Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kambodża: Szukający azylu Ujgurzy wydaleni do Chin

0
Podziel się

#
Ujgurzy zostali wydaleni
#

bEhvqTEB

# Ujgurzy zostali wydaleni #

19.12. Phnom Penh (PAP/AP) - Grupa Ujgurów, którzy uciekli z kraju po lipcowych krwawych zamieszkach na tle etnicznym w chińskim Sinkiangu i poprosili o azyl w placówce ONZ w Kambodży, została wydalona z tego kraju z powrotem do Chin - poinformowały w sobotę władze w Phnom Penh.

Jak podał rzecznik kambodżańskiego MSW generał Khieu Sopheak, 20 Ujgurów wsadzono w sobotę w nocy do specjalnego samolotu na lotnisku w Phnom Penh.

bEhvqTED

Wcześniej rzecznik kambodżańskiego MSZ Koy Kuong uzasadniał deportację deportację 20 Ujgurów tym, że nielegalnie przekroczyli oni granicę. Według niego, dwóch pozostałych Ujgurów zniknęło.

W ciągu ostatnich tygodni 22 Ujgurów przedostało się do Kambodży dzięki pomocy tajnej siatki misjonarzy i chińskich chrześcijan. Grupa poprosiła o azyl w oenzetowskiej placówce dla uchodźców w Phnom Penh, która jest położonym najbliżej Chin oddziałem Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w Azji Południowo-Wschodniej.

Jak pisze agencja Associated Press, Kambodża znalazła się w ostatnich dniach pod silnym naciskiem ze strony chińskich władz, które nazwały tych 22 ujgurskich uchodźców przestępcami. Phnom Penh ma bliskie stosunki z Pekinem.

Stany Zjednoczone i ONZ zaapelowały do Kambodży, aby nie deportowała Ujgurów z powrotem do Chin.

bEhvqTEJ

Na początku grudnia rzecznik kambodżańskiego rządu powiedział, że jego kraj ma prawo odmówić zgody na deportację, jeśli uchodźcy starają się o azyl polityczny. Zastrzegł jednak, że "jeśli są oni przestępcami, można ich deportować".

5 lipca Ujgurzy, grupa etniczna wyznająca islam i pochodząca z tureckiej grupy językowej, zaatakowali członków stanowiącej w Chinach większość grupy etnicznej Han, co dwa dni później doprowadziło do odwetu. W zamieszkach zginęło ok. 200 osób.

Chiny obwiniają o wywołanie zamieszek zagraniczne organizacje opowiadające się za szerszymi prawami dla Ujgurów.

Łącznie na karę śmierci skazano dotąd 17 uczestników zamieszek, a na dziewięciu skazanych wykonano wyrok na początku listopada.(PAP)

bEhvqTEK

klm/ kar/

5349368, arch.

bEhvqTFe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)