Notowania

wiadomości
01.06.2012 08:41

Kaliskie rzeźby Sobocińskiego na wystawie w Londynie

Plenerowe rzeźby poznańskiego artysty Roberta Sobocińskiego, które na co dzień zdobią Szlak Bursztynowy w Kaliszu, będą eksponowane od końca czerwca w Londynie. Ekspozycja będzie promować polską sztukę i towarzyszyć Igrzyskom Olimpijskim.

Podziel się
Dodaj komentarz

Plenerowe rzeźby poznańskiego artysty Roberta Sobocińskiego, które na co dzień zdobią Szlak Bursztynowy w Kaliszu, będą eksponowane od końca czerwca w Londynie. Ekspozycja będzie promować polską sztukę i towarzyszyć Igrzyskom Olimpijskim.

Jak poinformowała PAP Iwona Cieślak z kaliskiego magistratu, oprócz trzech prac stojących przy Szlaku ("Kosmogonia", Chaos", "Wzbudzony"), do Londynu trafi także praca stojąca przed wejściem do gmachu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

"Wystawa jest jednym z przedsięwzięć kulturalnych, które będą towarzyszyć letnim igrzyskom. Jej organizatorami są aglomeracja Londyn, Polski Instytut Kultury i Polish Haritage Society" - powiedział Cieślak.

Dodała, że rzeźby będą ustawione na nowo wybudowanym molo w Southend, gdzie Tamiza uchodzi do morza, około 20 kilometrów od stadionu olimpijskiego. W Southend zostaną rozegrane zawody w kilku dyscyplinach olimpijskich.

W sumie Sobociński chce pokazać w Londynie piętnaście swoich rzeźb. W wydawnictwach towarzyszących wystawie zostanie zamieszczona informacja, o pracach, które można oglądać w Kaliszu.

Dwie z "kaliskich" rzeźb zaprezentowano w lipcu 2011 r. przed gmachem parlamentu w Hadze, z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE, a inne prace Sobocińskiego pokazano w budynku Europejskiego Urzędu Patentowego.

Przed parlamentem eksponowano rzeźby "Chaos" i "Wzbudzony". Zaprezentowanie ich w Hadze było częścią cyklu imprez promujących polską kulturę, organizowanych m.in. przez ambasadę RP w Holandii.

Sobociński jest autorem wielu pomników, m.in. Starego Marycha i Ofiar Katynia oraz Sybiru w Poznaniu, Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie. Jako odlewnik współpracuje z wieloma rzeźbiarzami. Swoje prace wystawiał w Niemczech, Holandii, Francji. Uczestniczył w zbiorowych wystawach w Holandii, Francji, Belgii.

Rzeźby poznańskiego artysty można spotkać w wielu miejscach Europy. W Saint-Tropez stoi "Powracający", w Paryżu "La Vie", czterometrowa rzeźba "Dante" zdobi francuskie Bar-le-Duc. Ulubionym tworzywem artysty jest brąz.

Wystawa w Londynie będzie czynna do początku września. Wtedy rzeźby wrócą na swoje miejsca w Kaliszu.(PAP)

zak/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz