Notowania

kalisz
03.04.2009 18:32

Kalisz: Kolejna dewastacja na zabytkowym cmentarzu żydowskim

Policja w Kaliszu (Wielkopolskie) poszukuje sprawców kolejnej dewastacji płyt nagrobnych (macew) na miejscowym zabytkowym cmentarzu żydowskim.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Policja w Kaliszu (Wielkopolskie) poszukuje sprawców kolejnej dewastacji płyt nagrobnych (macew) na miejscowym zabytkowym cmentarzu żydowskim. *

Od 27 marca nieznani sprawcy uszkodzili pięć czołowych płyt nagrobnych, a dwie z nich całkowicie zniszczyli - poinformowała w piątek PAP Monika Rataj z kaliskiej policji. Zawiadomienie o zniszczeniach policja otrzymała od opiekunki tego cmentarza - Haliny Marcinkowskiej.

Żydowska nekropolia w Kaliszu jest jedną z największych i najlepiej zachowanych w kraju. Dochodziło tam już do aktów wandalizmu - m.in. połamano tablicę w języku polskim, upamiętniającą miejsce pochówku kaliskich Żydów, których szczątki przeniesiono ze zniszczonego przez Niemców w czasie wojny innego, XIII-wiecznego cmentarza. Przewrócono później jeszcze dwie tablice, będące elementami budowanego pomnika pamięci.

Zniszczone macewy przetrwały II wojnę światową i lata powojenne, kiedy planowano likwidację cmentarza - ubolewa Marcinkowska.

Historycy szacują, że przed wojną w Kaliszu mieszkało około 20-30 tysięcy Żydów. Większość z nich nie przeżyła okupacji, dziś mieszka w tym mieście niewielu ich potomków.

W 1264 r. Bolesław Pobożny nadał Żydom w Kaliszu, po raz pierwszy w Polsce, tzw. statut kaliski. Ustanowił nim autonomię gmin żydowskich oraz zapewnił m.in. ochronę osobistą mienia i pełnię swobód religijnych.(PAP)

zak/ wkr/ jra/

Tagi: kalisz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz