Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kaliszanie uczczą pamięć Marii Konopnickiej

0
Podziel się

Odsłonięciem tablicy upamiętniającej Marię Konopnicką (1842-1910) i jej
związki z Kaliszem oraz kolejną rocznicę prawykonania "Roty" uczczą w najbliższą niedzielę
mieszkańcy tego miasta.

bEgfxHyt

Odsłonięciem tablicy upamiętniającej Marię Konopnicką (1842-1910) i jej związki z Kaliszem oraz kolejną rocznicę prawykonania "Roty" uczczą w najbliższą niedzielę mieszkańcy tego miasta.

W piątek mija 100. rocznica śmierci tej wybitnej poetki i pisarki oraz 140. rocznica jej debiutu na łamach lokalnej gazety "Kaliszanin". Tablicę odsłoni i poświęci w katedrze pw. św. Mikołaja biskup kaliski, Stanisław Napierała. W uroczystej mszy świętej mają uczestniczyć praprawnuczka Konopnickiej Elżbieta Twardowska i jej córka Juliana Predowa. Obie panie spotkają się później z uczniami jednej z miejscowych szkół oraz złożą kwiaty pod pomnikiem swojej prababki.

"Rotę" wydrukowano po raz pierwszy jako wiersz w 1908 r. Została wykonana jako pieśń z muzyką Feliksa Nowowiejskiego 15 lipca 1910 r., w obecności 150 tysięcy osób, zebranych na krakowskich uroczystościach odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego ufundowanego przez Ignacego Jana Paderewskiego.

bEgfxHyv

Konopnicka debiutowała w 1870 r. na łamach gazety "Kaliszanin". Wiersz nosił tytuł "W zimowy poranek" i był jednym z trzech utworów poetyckich poświęconych Kaliszowi. "Ustaliła to nieżyjąca już kaliszanka Halina Sutarzewicz, która odnalazła w Sankt Petersburgu niedostępny w Polsce egzemplarz tej gazety" - poinformowała w piątek PAP prezes Stowarzyszenia im. Haliny Sutarzewicz, Elżbieta Stadtmuller.

Według Sutarzewicz, ślub Marii Stanisławy z Wasiłowskich z Janem Jarosławem Konopnickim odbył się 10 września 1862 r. w obecnej kaliskiej katedrze pw. św. Mikołaja.

Pod koniec września Sejm przyjął specjalną uchwałę, w której uczcił pamięć Konopnickiej, która - jak podkreślili parlamentarzyści - "włożyła wiele serca w twórczość patriotyczną". U uchwale przypomniano, że Konopnicka nazywana jest "pieśniarką ludu polskiego", a u źródeł jej twórczości leżała "wielka wrażliwość artystyczna" oraz umiejętność czerpania natchnienia z polskiej przyrody, obyczajów i tradycji ludowych".

Konopnicka zamieszkała w istniejącym do dziś Pałacu Puchalskich w Kaliszu w 1849 r. Jej matka zmarła w 1854 r. i została pochowana na miejscowym cmentarzu miejskim. Ojciec był prawnikiem, obrońcą w Prokuratorii Generalnej i patronem Trybunału Cywilnego, znawcą i miłośnikiem literatury.

bEgfxHyB

Konopnicka urodziła się w Suwałkach. Była poetką i nowelistką, krytykiem literackim, publicystką, tłumaczką i działaczką na rzecz praw kobiet. Zmarła we Lwowie, została pochowana na tamtejszym Cmentarzu Łyczakowskim.(PAP)

zak/ ls/ dym/

bEgfxHyW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)