Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Sąd unieważnił orzeczenie kolegium ds. wykroczeń z 1983 r.

0
Podziel się:

Kaliski sąd stwierdził w poniedziałek
nieważność orzeczenia kolegium ds. wykroczeń z 1983 r., które
ukarało grzywną mieszkankę miasta za udział w nielegalnym
zgromadzeniu. Teraz będzie ona mogła ubiegać się o odszkodowanie
dla osób represjonowanych w latach 1944-1989.

Kaliski sąd stwierdził w poniedziałek nieważność orzeczenia kolegium ds. wykroczeń z 1983 r., które ukarało grzywną mieszkankę miasta za udział w nielegalnym zgromadzeniu. Teraz będzie ona mogła ubiegać się o odszkodowanie dla osób represjonowanych w latach 1944-1989.

"Ówczesne kolegium uznało winę Teresy Sz., która wieczorem 13 marca 1983 r. uczestniczyła w zgromadzeniu publicznym na jednym z placów w centrum miasta. Kobieta nie posłuchała wtedy trzykrotnych wezwań milicji do opuszczenia placu i już następnego dnia została ukarana przez kolegium" - poinformowała PAP Anna Miklas z biura prasowego Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Postanowienie sądu stworzyło Teresie Sz. możliwość ubiegania się o odszkodowanie i zadośćuczynienie dla osób represjonowanych w latach 1944-1989 za działalność opozycyjną na rzecz niepodległości Polski. Ustawodawca przewidział 25 tys. zł jako kwotę maksymalną takiego odszkodowania.

Ustawa o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego dotyczy zarówno wyroków sądów, jak i orzeczeń kolegiów ds. wykroczeń.

Z zapisów ustawy wynika, że z prawa do odszkodowania mogą korzystać także małżonkowie, dzieci i rodzice poszkodowanych. (PAP)

zak/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)