Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalendarium rządu Donalda Tuska

0
Podziel się:

---

---

2.5. - Orędzie telewizyjne premiera, w którym zadeklarował, że podstawowym założeniem rządu jest zasada solidarności pokoleń. Dwa pokolenia - mówił Tusk - którymi trzeba zająć się w szczególności, to ludzie starsi oraz dzieci i młodzież.

Premier mówił m.in. o ustawie zwalniającej emerytów i rencistów z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zadeklarował też, że jego ambicją jest, aby polska młodzież miała takie same szanse rozwoju, jak młodzież w najbardziej rozwiniętych krajach Europy.

Szef rządu zaznaczył, że prowadzi już z ministrami prace nad budżetem na 2009 rok. "Zapowiedziałem, że będę bezwzględnie obcinał zbędne wydatki, ale są takie cele, na które trzeba wydawać pieniądze. Bo to, co zainwestujemy dziś, przyniesie nam stokrotne zyski w przyszłości" - ocenił Tusk.

3.5. - Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak zakończył kilkudniową roboczą wizytę w USA poświęconą głównie promowaniu polsko-amerykańskiej wymiany handlowej i inwestycji amerykańskich w Polsce.

Podczas wizyty, która rozpoczęła się 27 kwietnia, Pawlak spotkał się m.in. z ministrami handlu - Carlosem Gutierrezem oraz energetyki - Samuelem Bodmanem, a także z przedstawicielami biznesu, w tym z Doliny Krzemowej.

- Premier spotkał się z szefami MON Bogdanem Klichem oraz MSZ Radosławem Sikorskim. We wszystkich rozmowach z ministrami nt. budżetów poszczególnych resortów brali udział - oprócz Tuska - minister finansów Jacek Rostowski oraz wicepremierzy: Grzegorz Schetyna i Waldemar Pawlak.

4.5. - Premier w ramach rozmów o budżetach poszczególnych resortów spotkał się z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ćwiąkalskim oraz minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską. Premier podkreślił, że rząd chce znaleźć 7-8 miliardów oszczędności.

5.5. - Tusk poinformował, że chce, by Polska była przygotowana do wejścia do strefy euro w 2011 r. "Chciałbym, żebyśmy byli w stanie sprostać tym wymogom, które UE stawia dla uczestników wspólnoty euro" - podkreślił szef rządu. Zastrzegł jednocześnie, że to nie on będzie podejmował decyzję o wejściu Polski do strefy euro.

- Premier poinformował, że produkcja jego orędzia telewizyjnego przez firmę zewnętrzną kosztowała ok. 10 tys. zł. Jego zdaniem, to 20 tys. zł mniej niż wynosiłby koszt takiej produkcji w TVP. Jak powiedział, zdecydował się na usługi prywatnej firmy, aby było sprawnie i tanio.

6.5. - Premier poinformował, że rząd przesłał do Prezydium Sejmu projekty dwóch ustaw związanych z ratyfikacją Traktatu z Lizbony. W opinii premiera, to w Prezydium Sejmu powinien rozstrzygnąć się ostateczny kształt tzw. ustawy kompetencyjnej, czyli noweli ustawy o współpracy rządu z parlamentem w sprawach członkostwa Polski w UE.

Nowelizacja ustawy kompetencyjnej była jednym z punktów uzgodnionego przez premiera i prezydenta na Helu kompromisu w sprawie ratyfikacji Traktatu z Lizbony.

- Na dzień przed kolejną turą konsultacji polsko-amerykańskich ws. instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej Donald Tusk powtórzył, że obecność tarczy w naszym kraju musi wiązać się ze wzmocnieniem polskich możliwości obronnych.

- Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Jego główne założenia to: likwidacja Państwowego Zasobu Kadrowego i włączenie wyższych stanowisk administracji państwowej do służby cywilnej.

- Tusk po posiedzeniu Rady Ministrów stwierdził, że PSL popiera propozycje PO w sprawie wprowadzenia podatku liniowego. "Propozycja PO, którą nazwaliśmy rodzinnym podatkiem liniowym dla PSL jest do przyjęcia" - podkreślił.

