Notowania

woda
21.05.2010 20:31

Kalisz: Rośnie poziom wody w Prośnie, zalana droga do Konina

# dochodzi informacja o zamknięciu drogi krajowej #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o zamknięciu drogi krajowej #

21.05. Kalisz (PAP) - Z powodu zalewania wodą zamknięta została w piątek po południu w Kaliszu droga krajowa nr 25 do Konina. Nieprzejezdne są także ulice w pobliżu tej trasy.

"Policja pomaga kierowcom ominąć te miejsca" - poinformowała PAP rzeczniczka miejscowej policji Bożena Majewska.

Z 291 do 305 cm wzrósł w piątek od rana do wczesnego popołudnia poziom wody na rzece Prosna w Kaliszu. To ponad 80 cm więcej od stanu alarmowego. Według prezydenta miasta Janusz Pęcherza, takiej sytuacji nie było w Kaliszu od 200 lat.

Stan wody na Prośnie stale rośnie. Od czwartku obowiązuje w mieście alarm przeciwpowodziowy. Jak poinformowano dziennikarzy na konferencji prasowej, fala kulminacyjna na rzece ma przyjść w niedzielę. W tym dniu woda ma się podnieść do 315-325 cm, czyli od 95 do 105 cm powyżej stanu alarmowego.

W centrum Kalisza wyłączono ruch samochodów na moście przy ul. Szopena. W pobliżu ustawiono worki z piaskiem, most obciążono, by ratować go przed zniszczeniem.

Jak poinformował PAP naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego miejscowego urzędu Aleksander Quoos, trudna sytuacja panuje także w dolinie rzeki Swędrnia, dopływu Prosny. "Rzeka wystąpiła z koryta, zalewa osiedle Rajsków. Podtopionych jest kilkadziesiąt domów. Można dotrzeć do nich tylko łodziami" - powiedział Quoos.

Jak podał, doszło do pojedynczych ewakuacji, na prośbę osób obawiających się o dalszy przyrost wody i zalanie ich domów. Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców wyłączono też osiedlową stację transformatorową.

Zalane są także tereny w pobliżu Wyższego Seminarium Duchownego. Woda stoi tam przed wieloma budynkami i siedzibami firm. Zalane są wszystkie znajdujące się w pobliżu ogródki działkowe. Trwa masowe przygotowywanie zabezpieczeń przed spodziewaną na niedzielę falą kulminacyjną.

Miejscowe przedsiębiorstwo wodociągów i sanepid zapewniają, że mieszkańcy miasta mogą bez obaw wykorzystywać wodę do celów konsumpcyjnych.(PAP)

zak/ pz/ mag/

Tagi: woda, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz