Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalendarz rocznic 2-8 grudnia 2013 r.

0
Podziel się:

Przedstawiamy kalendarz rocznic na najbliższy tydzień:

Przedstawiamy kalendarz rocznic na najbliższy tydzień:

2 grudnia ---------

1422 - W Lubicy na Spiszu zmarł Mikołaj Trąba, arcybiskup gnieźnieński, pierwszy prymas Polski.

1762 - W Oprawczykach na Podlasiu urodził się Franciszek Ksawery Dmochowski, poeta, publicysta; w czasie powstania kościuszkowskiego kierownik Wydziału Insurekcji w Radzie Najwyższej Narodowej; współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

1789 - W Warszawie w czasie obrad Sejmu Wielkiego odbyła się manifestacja przedstawicieli miast królewskich, tzw. czarna procesja; jej uczestnicy, na czele z prezydentem Starej Warszawy Janem Dekertem, złożyli na ręce króla prośbę o przywrócenie i rozszerzenie dawnych przywilejów miejskich.

1823 - Prezydent Stanów Zjednoczonych James Monroe wygłosił orędzie do Kongresu, w którym ostrzegał europejskie mocarstwa przed dalszymi podbojami na kontynencie amerykańskim, a nawet rozszerzaniem swoich wpływów na tym obszarze; jednocześnie deklarował niewtrącanie się Stanów Zjednoczonych do polityki europejskiej. (190)

1847 - W Berlinie zapadły wyroki w największym procesie polskiego ruchu narodowego - tzw. procesie moabickim, w którym władze pruskie oskarżyły o zbrodnię stanu 254 osoby; ośmiu oskarżonych, wśród nich Ludwika Mierosławskiego, skazano na karę śmierci, 23 na dożywocie, a kilkudziesięciu na długoletnie więzienie. Wybuch rewolucji w marcu 1848 r. uniemożliwił wykonanie wyroków i doprowadził do uwolnienia skazanych.

1848 - Po abdykacji cesarza Austrii Ferdynanda I władzę w monarchii habsburskiej objął jego bratanek Franciszek Józef I; panował do 1916 r. (165)

1861 - W Krakowie urodził się Franciszek Stefczyk, nauczyciel, założyciel pierwszej na ziemiach polskich wiejskiej spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowej.

1872 - W Krakowie zmarł Wincenty Pol, poeta, badacz geografii ziem polskich; uczestnik powstania listopadowego.

1908 - Intronizacja ostatniego cesarza Chin, którym został urodzony w 1906 r. Puyi z dynastii Qing. (105)

1923 - W Nowym Jorku urodziła się Maria Callas, śpiewaczka operowa. (90)

1941 - Gen. Władysław Sikorski przybył do Moskwy; w trakcie wizyty dwukrotnie spotkał się ze Stalinem.

1941 - W Warszawie zmarł marszałek Edward Śmigły-Rydz; pochowany został na Cywilnym Cmentarzu na Powązkach pod nazwiskiem Adama Zawiszy.

1942 - Gen. Władysław Sikorski rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych, w czasie której prowadził rozmowy z prezydentem USA Franklinem Delano Rooseveltem.

1942 - Uchwalono statuty Komisji Koordynacyjnej Żydowskiego Komitetu Narodowego i powołanej przez nią Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB).

1944 - W Lublinie ukazało się pierwsze wydanie Polskiej Kroniki Filmowej.

1948 - W Krakowie urodził się Jan Prochyra, aktor; w latach 2003-2011 dyrektor artystyczny Teatru Rampa na Targówku. (65)

1960 - Sejm uchwalił ustawę o powołaniu Komitetu do spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja"; na jego czele stanął Włodzimierz Sokorski.

1966 - W Warszawie zmarł prof. Witold Orłowski, lekarz internista, pionier kierunku fizjopatologii i biochemii w klinicystyce chorób wewnętrznych.

1981 - Odziały milicji, m.in. przy pomocy desantu helikopterowego, dokonały pacyfikacji trwającego od 25 listopada strajku okupacyjnego w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej.

1983 - Premiera filmu "Krzyk" w reżyserii Barbary Sass. (30)

1991 - Polska jako pierwsze państwo na świecie uznała niepodległość Ukrainy.

2003 - W Warszawie rozpoczął się proces Lwa Rywina; Rywin oświadczył, że nie jest winny płatnej protekcji wobec Agory oraz że "padł ofiarą intrygi". (10)

2012 - W Warszawie zmarła Maria Fołtyn, śpiewaczka, reżyser operowa, propagatorka twórczości Stanisława Moniuszki.

3 grudnia ---------

1830 - Powstanie listopadowe: W Warszawie powstał Rząd Tymczasowy, na czele którego stanął książę Adam Jerzy Czartoryski; naczelne dowództwo nad wojskiem polskim objął gen. Józef Chłopicki.

1853 - We Włodawie urodził się Stanisław Masłowski, malarz, rysownik. (160)

1857 - W Berdyczowie urodził się Józef Konrad Korzeniowski, znany jako Joseph Conrad pisarz, autor m.in. opowiadania "Jądro ciemności" i powieści "Lord Jim".

1886 - W Wierzchni Dolnej na Ukrainie urodził się Adam Skwarczyński, żołnierz Legionów Polskich, POW, polityk, publicysta, ideolog obozu piłsudczykowskiego.

1917 - W Żywcu urodził się Wilhelm Brasse, były więzień KL Auschwitz, fotograf, który wykonywał obozowe zdjęcia więźniów.

1918 - W Poznaniu rozpoczął obrady Polski Sejm Dzielnicowy. (95)

1923 - W Czarnkowie urodził się Adam Słodowy, autor popularnego w latach 60. i 70. programu telewizyjnego dla młodzieży "Zrób to sam". (90)

1940 - Premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski mianował Cyryla Ratajskiego Delegatem Rządu RP na Generalne Gubernatorstwo (następnie na cały kraj).

1943 - W Warszawie rozstrzelany został przez Niemców Stefan Bryła, inżynier, pionier spawalnictwa w budownictwie; autor m.in. konstrukcji pierwszego na świecie mostu drogowego spawanego na rzece Słudwi koło Łowicza oraz wieżowca Prudential w Warszawie. (70)

1947 - W Warszawie rozpoczął się pokazowy proces III Zarządu Głównego WiN oraz działaczy Komitetu Porozumiewawczego Organizacji Polski Podziemnej.

1948 - W Birmingham urodził się Ozzy Osbourne, wokalista, muzyk, wieloletni lider legendarnego zespołu Black Sabbath. (65)

1950 - Przeprowadzony został pierwszy po II wojnie światowej spis powszechny ludności w Polsce; liczba mieszkańców wynosiła 25 milionów, 61 proc. z nich mieszkała na wsi.

1955 - W Krakowie rozpoczął działalność Teatr Ludowy.

1961 - W Sosnowcu-Zagórzu elektryk Stanisław Jaros podjął nieudaną próbę zamachu bombowego na ówczesnego I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułkę; w wyniku utajnionego procesu zamachowca skazano na karę śmierci i stracono na szubienicy.

1977 - W Wiśle urodził się Adam Małysz, skoczek narciarski, zdobywca czterech medali olimpijskich, czterokrotny indywidualny mistrz świata i czterokrotny zdobywca Pucharu Świata; obecnie kierowca rajdowy.

1981 - W Radomiu rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie rozszerzonego Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", w czasie którego ponownie przedstawiono listę związkowych żądań: zaprzestanie represji, przyjęcie ustawy o związkach zawodowych, demokratyczne wybory do rad narodowych, utworzenie Społecznej Rady Gospodarki Narodowej i dostęp do środków masowego przekazu.

1984 - Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie rozpoczęli trwający dwa tygodnie strajk okupacyjny w obronie krzyży, które usunięto z klas na polecenie dyrekcji.

1985 - W Krakowie brutalnie pobity został związany z "Solidarnością" ksiądz Tadeusz Zaleski-Isakowicz.

1987 - We Wrocławiu powołano działającą jawnie Regionalną Komisję Wykonawczą "Solidarność" Dolnego Śląska - jej przewodniczącym został Władysław Frasyniuk.

4 grudnia ---------

1563 - Zakończył obrady sobór trydencki, który odrzucając główne idee reformacji, rozpoczął wewnętrzną reformę Kościoła katolickiego; sobór obradował z przerwami od 1545 r. (450)

1836 - W Poitiers we Francji ogłoszono "Manifest" Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, który zapowiadał m.in. walkę o niepodległość, równość obywateli i uwłaszczenie chłopów bez odszkodowania.

1907 - W Wolicy Kierekieszynej na Wołyniu urodził się Franciszek Ksawery Prószyński, reporter, dyplomata, publicysta.

1911 - W Warszawie urodził się Andrzej Szalawski, właściwie Andrzej Pluciński, aktor.

1926 - W Poznaniu odbył się inauguracyjny zjazd Obozu Wielkiej Polski, na którym ogłoszono deklarację programową.

1926 - Utworzona została Liga Polska, najwyższa klasa męskich rozgrywek w piłce nożnej.

1939 - Gen. Kazimierz Sosnkowski podpisał "Instrukcję Nr 1" dotyczącą organizowania w kraju Związku Walki Zbrojnej.

1941 - Gen. Władysław Sikorski i Józef Stalin podpisali w Moskwie polsko-sowiecką deklarację o walce z Niemcami.

1942 - W Warszawie przy Delegaturze Rządu na Kraj powstała Rada Pomocy Żydom "Żegota" - jedyna w okupowanej przez Niemców Europie instytucja państwowa ratująca Żydów od zagłady.

1963 - W Ługańsku na Ukrainie urodził się Sergiej Bubka, lekkoatleta, reprezentant ZSRS, a następnie Ukrainy; mistrz olimpijski w skoku o tyczce z Seulu (1988); sześciokrotny mistrz świata, wielokrotny rekordzista świata. (50)

1968 - Premiera filmu "Tylko dla orłów" w reżyserii Briana G. Huttona. (45)

1978 - W Montrealu zmarł gen. Tadeusz Kasprzycki, członek Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego, dowódca I Kompanii Kadrowej, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej, ostatni minister spraw wojskowych II RP. (35)

1980 - W Cleveland, w czasie napadu na sklep, została śmiertelnie postrzelona Stanisława Walasiewicz, polska lekkoatletka, wielokrotna rekordzistka świata, mistrzyni olimpijska w biegu na 100 m z Los Angeles w 1932 r.

1985 - Gen. Wojciech Jaruzelski złożył wizytę we Francji - pierwszą na Zachodzie od 1981 r.

1993 - W Los Angeles zmarł Frank Zappa, gitarzysta, kompozytor rockowy. (20)

2011 - W Warszawie zmarł Adam Hanuszkiewicz, aktor i reżyser teatralny.

5 grudnia ---------

1389 - W Siennie na Mazowszu urodził się Zbigniew Oleśnicki, biskup krakowski, kardynał, doradca na dworach królewskich Władysława Jagiełły i Władysława Warneńczyka.

1830 - Powstanie listopadowe: gen. Józef Chłopicki ogłosił objęcie władzy dyktatorskiej.

1867 - W Zułowie na Wileńszczyźnie urodził się Józef Piłsudski, mąż stanu, jeden z przywódców PPS, dowódca I Brygady Legionów, marszałek Polski, premier i minister spraw wojskowych.

1906 - Siostra Feliksa Kozłowska, założycielka wspólnoty mariawitów, została ekskomunikowana przez papieża Piusa X.

1911 - W Sosnowcu urodził się Władysław Szpilman, kompozytor, pianista.

1914 - W Warszawie urodził się Stanisław Dygat, pisarz.

1918 - Polska Agencja Telegraficzna została podporządkowana Prezydium Rady Ministrów jako "urzędowa agencja prasowo-informacyjna" Rzeczypospolitej Polskiej. (95)

1925 - W Warszawie zmarł Władysław Reymont, pisarz, nagrodzony w 1924 r. literacką Nagrodą Nobla za powieść "Chłopi".

1925 - W Warszawie urodziła się Anna Świderkówna, papirolog, znawczyni kultury antycznej, w tym pism Starego i Nowego Testamentu.

1928 - W Warszawie urodziła się Barbara Krafftówna, aktorka. (85)

1929 - W Warszawie urodził się Stanisław Bareja, reżyser filmowy, autor m.in. komedii "Miś", "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz", "Poszukiwana, poszukiwany" oraz serialu "Alternatywy 4".

1930 - Walery Sławek po raz drugi został premierem RP.

1933 - W Stanach Zjednoczonych zniesiono prohibicję. (80)

1946 - W Chrzanowie urodził się Mikołaj Grabowski, aktor, reżyser, pedagog.

1953 - Płk Józef Światło, wicedyrektor X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, po przejściu na teren Berlina Zachodniego zwrócił się do władz amerykańskich o azyl polityczny. (60)

1956 - W Zabrzu urodził się Krystian Zimerman, pianista.

1965 - Na ręce prymasa Stefana Wyszyńskiego nadszedł list biskupów niemieckich, będący odpowiedzią na orędzie biskupów polskich z 18 listopada 1965 r.

1975 - 59 intelektualistów skierowało do władz PRL list zawierający protest przeciwko projektowanym zmianom w Konstytucji; jego sygnatariusze domagali się m.in. zagwarantowania w konstytucji wolności sumienia i praktyk religijnych, wolności pracy i niezależnych związków zawodowych, prawa do strajku, respektowania wolności słowa, nauki i zniesienia cenzury prewencyjnej.

1980 - W Moskwie odbyła się narada przywódców państw Układu Warszawskiego na temat sytuacji panującej w Polsce; większość z obecnych oceniła ją jako kontrrewolucyjne zagrożenie. Decyzja o podjęciu interwencji militarnej jednak nie zapadła.

1982 - Ukazał się pierwszy numer tygodnika Wprost.

1988 - W Warszawie zmarł Teodor Parnicki, pisarz, autor powieści historycznych. (25)

1992 - Nadawanie programu rozpoczęła stacja telewizyjna Polsat.

2011 - W Lewinie Kłodzkim zmarł Violetta Villas, piosenkarka.

6 grudnia ---------

1656 - W Radnot na Węgrzech zawarty został pierwszy w dziejach układ o rozbiorze Polski; przystąpiły do niego: Szwecja, Brandenburgia, Siedmiogród, Kozacy oraz przedstawiciele księcia Bogusława Radziwiłła. Traktat nie został zrealizowany.

1829 - W Wiedniu zmarł Jan Paweł Woronicz, biskup, prymas Królestwa Polskiego.

1906 - W Łodzi urodził się Marian Spychalski, działacz komunistyczny, minister obrony narodowej, marszałek Polski, przewodniczący Rady Państwa PRL.

1916 - W Warszawie generał-gubernatorzy niemiecki i austriacki powołali Tymczasową Radę Stanu, której zadaniem miało być tworzenie administracyjnych podstaw przyszłego Królestwa Polskiego.

1930 - W Warszawie urodził się Wojciech Zabłocki, szermierz, medalista olimpijski, architekt.

1933 - W Czernicy niedaleko Rybnika urodził się Henryk Mikołaj Górecki, kompozytor, pedagog. (80)

1942 - Niemiecka żandarmeria rozpoczęła represje ludności cywilnej Starego Ciepielowa w pobliżu Radomia; ofiarami Niemców byli Polacy udzielający pomocy Żydom; egzekucji dokonywano także w pobliskich miejscowościach: Rekówce, Świesielicach i Zajączkowie. Do stycznia 1943 r. Niemcy zamordowali łącznie 38 osób, w tym dzieci.

1945 - W Warszawie rozpoczął obrady I Zjazd Polskiej Partii Robotniczej.

1945 - W Mikołowie urodził się Rafał Wojaczek, poeta.

1953 - W Warszawie zmarł Konstanty Ildefons Gałczyński, poeta. (60)

1960 - Według spisu powszechnego Polska miała 29 731 tys. mieszkańców, z czego w miastach 48,5 proc., a na wsi 51,6 proc.

1968 - We Wrocławiu urodził się Olaf Lubaszenko, aktor, reżyser filmowy. (45)

1970 - Kanclerz RFN Willy Brandt przybył z wizytą do Polski.

1971 - Pod hasłem "Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej" rozpoczął w Warszawie obrady VI Zjazd PZPR. Gośćmi zjazdu byli m.in. Leonid Breżniew, Gustaw Husak i Erich Honecker.

1975 - Otwarto Dworzec Centralny w Warszawie.

1986 - W Warszawie utworzono Radę Konsultacyjną przy przewodniczącym Rady Państwa.

1988 - W Hendersonville w stanie Tennessee zmarł Roy Orbison, piosenkarz, gitarzysta, kompozytor; jeden z pionierów rock and rolla. (25)

7 grudnia ---------

1550 - W katedrze wawelskiej odbyła się koronacja Barbary Radziwiłłówny, drugiej żony króla Zygmunta II Augusta.

1598 - W Neapolu urodził się Giovanni Lorenzo Bernini, rzeźbiarz, malarz, architekt; jeden z najwybitniejszych twórców baroku. (415)

1786 - W Kiernozi niedaleko Łowicza urodziła się Maria Walewska, hrabina, kochanka Napoleona Bonaparte.

1881 - W Naczy koło Nowogródka urodził się Marian Falski, pedagog, działacz oświatowy, autor najpopularniejszego polskiego elementarza.

1917 - Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Austro-Węgrom.

1918 - Rozkaz Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego w sprawie jednolitości armii. (95)

1928 - W Filadelfii urodził się Noam Chomsky, językoznawca, filozof, działacz polityczny. (85)

1938 - W Lublinie urodził się Andrzej Czuma, prawnik, opozycjonista w PRL; współzałożyciel Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO) w 1977 r.; minister sprawiedliwości i prokurator generalny (2009). (75)

1941 - Japoński atak na amerykańską bazę morską Pearl Harbor na Hawajach; w odpowiedzi na agresję Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Japonii i rozpoczęły działania zbrojne na Pacyfiku.

1941 - W Gorzycach pod Sandomierzem urodził się Janusz Bukowski, aktor.

1950 - Premiera filmu "Miasto nieujarzmione" w reżyserii Jerzego Zarzyckiego.

1953 - Przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie zakończył się proces oficerów Armii Krajowej; głównym oskarżonym był płk Jan Mazurkiewicz "Radosław", którego skazano na dożywocie, pozostałych na kary długoletniego więzienia. (60)

1954 - Na mocy dekretu Rady Państwa zlikwidowano Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego; w jego miejsce utworzono Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komitet do spraw Bezpieczeństwa Publicznego.

1958 - W Gdańsku urodziła się Grażyna Wolszczak, aktorka. (55)

1967 - W Szczecinie doszło do katastrofy tramwajowej, w której zginęło 15 osób, a około 150 zostało rannych; był to najtragiczniejszy wypadek tramwajowy w Polsce.

1970 - W Warszawie kanclerz Willy Brandt i premier Józef Cyrankiewicz podpisali układ o normalizacji stosunków pomiędzy PRL a RFN.

1970 - Według zakończonego Trzeciego Narodowego Spisu Powszechnego Polska miała 32 642 000 mieszkańców. 52,3 proc. z nich mieszkało w miastach.

1973 - Premiera filmu "Chłopi" w reżyserii Jana Rybkowskiego. (40)

1980 - W Gdańsku odbyła się pierwsza publiczna projekcja filmu "Robotnicy `80", przedstawiającego sierpniowy strajk w Stoczni Gdańskiej i rozmowy MKS z Komisją Rządową.

1981 - W sali warszawskiego "Torwaru" wystąpiła Tina Turner.

1984 - W Krakowie urodził się Robert Kubica, kierowca wyścigowy i rajdowy; w 2008 r. w Montrealu jako pierwszy Polak wygrał wyścig Formuły 1 - Grand Prix Kanady.

1988 - Trzęsienie ziemi w Armenii - co najmniej 25 tys. ofiar śmiertelnych. (25)

1993 - W Szczecinie zmarł Andrzej May, aktor, reżyser teatralny, pedagog. (20)

8 grudnia ---------

1506 - Sejm elekcyjny w Piotrkowie powołał na tron polski Zygmunta Jagiellończyka, który jako Zygmunt I Stary panował do 1548 r.

1813 - W Wiedniu odbyło się premierowe wykonanie VII symfonii Ludwiga van Beethovena. (200)

1831 - W Paryżu pod kierownictwem Joachima Lelewela powstał Komitet Narodowy Polski.

