywatyzacji szpitali, likwidacji stoczni i przemysłu stoczniowego, działaniom rządu wobec rybaków" oraz oczekują podniesienia minimalnej płacy.

Donald Tusk, który przebywał we Frankfurcie nad Menem poinformował, że związkowcy, którzy okupują jego biuro, zostali zaproszeni na godz. 18 do Centrum Dialog. Premier zapowiedział, że na związkowców będą tam czekać podsekretarze stanu, a on sam nie spotka się dzisiaj z nimi. Związkowcy nie pojawili się w Centrum Dialog.

- Najambitniejszy plan rządu związany z przyjęciem euro zakłada, że na przełomie maja i czerwca 2009 r. Polska przystąpiłaby do mechanizmu stabilizacyjnego ERM2 - poinformował we Frankfurcie nad Menem Donald Tusk.

Według tego wariantu do końca 2008 r. miałoby nastąpić porozumienie polityczne w sprawie zmiany konstytucji, a zimą trwałyby prace nad nowelizacją. Jednak - dodał Tusk - rząd zdaje sobie sprawę, że bez konsensusu politycznego w sprawie euro "projekt przesunie się w czasie".

Szef polskiego rządu spotkał się we Frankfurcie nad Menem z prezesem Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude'em Trichetem.

- Według Donalda Tuska nie zmienia się stanowisko Polski ws. konfliktu w Gruzji. Dodał, że ewentualna ratyfikacja umowy między Unią Europejską, a Rosją będzie wymagała zgody każdego państwa członkowskiego.

Premier był pytany w sprawie odblokowania przez rząd negocjacji UE-Rosja. Jak podkreślił Tusk, polski rząd nie podejmował żadnej decyzji w Brukseli. "Prezentowaliśmy, podobnie jak inne delegacje, nasze stanowisko" - zaznaczył.

Tusk dodał, że stanowisko Polski w tej sprawie się nie zmienia. "Jesteśmy przekonani, że wszyscy powinniśmy pracować na rzecz wspólnego stanowiska UE, którego efektem będzie wycofanie się wojsk rosyjskich na pozycje sprzed konfliktu" - ocenił.

13.11. - Najlepszym kandydatem PO w wyborach prezydenckich w 2010 roku byłby premier Donald Tusk - uważa szef klubu Platformy Zbigniew Chlebowski. Dodał, że ostatecznego wyboru kandydata partia dokona na początku 2010 roku. (PAP)

rda/ par/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)