7.5. - Minister SZ Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie informację o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2008 roku. Za priorytety Sikorski uznał: Polskę silną w Europie, będącą promotorem polityki wschodniej, mocnym ogniwem NATO, atrakcyjną marką, a także krajem wspierającym swoją diasporę oraz mającym skuteczną służbę dyplomatyczną.

Pierwszoplanowe znaczenie - mówił minister - ma umocnienie i usprawnienie podstaw prawno-instytucjonalnych UE. "Liczymy, że po decyzji Sejmu i Senatu, podpis pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego uwieńczy proces i sprawi, że Polska jak najszybciej dołączy do grupy krajów, które ratyfikowały Traktat Lizboński" - oświadczył Sikorski.

Minister ocenił, że "polską specjalnością" powinien pozostać kierunek wschodni unijnej polityki zagranicznej. Powiedział też, że Polska nie będzie blokować rozpoczęcia negocjacji w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy z Rosją.

Na wystąpienie ministra nie przybył Lech Kaczyński. "Bardzo przykre zdarzenie" - tak Donald Tusk skomentował nieobecność prezydenta w Sejmie.

8.5. - Litwa jako bezpodstawną oceniła wypowiedź Radosława Sikorskiego, który, mówiąc o sytuacji polskiej mniejszości, wymienił obok siebie Litwę i Białoruś. "To zaskakujące, że taki rodzaj porównania padł odnośnie do sytuacji Polaków na Litwie i Białorusi. Porównanie jest bezpodstawne (...)" - powiedziała agencji BNS rzeczniczka litewskiego MSZ Violeta Gaizauskaite.

Sikorski w wystąpieniu na temat założeń polskiej polityki zagranicznej w 2008 roku, wymienił Litwę w jednym rzędzie z Białorusią. "Chodzi nam o zapewnienie Polakom, w szczególności na Białorusi i w Republice Litewskiej warunków właściwej realizacji praw mniejszości narodowych oraz odnośnych zapisów traktatowych" - oświadczył wtedy w Sejmie szef polskiego MSZ.

- MSZ przekazało pół miliona złotych na pomoc humanitarną dla poszkodowanych w wyniku uderzenia cyklonu Nargis w Birmie.

9.5. - Premier Tusk podkreślił w wywiadzie dla hiszpańskiej agencji EFE, że Stany Zjednoczone są wciąż najważniejszym sojusznikiem Polski.

- Szef rządu spotkał się z Lechem Kaczyńskim. Jak poinformował po spotkaniu szef gabinetu premiera Sławomir Nowak, prezydent i premier rozmawiali przede wszystkim o sprawach międzynarodowych, w tym o sytuacji w Gruzji. Przedstawiciele obu kancelarii podkreślali, że rozmowa przebiegała w dobrej atmosferze.

10.5. - Prezydent powiedział, że popiera zamysł wizyty ministra Radosława Sikorskiego w Gruzji.

- Spotkanie Sikorskiego z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Hansem-Gertem Poetteringiem. Rozmawiali m.in. o prawach człowieka i o bezpieczeństwie energetycznym.

12.5. - Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o paszach. Nowe przepisy przesuwają termin wejścia w życie zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych.

13.5. - Premier o tarczy antyrakietowej: "Nasze stanowisko się nie zmieniło. Będą warunki, które odpowiadają potrzebom polskiej armii, będzie tarcza. Stany Zjednoczone, nasz sojusznik ma pełną swobodę podejmowania takich decyzji. My mamy prawo, i z tego prawa będziemy korzystać, formułować własne warunki, własne oczekiwania".

Tusk przyznał jednocześnie, że na razie propozycje amerykańskie w sprawie tarczy "z całą pewnością nie osiągają tego pułapu, który by satysfakcjonował polską stronę".

- Wizyta premiera w Ameryce Południowej (14-19 maja), Tusk gościł w Peru i Chile, wziął udział w szczycie szefów państw i rządów UE - Ameryka Łacińska i Karaiby w Limie.

15.5. - Tusk spotkał się w Peru z prezydentem tego kraju Alanem Garcią; z jego rąk otrzymał najwyższe peruwiańskie odznaczenie państwowe Słońce Peru. Wizyta szefa rządu w Ameryce Południowej odbiła się szerokim echem w mediach m.in. za sprawą wywiadu dla hiszpańskiej gazety "El Mundo", w którym Tusk powiedział, że to jego "podróż życia".

- Tusk powiedział w Peru, że był informowany o podejrzeniach, że w Komisji ds. weryfikacji byłych żołnierzy WSI - i wokół tej komisji - działały osoby gotowe do "komercyjnego pośrednictwa" przy wynikach weryfikacji.

13 maja ABW przeszukała mieszkania dwóch członków Komisji Weryfikacyjnej - Piotra Bączka i Leszka Pietrzaka, a także Aleksandra S. i Wojciecha L. Członkom komisji nie postawiono zarzutów, przesłuchano ich w charakterze świadków. Z kolei Wojciechowi S. i Aleksandrowi L. przedstawiono zarzuty powoływania się na wpływy i żądania korzyści majątkowej w zamian za pozytywne rozstrzygnięcie Komisji Weryfikacyjnej.

15.5. - Wicepremier Grzegorz Schetyna, w odpowiedzi na zarzuty w niektórych mediach, że szef rządu wybrał się na wycieczkę do Peru i Chile, podkreślił, że podróż premiera do Ameryki Południowej "to nie jest wycieczka".

16.5. - Spotkanie Lecha Kaczyńskiego z szefami klubów parlamentarnych poświęcone nowelizacji ustawy medialnej.

- Prezydent zawetował nowelę ustawy o radiofonii i telewizji. Prace nad przygotowaną przez PO nowelizacją ustawy o rtv trwały od grudnia ub.r.

17.5. - Donald Tusk, komentując zawetowanie przez prezydenta ustawy medialnej powiedział, że spodziewał się, iż Lech Kaczyński będzie "jak niepodległości" bronił "PiS-owskiej dominacji" w mediach publicznych. O dalszych losach ustawy Tusk przesądzać nie chciał.

21.5. - Premier skrytykował niektóre komentarze medialne towarzyszące jego wizycie w Ameryce Południowej. Za nietaktowne uznał "wyśmiewanie się" z najwyższego państwowego odznaczenia Peru - orderu "El Sol del Peru" (Słońce Peru).

- Spotkanie premiera i prezydenta w Belwederze w sprawie zbliżającego się szczytu energetycznego w Kijowie (22-23 maja).

- Tusk zapowiedział możliwość utworzenia "miedziowego porozumienia", które mogłoby zostać zawiązane przez Polskę, Chile i Peru. Jak dodał, przygotowywane jest "dla KGHM polityczne pole do inwestycji w Peru".

- Spotkanie premierów Polski i Kirgistanu: Donalda Tuska i Igora Czudinowa w Warszawie. Głównymi tematami rozmów były: współpraca gospodarcza, turystyka, energetyka oraz wymiana kulturalna.

- Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Premier wyjaśnił, że nowe przepisy ujednolicą i skrócą procedury inwestycyjne w Polsce.

22.5. - Wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że Polska będzie musiała pokryć część kosztów związanych z modernizacją polskiej armii i systemu obronnego. Dodał jednak, że należy oczekiwać od amerykańskiego rządu istotnego wsparcia w tym zakresie.

Waszczykowski odniósł się w ten sposób do wypowiedzi dyrektora biura do spraw polityczno-wojskowych w Departamencie Stanu USA Stephena Mull'a, który prowadzi negocjacje z Polską w sprawie rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w naszym kraju.

Prezydent Lech Kaczyński, odnosząc się do tej wypowiedzi, powiedział w Rydze, że Polska może domagać się korzystnych rozwiązań w negocjacjach z USA w sprawie tarczy antyrakietowej, jednak - jak zaznaczył - te żądania muszą być realne.