1903 - W Brighton zmarł Herbert Spencer, filozof, socjolog. (110)

1908 - W Łodzi urodził się Zenon Kliszko, działacz komunistyczny, członek Biura Politycznego KC PZPR w latach 1959-1970; jeden z najbliższych współpracowników Władysława Gomułki; w grudniu 1970 r. faktycznie kierował krwawą pacyfikacją robotniczych protestów na Wybrzeżu; w 1971 r. usunięty z KC PZPR, wcześniej pozbawiony wszystkich stanowisk państwowych. (105)

1919 - Rada Najwyższa państw Ententy ogłosiła deklarację dotyczącą proponowanego przebiegu tymczasowej granicy wschodniej Polski (tzw. linia Curzona).

1918 - Inauguracja pierwszego roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. (95)

1920 - W Tczewie została otwarta Szkoła Morska, przeniesiona następnie do Gdyni.

1933 - W Gdyni otwarto Dworzec Morski. (80)

1938 - Ławrientij Beria zastąpił Nikołaja Jeżowa na stanowisku szefa Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych (NKWD). (75)

1941 - W Chełmnie nad Nerem zaczął działać niemiecki obóz zagłady KL Kulmhof - przywieziono do niego pierwszy transport 700 Żydów z Koła; do kwietnia 1944 r. w obozie Niemcy zamordowali około 320 tys. Żydów.

1943 - W Warszawie Gestapo aresztowało w wyniku denuncjacji 19 członków Oddziału II (Informacyjno-Wywiadowczego) Komendy Głównej AK; do równoczesnych aresztowań doszło w Podkowie Leśnej, także na skutek działań agentów Gestapo; wśród zatrzymanych był m.in. ppłk dypl. Marian Drobik "Dzięcioł", szef Oddziału II KG AK. (70)

1943 - W Melbourne na Florydzie urodził się Jim Morrison, poeta, założyciel i legendarny lider zespołu The Doors. (70)

1945 - W Zielonej Górze urodziła się Maryla Rodowicz, piosenkarka.

1953 - W Solecznikach pod Wilnem urodził się Władysław Kozakiewicz, złoty medalista w konkursie skoku o tyczce na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 r. (60)

1953 - W Athens w stanie Georgia urodziła się Kim Basinger, aktorka, laureatka Oscara za drugoplanową rolę w filmie "Tajemnice Los Angeles". (60)

1958 - W Warszawie odnaleziono ciało porwanego i zamordowanego 15-letniego Bohdana Piaseckiego, syna Bolesława Piaseckiego przewodniczącego Stowarzyszenia PAX, w latach 30. jednego z przywódców Obozu Narodowo-Radykalnego, twórcy ONR-Falanga, w czasie wojny komendanta Konfederacji Narodu (1941-1944), który po aresztowaniu przez NKWD rozpoczął współpracę z władzami komunistycznymi; motywy zabójstwa do dziś nie zostały wyjaśnione, wiele wskazuje jednak na to, że miało ono charakter polityczny. (55)

1965 - Zakończył obrady trwający od 1962 r. Sobór Watykański II.

1975 - W Sali Kongresowej PKiN w Warszawie obrady rozpoczął VII Zjazd PZPR.

1978 - W Jerozolimie zmarła Golda Meir, działaczka ruchu syjonistycznego, premier Izraela w latach 1969-1974. (35)

1978 - Premiera filmu "Łowca jeleni" w reżyserii Michaela Cimino, nagrodzonego pięcioma Oscarami. (35)

1978 - Premiera filmu "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" w reżyserii Stanisława Barei. (35)

1981 - Papież Jan Paweł II ustanowił w Krakowie Papieską Akademię Teologiczną.

1989 - W Warszawie zmarł Szymon Datner, historyk żydowskiego pochodzenia, znawca tematyki Holokaustu.

1990 - W Krakowie zmarł Tadeusz Kantor, reżyser teatralny, scenograf, malarz, grafik.

1991 - Prezydent Federacji Rosyjskiej Borys Jelcyn zawarł z prezydentami Ukrainy - Leonidem Krawczukiem i Białorusi - Stanisławem Szuszkiewiczem układ białowieski, na mocy którego ZSRS jako podmiot prawa międzynarodowego przestał istnieć. Na jego miejsce już suwerenne kraje - Rosja, Ukraina i Białoruś - powołały Wspólnotę Niepodległych Państw. Podpisanie układu białowieskiego i utworzenie WNP uznawane jest za ostateczny upadek imperium sowieckiego. (PAP)

mjs/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)