23.5. - Premier podsumował półrocze pracy rządu. Mówił m.in. o tym, że rząd nie podejmuje eksperymentów; chce podnosić poziom życia; sprawić, by kraj "w kontekście europejskim funkcjonował normalnie i sprawnie".

Podczas niemal 2,5-godzinnej konferencji szef rządu chwalił m.in. dokonania gabinetu w polityce zagranicznej. Poinformował też, że dalsze obniżanie podatków jak na razie nie będzie możliwe. Tusk przekonywał, że rząd postanowił przeprowadzić zmiany w Polsce w sposób "stanowczy, ale spokojny". Premier zapewnił, że rząd przeprowadzi reformę emerytur pomostowych.

Tusk powiedział, że obecnie nie zamierza nikogo dymisjonować, a "najmniej zadowolony" jest z siebie. Przed swoim rządem Tusk postawił dwa cele: wzrost zarobków Polaków i "normalne" funkcjonowanie Polski.

- Tusk oświadczył, iż strona polska oczekuje, że w lipcu podczas wizyty Sikorskiego w USA padną konkretne deklaracje ws. instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej.

- Rząd przyjął projekt zmian przepisów, zakładający, że żołnierze zlikwidowanych WSI, którzy dobrowolnie poddali się weryfikacji, będą mieli "otwartą drogę" do służby niezależnie od tego, czy Komisja Weryfikacyjna wyda czy nie stanowiska w ich sprawie.

26.5. - Radosław Sikorski zapowiedział, że wzmacnianie wschodniego wymiaru Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, pod nazwą Wschodniego Partnerstwa, będzie priorytetem polskiego przewodnictwa w UE w 2011 roku.

- Polska propozycja wzmacniania wschodniego wymiaru Europejskiej Polityki Sąsiedztwa pod nazwą Wschodniego Partnerstwa uzyskała wstępną aprobatę szefów dyplomacji "27" na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw UE.

27.5. - Spotkanie Donalda Tuska z Lechem Kaczyńskim w Belwederze. Rozmowa dotyczyła wizyty w Polsce prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego 28 maja. L.Kaczyński mówił, że chce też porozmawiać z premierem o Gruzji i Ukrainie.

- Rząd przyjął sprawozdanie z działalności Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w 2007 r. oraz sprawozdanie finansowe za rok zakończony 31 grudnia 2007 r., z których wynika, że kondycja finansowa sektora bankowego w Polsce jest dobra.

28.5 - Wizyta prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w Polsce; Sarkozy rozmawiał z Lechem Kaczyńskim, a także z Donaldem Tuskiem.

Kaczyński i Sarkozy podpisali deklarację o polsko-francuskim partnerstwie strategicznym. Prezydent Francji zapowiedział, że od 1 lipca Francja otworzy swój rynek pracy dla Polaków. Francuski prezydent i polski premier podpisali program współpracy w ramach partnerstwa strategicznego.

- Wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zdementował doniesienia brytyjskiego dziennika "Guardian", jakoby rząd RP celowo przeciągał negocjacje z USA na temat tarczy antyrakietowej, w nadziei uzyskania lepszych warunków od następnej administracji.

29.5. - Wizyta premiera Finlandii Matti Vanhanena w Warszawie; Vanhanen spotkał się z Tuskiem. Rozmawiano m.in. o polsko- szwedzkim projekcie wschodniego wymiaru polityki sąsiedztwa UE.

30.5. - Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego partia złoży wniosek o wotum nieufności dla ministra finansów Jacka Rostowskiego, jeśli do 4 czerwca rząd nie podejmie decyzji o obniżeniu akcyzy na paliwa.

- Donald Tusk powiedział, że jest zadowolony z pracy minister zdrowia Ewy Kopacz. Dodał, że rząd zastanowi się nad obniżeniem akcyzy na paliwa.

cdn.

kno/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)